خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1386/05/23 11:10:00
سرویس کمیسیون ها
رئیس کمیسیون آموزش:

یکپارچگی سیستم آموزشی کشور در کمیسیون بررسی می شود

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: بحث یکپارچگی سیستم آموزشی کشور در این کمیسیون در دست بررسی است.

نماینده مردم تهران در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، در خصوص ادغام وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و آموزش عالی خاطرنشان کرد: بحث ادغام مطرح نیست، بلکه مساله یکپارچه نگاه کردن به آموزش کشور از پیش دبستانی تا دوره‌های دکترا موضوعی است که در کمیسیون آموزش و تحقیقات مورد مطالعه و ارزیابی قرار گرفته است.

وی افزود: آموزش در کشور ما دچار یک سری ضعف‌هاست که این ضعف‌ها با یکپارچه نگاه کردن به مساله آموزش قابل حل است. به عنوان مثال ما نیروهای متخصص زیادی در بدنه آموزش عالی داریم که با آموزش و پرورش ارتباطی ندارند و از آن طرف نیروهای خوبی در آموزش و پرورش داریم که چون فرصت رشد را برای خود مهیا نمی‌بینند تمایل به خروج از سیستم آموزش و پرورش و ورود به سیستم آموزش عالی را دارند.

عباسپور تصریح کرد: همچنین دوره پیش دانشگاهی نتوانسته به عنوان یک حلقه وصل بین دانشگاه و مدرسه عمل کند. بنابراین مجموعه این عوامل این ایده را تقویت می‌کند که اگر ما بتوانیم در کشور یک سیستم آموزش داشته باشیم مطلوب تر است، خصوصا اینکه ما در حال حاضر برای بخش آموزش سه متولی داریم. یعنی هم آموزش و پرورش، هم آموزش عالی و هم وزارت بهداشت متولی این بخش هستند.

وی متذکر شد: به همین دلیل ما در زمینه رشته‌های پزشکی دچار چالش هستیم در صورتی که در کشورهای پیشرفته و بسیاری از کشورها یک وزارتخانه متولی امر آموزش است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت: اگر در کشور ما نیز این یکپارچگی بوجود آید، دارای منافع بسیاری خواهد بود اما قبل از آن باید مقدماتی فراهم شود. اگر صرف ادغام مطرح باشد نه تنها اثرات مثبت نخواهد داشت بلکه ممکن است اثرات منفی نیز بدنبال داشته باشد.

وی ادامه داد: این موضوع مدتی است که در کمیسیون آموزش و تحقیقات در حال بررسی است اما هنوز جمع بندی در این خصوص صورت نگرفته است.

عباسپور خاطرنشان کرد: این اقدام یک کار مطالعاتی و دقیق است که باید بدون خطا صورت گیرد بنابراین ما عجله‌ای نداریم که حتما این طرح در یک مدت کوتاه تهیه و تقدیم شود. ما فعلا در حال رایزنی با متخصصان هستیم.

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet