هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
رسایی:‏

مقام معظم رهبری بین نقد با هتاکی و فحاشی تفکیک قایل شدند

سرویس دیگر رسانه‌ها
یک نماینده اصولگرای مجلس تاکید کرد: همیشه حرکت‌های تند و افراطی سدی می‌شود تا حرکت‌ها و رفتارهای سیاسی معقول و ‏سنجیده‌ای که البته نقادانه هم هست، تحت‌الشعاع قرار گیرد و زمینه‌ای برای برخی از افراد هتاک فراهم شود تا هتاکی‌های دیگر‌ را ‏برای مقابله با جریان منتقد خود بهانه قرار دهند‎.
دوشنبه 23 اسفند 1389 ساعت 10:23
مقام معظم رهبری بین نقد با هتاکی و فحاشی تفکیک قایل شدند یک نماینده اصولگرای مجلس تاکید کرد: همیشه حرکت‌های تند و افراطی سدی می‌شود تا حرکت‌ها و رفتارهای سیاسی معقول و ‏سنجیده‌ای که البته نقادانه هم هست، تحت‌الشعاع قرار گیرد و زمینه‌ای برای برخی از افراد هتاک فراهم شود تا هتاکی‌های دیگر‌ را ‏برای مقابله با جریان منتقد خود بهانه قرار دهند‎. http://cdn.icana.ir/d/019/341.jpg مقام,معظم,رهبری,بین,نقد,با,هتاکی,و,فحاشی,تفکیک,قایل,شدند Icana

حمید رسایی در گفت‌وگو با ایسنا، در ارزیابی از سخنان اخیر مقام معظم رهبری در جمع اعضای مجلس خبرگان و تاکید ایشان بر جلوگیری از هرگونه هتک حرمت و رفتارهای غیراخلاقی و توهین‌آمیز گفت: تاکید مقام معظم رهبری در این‌باره برای اولین بار صورت نگرفته است. ایشان به دفعات چنین تاکیدی را به کسانی که قلم به دست داشته یا تریبون در اختیار دارند مانند رسانه‌ها و سایت‌ها و حتی شخصیت‌ها داشته‌اند.

وی رعایت این نکته را از بدیهی‌ترین امور در دین دانست و عنوان کرد: این مساله تنها به کسانی که رسانه دارند نیز اختصاص ندارد، بلکه همه باید این امور را رعایت کنند. به‌ویژه کسانی که در فراز و نشیب‌ها و بزنگاه‌های سیاسی حضور دارند؛ چون میدان سیاست، میدان لغزنده‌تری است و طبیعتا مراقبت بیشتری در این‌باره نیاز است.

وی هم‌چنین در ارزیابی از توصیه‌ی مقام معظم رهبری به جوانان در خصوص تفکیک مخالفت و رد کردن یک فکر سیاسی و دینی با رفتارهای غیراخلاقی و دشنام و هتک حرمت نیز گفت: مقام معظم رهبری با این فراز از سخنان خود بین نقد و پرداختن به امور با هتاکی و فحاشی تفکیک قایل شدند و دقیقا ایشان با این تاکید بهانه‌هایی که برخی پس از تذکر ایشان برای فشار به منتقدان می‌آوردند را از آنها گرفتند.

وی ادامه داد: در واقع اگر ایشان تنها هتاکی را محکوم می‌کردند، عده‌ای این موضوع را بهانه قرار می‌دادند و هرکسی که مبادرت به انتقاد سالم از یک جریان یا شخص داشت را هتاک محسوب می‌کردند، ولی ایشان در بیانات خود بر این‌که انتقاد و نقد باید شجاعانه و با صراحت عنوان شود؛ تاکید داشتند، به این دلیل که این مسایل بصیرت جامعه را افزایش می‌دهد و در مقابل تاکید داشتند که هتاکی و فحاشی نباید وجود داشته باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس هم‌چنین با اشاره به توصیه‌ی مقام معظم رهبری به بزرگان درخصوص مواضع درست گرفتن و پرهیز از تاثیرپذیری از خبرهای دروغ نیز گفت: بخشی از این رفتارهای تند در جامعه نتیجه‌ی رفتارهای غلط توسط برخی از شخصیت‌هاست. البته رفتار غلط کسی توجیهی برای این نمی‌شود که نسبت به او یا خانواده وی فحاشی صورت گیرد، اما به هر ترتیب در این زمینه مقام معظم رهبری یک ریشه‌یابی کردند مبنی بر این که این نوع حرکت‌های تند افراطی غلط به دلیل یک سری رفتارهای غلط دیگری است که زمینه‌ی آن در جامعه ایجاد می‌شود و برخی در این راستا تحریک می‌شوند؛ چون احساسات آنها به نوعی خدشه‌دار شده و مشاهده می‌کنند ارزش‌های آنها توسط یک مجموعه یا جریانی زیر سوال می‌رود و برخی از بزرگان یک جریان هم از آن هتاکی نسبت به ارزش‌ها حمایت هم می‌کنند. لذا شاید طرف مقابل با ادبیات و شعار نامناسب، بخواهد عقده‌های دل خود را خالی کند.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: هرچند این مساله توجیه درستی نیست، اما به هر ترتیب زمینه‌ی این رفتارهای غلط، رفتارهای غلط دیگری را در پی دارد که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند.

وی هم‌چنین در ارزیابی از تاکید مقام معظم رهبری در زیر سوال نبردن خدمات و تلاش‌های نظام و زحمات مخلصانه‌ی مسوولان از جمله دولت نیز گفت: ایشان خدمات و زحماتی که دولت نهم و دهم در طول این چند سال کشیده را مشاهده کرده و در عین حال هم مشاهده می‌کنند که متاسفانه هم‌چنان عده‌ای از شخصیت‌ها نه تنها این زحمات و تلاش‌ها را نمی‌بینند بلکه با استفاده از جایگاه خود، به نوعی مشغول کارشکنی هستند که در این رابطه مقام معظم رهبری تذکر دادند، هرچند که تصور می‌شود این تذکرات خیرخواهانه رهبری باز هم متاسفانه توسط برخی شنیده نمی‌شود.

این نماینده‌ی اصولگرای مجلس با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب در مورد حضور برخی نفوذی‌ها در بین اجتماعات اشخاص مومن و مخلص و به انحراف کشیدن آنها نیز گفت: در بیانات مقام معظم رهبری نکته‌ بسیار مهمی وجود داشت مبنی بر این که برخی از این رفتارها حتی با عقل سیاسی نیز سازگار نیست. فحاشی کردن، هتاکی و نگاه‌ نداشتن حرمت خانواده‌ی یکدیگر در یک مقطع و بزنگاه سیاسی خاص به نفع کسی است که به او توهین می‌شود، ولی شاهدیم که عده‌ای عنوان می‌کنند از روی دلسوزی یا فشاری که به آنها وارد شده، برخی حرف‌ها را عنوان می‌کنند که نمی‌توان به راحتی این را باور کرد.

وی تصریح کرد: برخی اوقات کسانی در یک جریان نفوذ کرده و احساسات برخی افراد بی‌بصیرت و بی‌تدبیر را برمی انگیزند تا آن را بهانه‌ای قرار دهند مبنی بر این که همه منتقدان این شخص یا این جریان را افراد هتاک تشکیل می دهند! لذا ایشان بر این نکته تاکید داشتند که نفوذ تنها در جریان باطل صورت نمی‌گیرد بلکه برخی اوقات به اسم دلسوزی و دفاع از انقلاب، هم این کار انجام می‌شود.

رسایی در پایان با بیان این که ملاک برای ما سخنان رهبری است، گفت: هرکس برخلاف مسیر رهبری گام بردارد حرکتش در راستای دشمن است. چه پرچم دوست در اختیارش باشد، چه پرچم میانه و چه در جبهه‌ی دشمن باشد. در گذشته نیز رهبری تاکید کرده بودند بر این‌که هر نوع هتاکی، فحاشی و برخوردهای خارج از منطق مورد رضایت ایشان و اسلام نیست.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000