انتخابات ریاست جمهوری
1390/02/03 17:23:21
سرویس اجتماعی
شهریاری:

مشکل پرونده خون‌های آلوده با دیپلماسی حل نمی‌شود

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه پرونده‌ خون‌‌های آلوده در دستور کار قوه قضاییه بوده است، گفت: متاسفانه این مشکل از طریق دستگاه دیپلماسی قابل حل نیست و دستگاه‌های پیگیری‌کننده به هیچ نتیجه‌ای نرسیدند.
مشکل پرونده خون‌های آلوده با دیپلماسی حل نمی‌شود رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه پرونده‌ خون‌‌های آلوده در دستور کار قوه قضاییه بوده است، گفت: متاسفانه این مشکل از طریق دستگاه دیپلماسی قابل حل نیست و دستگاه‌های پیگیری‌کننده به هیچ نتیجه‌ای نرسیدند. https://cdn.icana.ir/d/019/3657.jpg مشکل,پرونده,خون‌های,آلوده,با,دیپلماسی,حل,نمی‌شود Icana

"حسینعلی شهریاری" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت www.icana.ir))، در خصوص پیگیری‌های صورت گرفته در رابطه با پرونده فراورده‌های خونی آلوده اظهار کرد: پرونده‌ خون‌های آلوده از سال 78 در دستور کار قوه قضاییه و وزارت بهداشت قرار گرفت و حتی سازمان انتقال خون ایران نیز پیگیر این مسئله بوده است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس با بیان اینکه بیماری‌های نوظهور قابل پیش‌بینی و درمان نیستند، تصریح کرد: واقعیت این است که زمانی که این فراورده‌های خونی وارد ایران شد، بیماری ایدز بسیار ناشناخته بود و حتی خود کشورهای صادرکننده نیز از وجود این بیماری اطلاعی نداشتند،  از همین رو آزمایشی نیز برای تشخیص ایدز وجود نداشت.

شهریاری همچنین درباره نتایج پیگیری‌های صورت گرفته در خصوص پرونده خون‌های آلوده تصریح کرد: متاسفانه هیچ‌کدام از این پیگیری‌ها نتیجه‌ای نداشته و حتی غرامتی به افرار متضرر داده نشده است؛ البته شاید این موضوع در قراردادهایشان از نظر حقوقی ذکر نشده بود؛ اما فکرمی‌کنم این موضوع از طریق دیپلماسی قابل حل نباشد.

 "احمد قویدل" مدیرعامل کانون هموفیلی‌ها با تاکید بر اینکه ایران در رابطه با پرونده فرآورده های خونی آلوده مورد ظلم قرار گرفته  به مهر گفت: برای احقاق حق ایران لازم نیست به فرانسه برویم چون شرکت خریدار مریو فرانسه در ایران نمایندگی دارد و معاملات قابل توجهی در حوزه داروهای گران انجام می دهد،کانون هموفیلی ایران از سال 76 موضوع فرآورده های خونی آلوده وارداتی از کشور فرانسه را از طریق محاکم قضائی کشور پیگیری کرده و اسنادی را در اختیار مراجعه نظارتی از جمله سازمان بازرسی کل کشور و کمیسیون اصل 90 مجلس قرار داده است.

در سال‌های 1984 و 1985 میلادی انستیتو مریو فرانسه محصول فاکتورهای انعقادی آلوده به ویروس HIV  جهت بیماران هموفیلی را به برخی از کشورها مانند آلمان غربی، ایتالیا، آرژانتین، عربستان، عراق، ایران و... صادر و تعدادی از بیماران هموفیلی را آلوده به این ویروس کرد.

به دنبال روشن شدن این موضوع که منشاء آلودگی فرآورده های خونی به ویروس HIVدر پرونده موسوم به هموفیلی ها، خارجی بوده است سازمان انتقال خون ایران در سال 1387 طرح شکایت علیه شرکت فرانسوی صادر کننده فاکتورهای خونی آلوده به ایران را در دستور کار قرار داد.

از سال 87 تا کنون پرونده شکایت دولت ایران علیه شرکت فرانسوی هنوز به جایی نرسیده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet