آغاز هفته وحدت
1390/02/05 19:54:19
سرویس استان ها
حیدری:

54 هزار شغل سهم استان کردستان شد

در روزهای اخیر شاهد سومین سفر استانی دولت به کردستان بودیم در این سفر نیز همچون ۲ دور گذشته مصوباتی برای این استان در دولت به تصویب رسید.
54 هزار شغل سهم استان کردستان شد در روزهای اخیر شاهد سومین سفر استانی دولت به کردستان بودیم در این سفر نیز همچون 2 دور گذشته مصوباتی برای این استان در دولت به تصویب رسید. https://cdn.icana.ir/d/019/1596.jpg 54,هزار,شغل,سهم,استان,کردستان,شد Icana

مشروح گفت‌وگوی با فخرالدین حیدری نماینده سقز با نشریه سوران را در زیر می خوانید:

 با توجه به آنکه دور سوم سفر استانی دولت به کردستان نیز به انجام رسید تحلیل کلی شما از روند این سلسله سفرها چیست؟

در سفرهای اول و دوم دولت مباحث مربوط به مطالبات معوقه کردستان از دولت‌های پس از انقلاب مطرح شد و بر مبنای همین مطالباتی صورت گرفت که برخی از آنها منتج به نتیجه و برخی دیگر نیز هنوز به نتیجه خاصی نرسیده‌اند.

به‌عنوان مثال کدام مصوبات به نتیجه نرسیده‌اند؟

دانشکده کشاورزی سقز، راه‌آهن میاندوآب به سقز و افزایش اعتبارات فرودگاه در حال احداث سقز که اعتبارات فعلی آن کم است به نتیجه مطلوبی نرسیده‌اند اما در فصل اعتبارات ورزشی اتفاقات خوبی افتاده و می‌توان گفت حدود 70 تا 80 درصد به نتیجه رسیده‌اند هرچه هنوز نسبت به میانگین کشوری فاصله دارد.

به نظر شما مهم‌ترین بخشی که دولت باید بدان توجه داشته باشد چیست؟

بخش راه‌های روستایی و بین شهری یکی از مهم‌ترین نیازهای استان کردستان است که باید بیشتر به آن توجه شود چرا که نسبت به میانگین کشوری بسیار پایین و در حد نصف آن است البته در دوره‌های اول و دوم سفر دولت به استان قرار بود به میانگین کشوری برسیم که متاسفانه محقق نشد.

مسئولان دولتی در استان چه نظری درباره تحقق مصوبات سفرهای پیشین دارند؟

مسئولان دولتی اعلام می‌کنند که بیش از 90 درصد مصوبات سفرها تحقق یافته درحالی که این‌گونه نیست چون برخی از مصوبات در حال پیگیری و یا در شرف انجام است که با توجه به زمانبندی انجام نشده محسوب می‌شوند.

ارزیابی شما از مصوبات و روند سفر سوم چیست؟ در سفر سوم مصوبات خوبی داشتیم که اگر به نتیجه برسد با وضعیت مناسبی مواجه خواهیم شد ازجمله مصوبات خوب این سفر می‌توانم به پتروشیمی سقز، افتتاح مرز سیران بانه در جهت تقویت بازارچه پیله‌وری آن اشاره کنم.

مهم‌ترین انتظار کردستانی‌ها از دولت چیست؟

مهم‌ترین انتظار ما ایجاد اشتغال برای جوانان و افراد فاقد شغل است که البته در زمینه اشتغال خانگی به نتایجی رسیده‌ایم و اعطای تسهیلات مورد اشاره در مصوبات به مردم می‌تواند رشد خوبی در این زمینه ایجاد کند.

از 5/2 میلیون شغل وعده داده شده در سال 90 چه میزان سهم استان کردستان اعلام شد؟

54 هزار شغل سهم استان کردستان شد که به نظر من برای رسیدن به اشتغال پایدار باید صنایع بزرگ و مادر با نگاه به پتانسیل‌های مصرفی توجه شود و ضمن آنکه در این راستا می‌بایست دولت شرکت‌های بزرگ دولتی را موظف به سرمایه‌گذاری در مناطق محروم می‌کرد که این اتفاق رخ نداد و این در حالی است که طبق قانون دولت در چنین مناطقی می‌تواند سرمایه‌گذاری نماید اما علی‌رغم تذکرات چندین باره ما متاسفانه این کار انجام نشد.

فکر می‌کنید مدیریت استان تا چه حد در جذب اعتبارات مربوط به مصوبات سفرهای استانی موفق خواهد بود؟

در صورتی که در بانک مرکزی برای اعطای تسهیلات و اعتبارات عزمی وجود نداشته باشد مسئولان برای تأمین اعتبار دچار مشکل خواهند بود ضمن آنکه ما نمی‌دانیم که اعتبارات مربوط به مصوبات چگونه و از چه محلی باید تأمین شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet