Print چاپ خبر SendEmail ارسال به دوستان
fa ICANA http://www.icana.ir//KM_media/image/2011/04/4243_thum.jpg 2011-05-05T07:23:00+03:30 2011-05-05T07:23:00+03:30
کرمی با اعلام راهکار حفر قنات و تخلیه آب زیر‌زمینی به خارج از شهر:
یکشنبه   ۱۳۹۰/۰۲/۱۱   ساعت ۰۷:۲۳
آب‌های زیر‌زمینی موجب تخریب خانه‌ها و آثار تاریخی کرمان شده است
آب‌های زیر‌زمینی موجب تخریب خانه‌ها و آثار تاریخی کرمان شده است
سرویس: حوزه انتخابیه
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس با بیان این که آب‌های زیرزمینی موجب تخریب خانه‌ها و آثار تاریخی شده است، گفت: بهترین راه برای خارج کردن آب‌های زیر‌زمینی حفر قنات و پمپاژ آب به خارج از شهر است.

"غلامرضا کرمی" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)، گفت: در گذشته مسیر ورود آب‌های سطحی از جنوب به شمال از زیر شهر کرمان عبور می‌کرد و این مهم‌ترین علت بروز فاجعه تجمع آب‌های زیرزمینی شهر کرمان است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، درباره علت بالا آمدن آب‌های سطحی، تصریح کرد: از مدتی قبل به علت ساخت و ساز‌های متعدد، راه مسیر قنات مسدود شد و آب‌ها بالا آمد.

این نماینده ادامه داد: بالا آمدن آب موجب نم‌زدگی دیوارهای برخی منازل مسکونی شده است که این مسئله به‌ویژه در قسمت بافت فرسوده و آثار تاریخی مشاهده می‌شود.

کرمی افزود: از طرفی دیگر هنوز بعد از گذشت چند سال پروژه فاضلاب شهر تکمیل نشده و فاضلاب‌ هم مثل آب زیر‌سطحی بالا آمده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ادامه داد: هم‌اکنون تنها راه حل شهر کرمان حفر قنات و پمپاژ آب‌های زیر زمینی به خارج شهر است که تا کنون خوب پیش رفته است.

شهر تاریخی کرمان مملو از آثار تاریخی دوره‌های مختلف است و این شهر را به کلکسیونی از معماری ایرانی تبدیل کرده است که مهم‌ترین این بناها مجموعه تاریخی بازار وکیل کرمان به همراه ده‌ها کاروانسرا، آب انبار، حمام تاریخی و مسجد است که هم اکنون این بناها در شهری به علت آب گرفتگی تهدید می‌شود که به عنوان شهری کویری شهرت دارد.

از سوی دیگر طبق آمار موجود 80 درصد از آثار تاریخی شهر کرمان در بافت تاریخی کرمان و درست در منطقه است که سطح آب‌ها در کرمان بسیار افزایش یافته است.


نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی :  

پست الکترونیکی :    
نظر شما : (حداکثر 500 کارکتر)  
 

شنبه ۷ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۱۸:۱۸

آخرین اخبار
جستجو
آرشیو
تاریخ مورد نظر :
تصویر برگزیده
استفاده از این اخبار فقط با ذکر منبع "خانه ملت" مجاز است.
© 2014 Icana.ir