هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
جعفریان:

مجالس شورای ملی دوره پهلوی اول محجور و ناشناخته مانده‌اند

سرویس فرهنگی
رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتخاب دوره پهلوی اول برای دومین نشست تخصصی تاریخ مجلس اظهار داشت: کتابخانه مجلس بر آن است تا درباره مجالس شورای ملی دوره پهلوی اول که محجور و ناشناخته مانده است اسناد و مدارک تحقیقی و مطمئنی تهیه کند.
چهارشنبه 4 خرداد 1390 ساعت 15:24
مجالس شورای ملی دوره پهلوی اول محجور و ناشناخته مانده‌اند رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتخاب دوره پهلوی اول برای دومین نشست تخصصی تاریخ مجلس اظهار داشت: کتابخانه مجلس بر آن است تا درباره مجالس شورای ملی دوره پهلوی اول که محجور و ناشناخته مانده است اسناد و مدارک تحقیقی و مطمئنی تهیه کند. http://cdn.icana.ir/d/019/4426.jpg مجالس,شورای,ملی,دوره,پهلوی,اول,محجور,و,ناشناخته,مانده‌اند Icana

به گزارش خبرنگار خانه ملت(www.icana.ir)، "رسول جعفریان" رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی در دومین نشست تخصصی تاریخ مجلس، این همایش را  نقطه آغاز پژوهش در تاریخ مجلس دانست و گفت: نشست‌های تخصصی تاریخ مجلس که به همت مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود آغازی برای پیشرفت مطالعات و گسترش اطلاعات در حوزه تاریخ مجلس خواهد بود.

جعفریان با اشاره به دلایل انتخاب تاریخ پهلوی اول برای دومین نشست تخصصی تاریخ مجلس، تاکید کرد: کتابخانه مجلس در راستای برگزاری نشست‌های تاریخ مجلس تصمیم گرفت تا ادواری از مجلس را که همسان و دارای مشترکات هستند، تعریف کند و هر یک از نشست‌ها را به یکی از دوره‌های همگون تاریخ اختصاص دهد.

وی افزود: مجالس چهارم تا دوازدهم شورای ملی که در دوره پهلوی اول فعالیت می‌کردند مشترکات بسیاری با هم دارند و همگی در سطحی از انفعال و بی‌هویتی قرار دارند.

رئیس کتابخانه مجلس انفعال و وازدگی را یکی از مهمترین ویژگی‌های مجلس دوره رضاخان دانست و تصریح کرد: مجلس پهلوی اول مجلسی مرده و وازده است که در آن شور و نشاط مجلس مشروطه با رکود و بی‌رنگی مواجه شده است.

جعفریان با بیان اینکه نقش رضاخان و دیکتاتوری وی در انفعال و انزوای مجلس بسیار مهم است، اظهار داشت: رضاخان هرگز دموکراسی و مجلس مردمی را قبول نداشت و برای اداره کشور نیرویی تسلیم و تابع می‌خواست تا با زور و اقتدار کشور را اداره کند. به همین دلیل از قدرت مجلس کاست و مجلس را به صورت یک نهاد فرمایشی و مطیع فرامین سلطنتی درآورد.

وی یکی از دلایل مهم انتخاب دوره پلهوی اول برای دومین نشست تخصصی تاریخ مجلس را کمبود اسناد و اطلاعات تاریخی از این دوره دانست و گفت: در حالی که از مجالس دوره مشروطه اطلاعات و پژوهش‌های بسیاری صورت گرفته است مجالس دوره اول پهلوی محجور و ناشناخته مانده‌اند و هیچ گزارش و سندی در رابطه با این دوره تاریخی منتشر نشده است.

رئیس کتابخانه مجلس، مجالس دوره پهلوی اول را تجربه‌ای ناقص و نادرست از دموکراسی در ایران ارزیابی کرد و ادامه داد: همه تقصیر عقب‌ماندگی در دوران پهلوی اول به گردن دیکتاتوری رضاشاه نبود، بلکه توده‌های مردم نیز در آن دوره هوشیاری خود را نسبت به حفظ دستاوردهای انقلاب مشروطه تقویت نکردند و به عقب‌افتادگی و انفعال جامعه ایران دامن زدند.

جعفریان، پاسداری از دستاوردهای انقلاب‌های مردمی را مهمتر از نفس انقلاب دانست و تاکید کرد: حفظ و حراست از ایده انقلاب و دموکراسی تربیت اجتماعی درست،‌ اخلاقیات مدرن و اقتصاد پیشرفته را می‌طلبد که ایران در دوره پهلوی اول فاقد این شرایط خاص بود.

وی با بیان اینکه امروز ملت ایران مسئول جبران عقب‌ماندگی ملی خود است، تصریح کرد: امروز وقت آن نیست که برای عقب‌افتادگی ملی و تاریخی کشورمان به دنبال مقصر بگردیم. بلکه امروز باید پس از گذشت فراز و نشیب‌ها و انقلاب‌های مردمی در ایران نفس تازه کنیم و به دنبال رشد ملی پایدار و توسعه مسائل فرهنگی کلان باشیم.

رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتشار لوح فشرده مذاکرات مجلس خبرگان، اظهار داشت: در حاشیه دومین نشست تخصصی تاریخ مجلس مشروح مذاکرات مجلس خبرگان قانون اساسی اول و دوم در قالبی بسیار جدید به لحاظ ارائه و جستجو در اختیار پژوهشگران و علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

وی در پایان با اشاره به نیاز جدی کتابخانه مجلس به احداث ساختمان‌های جدید ابراز امیدواری کرد رئیس مجلس شورای اسلامی و شهرداری تهران در مدت‌زمان مناسب ساختمان جدید کتابخانه مجلس را که یک هفته پیش کلنگ آن زده شد، احداث کنند تا کتابخانه مجلس ساختمان و محلی در شأن و مناسب داشته باشد.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000