خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1390/04/05 13:04:07
سرویس صحن
کعبی در نطق میان دستور خود:

با وجود همراهی مجلس با دولت، دولت نمک می خورد و نمکدان می شکند

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به کوتاهی و کم‌کاری دولت در بهره‌برداری از میادین مشترک نفت و گاز، گفت: طرح های عمرانی در منطقه پارس جنوبی و عسلویه به اجرا درنیامد و میزان بهره وری قطری ها از میادین مشترک به صد برابر برداشت ما از پارس جنوبی رسیده است.
با وجود همراهی مجلس با دولت، دولت نمک می خورد و نمکدان می شکند عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به کوتاهی و کم‌کاری دولت در بهره‌برداری از میادین مشترک نفت و گاز، گفت: طرح های عمرانی در منطقه پارس جنوبی و عسلویه به اجرا درنیامد و میزان بهره وری قطری ها از میادین مشترک به صد برابر برداشت ما از پارس جنوبی رسیده است. https://cdn.icana.ir/d/019/839.jpg با,وجود,همراهی,مجلس,با,دولت،,دولت,نمک,می,خورد,و,نمکدان,می,شکند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، "عبدالله کعبی" در  جلسه علنی امروز( 5 تیر)مجلس درنطق میان دستورخود که در صحن علنی قرائت شد با بیان اینکه چون دولت عزمی برای حل مشکلات استان‌ها، شهرها و روستاها ندارد نطق خود را به مسائل کشوری و مسائل دولت و مجلس اختصاص می دهم، اظهار داشت: 6سال از برنامه چشم انداز 20 ساله که قرار بود در سال 1404 ایران  را کشوری توسعه یافته و پیشتاز در منطقه کند، می گذرد.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دراولین قدم اجرای این برنامه 30 درصد برنامه چهارم توسعه تحقق پیدا نکرد و نتوانستیم به شاخص های کلان اقتصادی مورد نظر برسیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه قرار بود در آخرین سال اجرای برنامه چهارم توسعه یعنی سال 1387به رشد اقتصادی 8درصد و نرخ تورم تک رقمی یعنی حدود 9درصد برسیم گفت: این هدف نه تنها محقق نشد بلکه طبق گزارش صندوق بین المللی پول و بانک جهانی رشد اقتصادی ایران در سال 2010میلادی به میزان یک درصد پیش بینی شد که در سال جاری به صفر درصد کاهش خواهد یافت.

کعبی افزود: عدم تحقق اهداف برنامه چهارم در شرایطی صورت پذیرفت که موجودی صندوق ذخیره ارزی در آغاز کار دولت نهم متجاوز از13 میلیون و در طول اجرای برنامه چهارم توسعه با افزایش بی سابقه قیمیت نفت و گاز و درآمدی چهار ساله 283میلیارد دلار بوده است .

وی گفت: ناکامی دولت در رسیدن به اهداف برنامه چهارم توسعه در حالی رخ داد که علاوه بر وجود منابع مالی کافی نظرات اصلاحی دولت نهم در برنامه چهارم توسعه توسط مجلس هفتم نیز اعمال گردید، بنابراین هیچ بهانه ای برای عدم تحقق اهداف برنامه جهرم توسعه و تاخیر در ارائه برنامه پنجم توسعه آن هم به مدت یکسال باقی نمی ماند.

این نماینده اصلاح طلب مجلس تصریح کرد: گیر کار دولت در عدم تحقق برنامه پنجم توسط رئیس جمهور در کجاست؟

کعبی گفت: به نظر می رسد باید علت ناکامی را در انحلال سازمان برنامه و بودجه با توجه به نیم قرن سابقه کاروتجربه وعدم پایبندی رئیس جمهور به اجرای قوانین و مقررات به ویژه قوانین برنامه جستجو کنیم.

وی ادامه داد: با وجود همکاری مجالس هفتم و هشتم با نظرات رئیس جمهور در تدوین برنامه چهارم و پنجم توسعه قوانین سالیانه و قانون هدفمندی یارانه ها سرانجام رئیس جمهور نمک خورد و نمک دان شکست و هراز چند گاهی با بحران آفرینی و عدم اجرای قوانین و طرح مطالب بی ربط موجبات تضعیف مجلس را فراهم آورده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه مواردی از تخلفات دولت دراجرای قوانین را بیان کرد و گفت:دولت هفتم و هشتم در اجرای برنامه سوم توسعه به منظور بهره وری از مخازن مشترک بین ایران و قطر اقدام به اجرای فازهای پارس جنوبی کرد و منطقه آزاد عسلویه را فعال نمود.

کعبی افزود: طی برنامه ریزی دوره های سوم و چهارم توسعه قرار بود دولت با تولید محصولات پتروشیمی و گاز مایع جهت صادرات به مبلغ 20 میلیارد دلار درآمد بدست آورد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: در پایان دوره  دولت هشتم 30 هزار نفر در منطقه عسلویه به کار اشتغال داشتند که با شروع کاردولت نهم تقریبا فازهای مختلف پارس جنوبی و منطقه عسلویه به حالت نیمه تعطیل درآمدند و اعتبارات آنها را صرف کارهای دیگراز جمله ساخت و ساز مسکن مهر وسفرهای استانی نمودند.

کعبی گفت: نتیجه اینکه طرح های عمرانی در منطقه پارس جنوبی و عسلویه به اجرا درنیامد و میزان بهره وری قطری ها از میادین مشترک به صد برابر برداشت ما از پارس جنوبی رسید .

وی تصریح کرد: کارگران مشغول به کار در عسلویه نیز از 30 هزار نفر به 7هزار نفر رسید و آمار بیکاری در کشور را افزایش داد.

کعبی متذکر شد: مجلس هیچ اقدامی در برابر این نقض قانون انجام نداد و تنها به تذکر و ارسال نامه اکتفا کرد و این پیش در آمدی بود برای عدم اجرای سایر قوانین مجلس .

کعبی درپایان نطق میان دستور خود ازورود اماراتی های به آبهای کشور و نصب اسکله در آب های ایران خبر داد و گفت: وزیر امور خارجه در آخرین دیدار خود با امارات بده بستان هایی داشته و به جای اینکه مانع این کار شود آب های کشور رابه امارات تقدیم کرده است.  

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet