هدر اصلی
1390/04/05 15:10:40
سرویس سیاسی
اطلاعات بخش انرژی 20 سال برنامه‌های توسعه بازسنجی می‌شود

ارزیابی تولید، مصرف و واردات 5 سوخت اصلی در مرکز پژوهش‌ها

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، وضعیت تولید، مصرف و واردات پنج فرآورده نفتی اصلی را در ۲۰ سال گذشته (از ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۸) بررسی، مطالعه و ارزیابی کرده است.
ارزیابی تولید، مصرف و واردات 5 سوخت اصلی در مرکز پژوهش‌ها مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، وضعیت تولید، مصرف و واردات پنج فرآورده نفتی اصلی را در 20 سال گذشته (از 1368 تا 1388) بررسی، مطالعه و ارزیابی کرده است. https://cdn.icana.ir/d/019/4932.jpg ارزیابی,تولید،,مصرف,و,واردات,5,سوخت,اصلی,در,مرکز,پژوهش‌ها Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت (www.icana.ir)، دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، با خلاصه‌ کردن کتاب آمارنامه مصرف فرآورده‌های نفتی انرژی‌زا در سال‌های برنامه‌های اول تا چهارم توسعه ( 1368 تا 1388) که از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در پاییز سال 1389 منتشر شده، تصریح کرده است که مصرف فرآورده‌های نفتی تابع متغیرهای گوناگونی است و اعمال تغییرها در هر یک از این متغیرها موجب می‌شود که مصرف آن، افزایش یا کاهش یابد.

در سال‌های 1368 تا 1388 به علت تغییرهای اعمال شده در متغیرهای اثرگذار بر مصرف پنج فرآورده نفتی اصلی موجب شد که میزان مصرف فرآورده‌های مورد نظر دچار نوسان‌هایی شود.

در این میان مؤثرترین سیاستی که بر مصرف برخی از این فرآورده‌ها همچون بنزین تأثیر داشته است، اعمال سیاست کارت هوشمند سوخت و سهمیه‌بندی آن بوده که از سال 1386 اجرا شده است؛ در این گزارش به جزئیات بیشتر در باره میزان مصرف هر یک از حامل‌های انرژی پنج‌گانه اصلی، یارانه مصرفی استان‌ها و تعداد جایگاه‌های سی.ان.جی (CNG) راه‌اندازی شده، توجه شده است.

گاز مایع، بنزین، نفت کوره، نفت سفید و نفت گاز، پنج فرآورده اصلی بررسی شده در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی هستند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet