هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
تامینی لیچایی با انتقاد از واردات بی‌رویه برنج:

یک چهارم برنج مصرفی کشور وارد می‌شود

سرویس اقتصادی
نماینده مردم رشت در مجلس، سرانه مصرف برنج در ایران را 40 کیلوگرم در سال خواند و گفت: آمار واردات برنج در دو ماه نخست امسال، یک‌چهارم نیاز برنج کشور است.
یکشنبه 5 تیر 1390 ساعت 15:56
یک چهارم برنج مصرفی کشور وارد می‌شود نماینده مردم رشت در مجلس، سرانه مصرف برنج در ایران را 40 کیلوگرم در سال خواند و گفت: آمار واردات برنج در دو ماه نخست امسال، یک‌چهارم نیاز برنج کشور است. http://cdn.icana.ir/d/019/4373.jpg یک,چهارم,برنج,مصرفی,کشور,وارد,می‌شود Icana

"حسن تامینی لیچائی" در گفت و گو با گلچین اظهار کرد: قبلا اعلام کرده‌ایم که برنج‌های خارجی مشکل دارند و چرا با این تفاسیر باز هم شاهد آن هستیم که این برنج‌ها را بدون آزمایش وارد بازار می‌کنند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی افزود: اعلام کرده‌اند مصرف سالانه برنج در ایران بیش از سه میلیون تن است که با در نظر گرفتن جمعیت 75 میلیون نفر در کشور و مصرف سرانه حدود 40 کیلوگرم آماری را ارائه می‌دهد که متأسفانه تنها به ضرر کشاورز و کشاورزی خواهد بود.

تامینی در باره سخنان دبیر انجمن صنفی برنج که اعلام کرده است امسال دو میلیون و دویست و پنجاه هزار تن برداشت برنج خواهیم داشت، تصریح کرد: با توجه به آمار ارائه شده و مصرف سرانه کشور، در هر ماه مصرف 750 هزار تن برنج پیش‌بینی خواهد شد که متأسفانه باز هم این اعداد و ارقام نشان‌دهنده آن است که نیاز به وارد کردن برنج‌های خارجی خواهیم داشت؛ و می‌دانیم که چه کسانی به چه میزان این برنج‌ها را وارد کشور می‌کنند و مجددا این قشر کشاورز است که آسیب می‌بیند.

وی ادامه داد: معاون برنامه‌ریزی اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد که میزان تولید برنج داخلی در سال 79 حدود دو میلیون و 300 هزار تن بوده؛ حال چقدر باید برنج وارد کنند؟

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان، آمار واردات برنج را در دو ماه نخست یک‌چهارم نیاز برنج کشور خواند و گفت: آمار گمرک نشان می‌دهد که در دو ماه نخست سال‌جاری بیش از 201 هزار تن برنج وارد کشور شده است که این میزان یعنی یک‌چهارم نیاز برنج در 2 ماه نخست امسال.

وی افزود: هر سال شاهد افزایش واردات برنج در کشور هستیم و این‌که چه میزان برنج خارجی در انبارها داریم خود جای بحث دارد.

تامینی از سیاست‌های وزارت بازرگانی و وزارت جهاد و کشاورزی انتقاد کرد و گفت: هر ساله میزان واردات انواع برنج‌های هندی، پاکستانی، تایلندی و ... با سیاست‌های غلط وزارت بازرگانی و وزارت جهاد کشاورزی در بازار بیشتر می‌شود و می‌بینیم به بهانه افزایش قیمت برنج‌های ایرانی آنها هم افزایش قیمت پیدا می‌کنند و به‌دنبال آن واردات و عرضه آنها در کشور هم بیشتر می‌شود؛ این سیاست غلط را چه کسی باید پاسخگو باشد؟

وی اعلام کرد: علاوه بر نظارت بیشتر روی برنج‌های وارداتی باید نظارت ویژه هم روی میوه‌های وارداتی داشته باشیم و روی این محصولات آزمایشات لازم صورت گیرد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس یادآور شد: این کمیسیون در حال بررسی آن است که این میوه‌ها چه میزان آلودگی را به همراه دارند و چه بیماری‌هایی را به همراه خواهند داشت؛ این در حالی است که بازارهای ما پر از میوه‌های خارجی شده است.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000