خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1390/04/06 10:24:05
سرویس دیگر رسانه‌ها_
اولیا خبر داد:‏

بررسی سئوال از رئیس‌جمهور در یکی از کمیسیون‌های مجلس‏‎ ‎

یکی از امضا کنندگان طرح سئوال از رئیس جمهور از بررسی این سئوال در یکی از کمیسیون های تخصصی مجلس خبر داد‏‎. ‎
بررسی سئوال از رئیس‌جمهور در یکی از کمیسیون‌های مجلس‏‎ ‎ یکی از امضا کنندگان طرح سئوال از رئیس جمهور از بررسی این سئوال در یکی از کمیسیون های تخصصی مجلس خبر داد‏‎. ‎ https://cdn.icana.ir/d/019/681.jpg بررسی,سئوال,از,رئیس‌جمهور,در,یکی,از,کمیسیون‌های,مجلس‏‎,‎ Icana

علی اکبر اولیا در گفتگو با مهر، با اشاره به ارائه طرح سئوال از رئیس جمهور با 100 امضا به هیئت رئیسه مجلس در جلسه روز یکشنبه اظهار داشت: محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس در هنگام دریافت این طرح به طراحان گفت طرح مذکور برای بررسی به یکی از کمیسیون های مجلس ارجاع خواهد شد.

نماینده یزد در پاسخ به این سئوال که کدام کمیسیون مسئول بررسی این طرح است، گفت: از آنجا که طرح سئوال از رئیس جمهور مسائل مختلفی را در بر می گیرد هنوز مشخص نیست سئوال به کدام کمیسیون ارجاع خواهد شد ممکن است کمیسیون اصل 90 بررسی کننده آن باشد.

به گزارش مهر، طبق آیین نامه داخلی مجلس طرح ها و لوایح ارائه شده به قوه مقننه باید از سوی هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول شود اما درباره این طرح هنوز هیئت رئیسه نسبت به اعلام وصول آن تصمیم گیری نهایی نکرده است با این حال طبق وعده باهنر به طراحان طرح مذکور به یکی از کمیسیون های مجلس ارجاع خواهد شد.

در ماده 196 آیین نامه داخلی مجلس آمده است : "براساس اصل هشتاد و هشتم (88) قانون اساسى، درصورتى که حداقل یک چهارم کل نمایندگان بخواهند درباره یکى از وظایف رئیس جمهور سؤال کنند، باید سؤال خود را به‏طور صریح و روشن و مختصر همگى امضاء و به رئیس مجلس تسلیم نمایند. رئیس مجلس موضوع را در اسرع وقت به کمیسیون تخصصى ارجاع مى‏نماید. کمیسیون موظف است حداکثر ظرف یک هفته با حضور نماینده معرفى شده رئیس جمهور و نماینده منتخب سؤال‏کنندگان تشکیل جلسه دهد. در این جلسه، نماینده رئیس جمهور پاسخ مقتضى را از طرف رئیس جمهور ارائه خواهد نمود تا به نمایندگان سؤال کننده گزارش شود.

 

‎‎پس از یک هفته چنانچه هنوز حداقل یک چهارم کل نمایندگان مجلس (که سؤال را امضاء نموده‏اند) از سؤال خود منصرف نشده باشند رئیس مجلس موظف است در اولین جلسه سؤال آنان را قرائت و فوراً براى رئیس جمهور ارسال کند. این سؤال ظرف چهل و هشت ساعت تکثیر و در دسترس نمایندگان قرار مى‏گیرد."

بر اساس ماده 197 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی نیز" رئیس جمهور موظف است ظرف مدت یک ماه از تاریخ دریافت سئوال در جلسه علنی مجلس حضور یابد و به سئوال پاسخ گوید مگر با عذر موجه و با تشخیص مجلس، مدت طرح سئوال از طرف نماینده منتخب سوال کنندگان حداکثر 15 دقیقه و مدت پاسخ رئیس جمهور حداکثر یک ساعت خواهد بود".

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet