ولادت امام موسی کاظم (ع)
1390/04/18 17:31:46
سرویس اقتصادی
یادداشتی از اقبال محمدی

چالش در خودکفایی مواد غذایی

نماینده مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی به آسیب‌شناسی واردات محصولات دامی و کشاورزی پرداخته است.
چالش در خودکفایی مواد غذایی نماینده مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی به آسیب‌شناسی واردات محصولات دامی و کشاورزی پرداخته است. https://cdn.icana.ir/d/019/532.jpg چالش,در,خودکفایی,مواد,غذایی Icana

متن یادداشت این نماینده که در نشریه سوران کردستان منتشر شده به این شرح است:

در حال حاضر 130 میلیون مترمربع اراضی مرتعی در کشور وجود دارد، و بی‌توجهی به برداشت صحیح از این مراتع و بهره‌بردن از آنها در مسیر خودکفایی تولید گوشت جای تأسف دارد چرا که با مدیریت صحیح بر منابع کشور می‌توانیم به قطب تولید گوشت در منطقه تبدیل شویم.

در واقع می‌توان گفت که بی‌توجهی به ظرفیت‌های داخلی یکی از دلایل تداوم وابستگی کشور در زمینه تأمین مواد غذایی است.

 تنوع اقلیمی و وسعت عرصه‌های مرتعی ما ظرفیت تبدیل ایران به قطب تولید گوشت را در اختیار ما قرار داده است، اما متأسفانه فقدان برنامه‌ریزی راهبردی و نگاه کلان به این موضوع موجب تداوم وابستگی ما به بیگانگان در تأمین نیازهای غذایی مردم به‌ویژه گوشت قرمز شده است. بدیهی است که استفاده صحیح و برداشت به موقع از 130 میلیون مترمربع مرتع موجود در کشور، دامداری ما را متحول می‌کند و اگر این حجم از مراتع صرف توسعه دامداری شوند، می‌توان ایران را به قطب تولید گوشت قرمز در منطقه خاورمیانه تبدیل کرد.

ضمن آن‌که باید توجه داشته باشیم مردم و اقوام ایرانی از دیرباز با دامداری آشنا هستند و نژادهای موجود در میان دام‌های ایرانی را از جمله مرغوبترین نژادهای جهان ارزیابی می‌شود و بسیاری از مناطق کشور ما استعداد بالایی برای تولید دام دارند، اما متأسفانه واردات بی‌رویه گوشت قرمز که موجب تضعیف دامداری‌های موجود در کشور شده، تمایل مردم به سرمایه‌گذاری در این حوزه را کاهش داده است. در کنار این موضوع تلاش برخی از عناصر اصلی مافیای واردات برای تداوم واردات گوشت قرمز به کشور وجود دارد که مشاهده می‌شود این جریان با نفوذ در برخی نهادهای تصمیم‌گیر واردات گوشت را تداوم می‌دهند و از شیوه‌های مختلفی استفاده می‌کنند تا با تضعیف دامداران و تولیدکنندگان داخلی مانع از خودکفایی کشور در تولید گوشت قرمز شوند. از همین رو با توجه به تلاش‌های گسترده مافیای واردات برای تداوم وابستگی کشور به واردات مواد غذایی به‌ویژه گوشت قرمز عواقب فعالیت این جریان جای هشدار جدی دارد.

در واقع مافیای واردات با شگردهای مختلف و با استفاده از نفوذی که در برخی نهادهای مهم مرتبط با واردات دارد، مانع از قطع واردات اقلام کشاورزی به‌ویژه گوشت قرمز به کشور می‌شوند و از سوی دیگر با تداوم واردات موجبات تضعیف تولیدکنندگان داخلی را فراهم می‌کند تا با از بین رفتن این تولیدکنندگان بازار انحصاری گوشت و مواد غذایی را در اختیار بگیرد.

هم‌اکنون کمیسیون کشاورزی مصمم به افشای ماهیت مافیای واردات محصولات کشاورزی است چرا که فعالیت این جریان که منافع خود را در واردات بیشتر و وابستگی بیشتر کشور به بیگانگان می‌بینند، کاملا در مغایرت با مصالح نظام و منافع ملی کشور است و به همین دلیل کمیسیون کشاورزی با جدیت تمام تلاش می‌کند تا ماهیت این جریان مافیایی را افشا کند. وجود مافیای واردات گوشت قرمز را نخستین بار «احمدعلی کیخا» نایب رئیس کمیسیون کشاورزی با طرح این سؤال مطرح کرد که چه توجیهی برای واردات گسترده گوشت از کشورهای خارجی وجود دارد، درحالی‌که تولیدکنندگان داخلی ما قادر به تأمین نیازهای کشور هستند. درخصوص بی‌توجهی وزارت بازرگانی به منافع تولیدکنندگان داخلی اقلام کشاورزی، تداوم واردات بیش از نیاز این محصولات به کشور را نیز می‌توان نتیجه کم‌کاری وزارت بازرگانی در تعامل با وزارت کشاورزی ارزیابی کرد. و بدون شک تداوم واردات بی‌رویه اقلام کشاورزی به کشور مورد انتقاد است و تا زمانیکه وزارت بازرگانی به بهانه تنظیم بازار داخلی، اقدام به واردات کالاهای کشاورزی بیشتر از نیاز اعلام شده از سوی وزارت کشاورزی کند، واردات بی‌رویه تداوم خواهد داشت و به تبع این واردات بی‌رویه تولید‌کنندگان داخلی را متضرر خواهند کرد.

 واردات بی‌رویه، استقلال غذایی کشور را تهدید می‌کند و خودکفایی کشور در تأمین نیازهای مردم به مواد غذایی را به تأخیر می‌اندازند. به همین خاطر، مجلس با نهایی کردن قانون بهره‌وری کشاورزی و ابلاغ آن به دولت، دستگاه‌های اجرایی و به‌ویژه وزارت بازرگانی را مکلف کرد تا واردات اقلام کشاورزی را تنها با تأیید وزارت جهادکشاورزی و براساس مقداری که این وزارتخانه اعلام نیاز کرده‌است انجام دهد؛ اما متأسفانه شاهد این هستیم که واردات بی‌رویه همچنان تداوم دارد.

 نهایتاً این‌که واردات بی‌رویه نتیجه تعامل نادرست میان وزارت بازرگانی و وزارت جهادکشاورزی است، نتایج تحقیقاتی که کمیسیون کشاورزی تا به امروز درباره مشکل واردات بی‌رویه اقلام مختلف کشاورزی و دامی انجام داده است، نشان می‌دهد که در اکثر موارد این مشکلات به کم‌کاری وزارت بازرگانی در تعامل با وزارت کشاورزی بازمی‌گردد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet