هدر اصلی
1390/04/07 10:43:07
سرویس فرهنگی
جعفری با تاکید بر تمرکززدایی از عرصه هنر؛

وزارت ارشاد به جای محدود کردن فعالیت‌ گروه‌های هنری، از آنها حمایت کند

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه محدود کردن فعالیت گروه‌های هنری به ضرر وزارت ارشاد است، بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی‌سازی عرصه هنر تاکید کرد و خاطر نشان ساخت: گرو‌ه‌های هنری که در راستای تحقق این اصل حرکت می کنند، باید مورد حمایت قرار گیرند.
وزارت ارشاد به جای محدود کردن فعالیت‌ گروه‌های هنری، از آنها حمایت کند عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه محدود کردن فعالیت گروه‌های هنری به ضرر وزارت ارشاد است، بر اجرای اصل 44 قانون اساسی و خصوصی‌سازی عرصه هنر تاکید کرد و خاطر نشان ساخت: گرو‌ه‌های هنری که در راستای تحقق این اصل حرکت می کنند، باید مورد حمایت قرار گیرند. https://cdn.icana.ir/d/019/3812.jpg وزارت,ارشاد,به,جای,محدود,کردن,فعالیت‌,گروه‌های,هنری،,از,آنها,حمایت,کند Icana

"بهروز جعفری" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت(www.icana.ir)، با اشاره به فراهم کردن شرایطی برای کاهش وابستگی هنر و هنرمندان به کمک های دولتی، گفت: لازم است هنرمندان و هنر ما اتکای خود به کمک‌های دولتی را قطع کند؛ تا کی می خواهیم زمینه رقابت ایجاد نکنیم و با یارانه‌ها و کمک‌های دولتی هنر را سرپا نگه داریم؟

نماینده مردم سمیرم در مجلس افزود: اصل 44 قانون اساسی نیز بر این موضوع تاکید دارد و باید این اصل را در هنر و در مسائل هنری و فرهنگی وارد کنیم؛ زیرا اگر بخش خصوصی به این عرصه وارد نشود، هنر ما در آینده با یارانه‌هایی که هرروز کمتر می شود، قطعا با مشکل مواجه خواهد شد و روزنامه، سینما و تئاتر نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی با اشاره به گروه‌های نمایشی که در قالب تئاتر آزاد فعالیت می کنند، توضیح داد: این گروه‌ها هزینه خود را از راه مخاطبان تامین می کنند و این همان اقتصاد هنر است و لذا ما با فعالیت گروه های تئاتر آزاد با لحاظ حفظ ارزشها و مسائل نظام موافق هستیم و چنین گروه‌هایی که در این راستا حرکت می کنند، باید مورد حمایت واقع شوند؛ زیرا ما معتقد به کاهش درآمد دولتی هستیم.

 جعفری با بیان اینکه در بحث هنر نباید محدودیت ایجاد کرد اما نظارت هم باید وجود داشته باشد، اضافه کرد: همه گروه های فعال نمایشی از جمله گروه‌های تئاتری که در قالب تئاتر آزاد فعالیت می کنند، باید مورد نظارت قرار گیرند؛ زیرا اجرای اصل 44 و ورود بخش خصوصی به این معنا نیست که عده ای هر کاری دلشان خواست بکنند و دولت بر روی آنها نظارت نداشته باشد.

 

وزارت ارشاد با تاکید بر تمرکززدایی، امور را به دست دیگران بسپارد

عضو کمیسیون فرهنگی با اشاره به برخی اعتراضات انجمن نمایشگران تئاتر آزاد درباره ورود معاونت هنری برای اعطای مجوز کار به این گروه‌های تئاتری، بدون لحاظ کردن جایگاه این انجمن گفت: اگر برخی اقدامات در چارچوب بحث نظارتی انجام شود، خوب است؛ اما اگر بخواهند فعالیت‌های گروه‌های تئاتری را محدود کنند، به ضرر خود وزارت ارشاد است و مغایر با اصل تمرکززدایی خواهد شد زیرا ما معتقدیم وزارت ارشاد باید از فعالیت‌های هنری تمرکززدایی کند و امور را به دست دیگران بسپارد و خود تنها وظیفه نظارتی و برنامه‌ریزی داشته باشد.

وی تاکید کرد: هم به جهت اجرای اصل 44 قانون اساسی و هم به دلیل تمرکززدایی از فعالیت‌های ارشاد و هم به خاطر کاهش اتکای هنرمندان و هنر ما به درآمدهای دولتی، چنین گروه‌هایی باید کارشان را انجام دهند.

جعفری با بیان اینکه اگر این بحث به کمیسیون فرهنگی مجلس کشیده شود، ما حاضریم مساله را بررسی کنیم، اظهار کرد: اگر بنا باشد چنین انجمنی حتی اجازه و اختیار صدور مجوز هم نداشته باشد، فلسفه وجودی‌اش زیر سوال خوهد رفت. لذا باید به راه میانی فکر کرد که یکی از آنها می تواند این باشد که پیشنهاد اجرای آثار گروه‌های تئاتر آزاد از سوی انجمن آن باشد اما تایید آن را هیئت نظارت در معاونت هنری انجام دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet