ولادت امام موسی کاظم (ع)
1390/04/08 15:43:35
سرویس اقتصادی
قاچاق = حجم کالای خارجی در بازار - آمار گمرک از واردات

فروزش: اقدامات برای جلوگیری از قاچاق کالا، مؤثر نبوده است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، آمار ارائه شده نهادهای مسئول مبارزه با قاچاق کالا را خوش‌بینانه خواند و گفت: با محاسبه اختلاف میان حجم کالای وارداتی از مبادی رسمی و گمرکات کشور با حجم کالای خارجی موجود در بازار، آمار واقعی قاچاق کالا به دست می‌آید.
فروزش: اقدامات برای جلوگیری از قاچاق کالا، مؤثر نبوده است عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، آمار ارائه شده نهادهای مسئول مبارزه با قاچاق کالا را خوش‌بینانه خواند و گفت: با محاسبه اختلاف میان حجم کالای وارداتی از مبادی رسمی و گمرکات کشور با حجم کالای خارجی موجود در بازار، آمار واقعی قاچاق کالا به دست می‌آید. https://cdn.icana.ir/d/019/1936.jpg فروزش:,اقدامات,برای,جلوگیری,از,قاچاق,کالا،,مؤثر,نبوده,است Icana

" پیمان فروزش" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) در واکنش به آمارهای منتشر شده از سوی نهادهای متولی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کشور گفت: به نظر می‌رسد، آمار منتشر شده خوش‌بینانه است و حجم کالاهای قاچاق در بازار بسیار فراتر از آن چیزی است که برخی از دوستان اعلام کردند.

نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی افزود: هم اکنون شاهد ورود حجم بالایی از کالاهای متنوع به صورت قاچاق از مبادی رسمی و غیر رسمی کشور هستیم که این حجم بالا با آمار منتشر شده، مطابقت ندارد.

وی تأکید کرد: اگر آمار میزان کالای وارد شده از طریق گمرکات کشور را با آمار کالاهای وارد شده به کشور مقایسه کنیم، اختلاف میان این دو، رقم بسیار بزرگی است که این اختلاف بیانگر مقدار واقعی کالای قاچاق در کشور است.

 

اقدامات برای جلوگیری از قاچاق کالا، مؤثر نبوده است

فروزش یادآور شد: اگر چه فعالیت‌های بسیاری در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و پیشگیری از وقوع این پدیده در کشور در سال‌های گذشته انجام شده است، ولی متأسفانه وضعیت موجود نشان می‌دهد که این تلاش‌ها یا به اندازه کافی نبوده و یا اصلا مناسب و مؤثر نبوده است.

وی افزود: هجوم کالاهای قاچاق به بازار کشور با این حجم وسیع به هیچ وجه قابل توجیه نیست و باید اقدام مناسبی در این ارتباط صورت گیرد.

 

چرا حجم قاچاق کالا به ایران در قیاس با سایر کشورها بیشتر است؟

این نماینده مردم در مجلس با بیان این که پدیده قاچاق کالا در همه کشورها وجود دارد و همه کشورها به نوعی با آن در ارتباط هستند، گفت: قاچاق کالا در برخی از کشورها کم و در برخی کشورها مانند ایران بسیار زیاد است که این امر توجه به علت‌ها و آسیب‌های آن را ضروری می‌کند.

وی تصریح کرد: این موضوع که چرا حجم بالایی از کالاهای مختلف به ایران قاچاق می‌شود، سئوالی است که باید به آن توجه کرد و برای آن پاسخ مناسبی یافت.

 

قاچاق کالا؛ تهدیدی برای اشتغال

فروزش تأکید کرد: ورود کالای قاچاق به یک کشور در ابتدا اشتغال آن کشور را هدف قرار می‌دهد و نابود می‌کند، بنابراین مسئولانی که به دنبال توسعه اشتغال در کشور هستند، ابتدا باید با این پدیده به صورت اساسی مقابله کنند.

وی با بیان این که همه دستگاه‌ها و نهادها مسئول باید در مبارزه با قاچاق کالا و ارز همکاری کنند، گفت: در این زمینه تنها یک یا چند نهاد مسئول نیستند، زیرا در طول سال‌های گذشته موانع بسیاری در برابر مقابله با این پدیده وجود داشته که بسیاری از تلاش‌ها در این زمینه را بی‌اثر کرده است.

فروزش، نبود قانون جامع و مناسب برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز را از کاستی‌های موجود در این بخش خواند و اظهار کرد: در مبارزه با قاچاق کالا و ارز قوانین موجود کشور بسیار قدیمی هستند که این موضوع مشکلات بسیاری را در این زمینه به وجود آورده است، ولی با تصویب لایحه جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مجلس بسیاری از این مشکلات برطرف خواهد شد.

وی با تأکید بر این که همه دستگاه‌ها و نهادها باید در مبارزه با قاچاق جدی عمل کنند و فرصت‌سوزی نکنند، یادآور شد: وضعیت اقتصادی کشور و شرایط خاصی که در آن قرار داریم، اقدامات جدی و مناسبی را طلب می‌کند.

 

بستن مرزها تنها راه مبارزه با قاچاق نیست

فروزش تأکید کرد: با این حال باید توجه داشت که مبارزه با قاچاق کالا تنها بستن مرزها و افزایش فشار بر مرزنشینان نیست، زیرا اگر این نوع اقدام‌ها مؤثر و مناسب بود، مبارزه با قاچاق، نتیجه مطلوبی داشت.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: اقدام‌های امنیتی و بستن مرزها و فشار بیشتر به مردم محروم مرزنشین که برای گذران زندگی، برخی از اقلام را در دو طرف مرزها جابه‌جا می‌کنند، تنها شیوه مبارزه با قاچاق کالا نیست و این روش شاید ساده‌ترین و بی‌اثرترین نوع اقدام و فعالیت در زمینه مبارزه با پدیده قاچاق است.

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، به تازگی و پس از دو سال، برآورد خود از میزان ورود و خروج کالای قاچاق به کشور را اعلام کرد؛ بر اساس گزارش این نهاد، ارزش کل کالای قاچاق وارداتی و صادراتی کشور در سال گذشته ۱۴.۴۳ میلیارد دلار بوده است که در قیاس با حجم قاچاق ۱۹.۲ میلیارد دلاری در سال ۱۳۸۷ کاهش حدود ۲۵ درصدی را نشان می‌دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet