ولادت امام موسی کاظم (ع)
1390/04/07 23:46:57
سرویس سیاسی
لاریجانی در مراسم گرامیداشت شهدای هفتم تیر و شهدای ترور:

تلاش شهید بهشتی این بود که کشور براساس عقلانیت شکل بگیرد

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تلاش شهید بهشتی این بود که نظام‌های کشور براساس عقلانیت شکل بگیرد.
تلاش شهید بهشتی این بود که کشور براساس عقلانیت شکل بگیرد رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تلاش شهید بهشتی این بود که نظام‌های کشور براساس عقلانیت شکل بگیرد. https://cdn.icana.ir/d/019/8062.jpg تلاش,شهید,بهشتی,این,بود,که,کشور,براساس,عقلانیت,شکل,بگیرد Icana

به گزارش خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) علی لاریجانی شامگاه سه‌شنبه و در جریان سفر دو روزه خود به استان اصفهان با حضور در مراسم گرامیداشت شهدای هفتم تیرو شهدای ترور که در مسجد سید اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: شما مردم اصفهان حق بزرگی بر گردن انقلاب دارید و شهدای بزرگی را مانند شهید حسین خرازی، سردار همت شهید کاظمی و حجت الاسلام والمسلمین میثمی را در دفاع مقدس تقدیم انقلاب کردید که هر کدام از آنها می‌توانستند یک حرکت بزرگ در کشور بوجود بیاورند.

رئیس قوه مقننه از شهیدان کاظمی و خرازی به‌عنوان دردانه‌های انقلاب یاد کرد و گفت: آنها با سن کمی که داشتند وارد جبهه ‌ای جنگ شدند؛ اینگونه بزرگانی را که در بین شما بودند و امروز هم جوان‌هایی هستند که راه آنها را دنبال می کنند تا بتوانند جایگاه آنان را همچنان حفظ کنند.

وی با اشاره به اینکه واقعه هفتم تیر را در چند وجه می‌توان بررسی کرد، افزود: این اتفاق‌ها در انقلاب ما حادثه‌ای بزرگ است، درنگاه اول حادثه هفتم تیر را می‌توانیم در ظرف شرایط سیاسی داخلی بررسی کنیم که منافقین چه شرایطی را ایجاد کردند وچگونه حضرت آیت الله خامنه‌ای ترور شد.

لاریجانی ادامه داد: زمانی ما در ظرف شرایط خارجی این موضوع را می‌دیدیم، یعنی زمانی که جنگ بود و فشارهای امریکا نیز بر ما وارد می‌شد؛ همچنین می‌توانیم حادثه هفتم تیر را در ابعاد شخصیتی شهید بهشتی و یارانش بررسی کنیم.

لاریجانی افزود: ما باید تاثیرهای این شهدا در انقلاب و نوع نگاه و فعالیتشان را بررسی کنیم؛ چرا که شهید بهشتی روال متعارف را طی نمی‌کردند، چون ایشان شخصیت نادری بود.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشور تاکید کرد: شهید بهشتی در آن زمان معلم زبان انگلیسی بود، در حالی که معمولا علما در آن زمان اهل زبان انگلیسی نبودند، حتی شهید بهشتی مدرسه و دبیرستان دین و دانش را ایجاد کردند و فکری برای کادرسازی آینده داشتند.

نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه ما نیز برای حفظ آرمان‌های شهید بهشتی وظایفی داریم تصریح کرد: رکن حرکت شهید بهشتی بر اسلامیت بود و ایشان از اینکه چرا اسلام به طور کامل در جامعه مطرح نمی‌شود و به عمل در نمی آید دردمند بود.

رئیس قانونگذاری شهید بهشتی را یک اسلام شناس واقعی عنوان کرد که تحصیلات حوزویش این شخصیت را از او ساخته بود و ادامه داد: او شعار نمی‌داد و اهل تعهد بود و مدینه فاضله اسلامی را ضروری می‌دانست.

وی افزود: انقلابی بودن درمکتب شهید بهشتی به رفتار مسئولیت شناسانه در جامعه مربوط است و بر همین اساس رفتار پسندیده اسلامی را همراه با قانون اساسی که براساس سنت اسلامی است ضروری می‌دانست.

لاریجانی گفت: نظر شهید بهشتی ایجاد یک حکومت اسلامی بود که مردم سالاری دینی و ولایت فقیه نکته اساسی آن باشد.

وی توانست نظامی را شکل دهد که در آن قوای سه گانه شکل بگیرد و در راس این نظام، ولایت فقیه به عنوان ناظر بر رفتار این قوا حاضر باشد.

وی ادامه داد: تلاش شهید بهشتی این بود که نظام‌های کشور براساس عقلانیت شکل بگیرد.

به گفته لاریجانی امام خمینی در حوزه علمیه علمدار تفکر جدیدی در حوزه بود وشاگردان ایشان مانند شهید باهنر و مطهری نیز همین مسلک را داشتند. البته در مقابل عده‌ای هم بودند که با شعارهایی قصد کند کردن حرکت عقلانیت اسلامی را داشتند.

وی داشتن تئوری برای اداره کشور اسلامی را مهم دانست و افزود: امروزه بسیاری از کشورها به دلیل نداشتن تئوری دچار رخوت شده‌اند، در حوزه سیاست نیز تلاش شهید بهشتی این بود که حرکت اسلامی و مبارزه باظلم به محور اساسی جمهوری اسلامی باشد. درواقع محور اسلامی از نظر ایشان مجاهدت، وحدت اسلامی و بیداری آنها است.

رئیس مجلس تصریح کرد: مبارزه بااستکبار نیز جزو مهمترین مبانی فکری شهید بهشتی بود، رهبر انقلاب نیز با یک صراط مستقیم همواره به دنبال دفاع از حقوق مسلمانان هستند.

لاریجانی با بیان اینکه من شهادت می‌دهم که تنها رجلی که توانست ندای مسلمانان را بیدار کند مقام معظم رهبری بود، افزود: اعتقاد شهیدبهشتی نیز براساس مبارزه با ظلم و استکبار بود وتلاش می‌کرد که این موارد جزء مبانی اصلی انقلاب باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: یکی دیگر از اعتقادات شهید بهشتی در مشورت با دیگران برای آمادگی کشور بود؛ هرچند در آن دوره عده‌ای در کشور شعار شوراها را سر می‌دادند اما درعمل دنبال دیکتاتوری بودند. شهید بهشتی از صمیم قلب به شورایی بودن و شورایی اداره شدن کشوراعتقاد داشت.در واقع اعتقاد ایشان به تعامل ومدارا با دوستان انقلاب بود و ایشان یک اصل مهمی داشت که کسانی که انحراف داشتند و با رهبر انقلاب وآرمان‌های انقلاب ستیزه می‌کردند با آنها برخورد می‌کرد.

لاریجانی تاکیدکرد: چون ایشان قدرت فکری داشت واسلام شناس بود می‌توانست درمخالفان تاثیر بگذارد و با صعه صدر آنها را تحمل و به وحدت دعوت می‌کرد.

رئیس مجلس اظهار کرد: اعتقاد شهید بهشتی به کار تشکیلاتی بود و در ایجاد تشکیلاتی که دوستداران انقلاب را درکنارهم جمع کند؛ درواقع هدف ایشان از تشکیل حزب جمهوری اسلامی یک تشکیلات ایدئولوژیک بود و برای قدرت نمی‌جنگید.

وی تاکید کرد: مبانی فکری ایشان بر سایر شئون ترجیح داشت و اینگونه نبود که مانند امروز حزبی تشکیل شود و دور هم جمع شوند و برای شرکت در انتخابات فعالیت کنند در واقع قدرت باید از درون حزب بیرون بیاید و نه از درون قدرت حزب.

این خبر تکمیل می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet