خبرگزاری خانه ملت

ولادت امام موسی کاظم (ع)
1390/04/10 10:28:25
سرویس اقتصادی
حسن خسته‌بند عنوان کرد

تعرفه‌های سنگین واردات کالا مجوزی برای قاچاق

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اعلام آمار حجم ورود کالای قاچاق به کشور عملکرد مناسبی داشته است، گفت: زمانی که سایه تعرفه‌های غیرمنطقی بر روی واردات رسمی کالاها سنگینی کند، ورود غیر رسمی و قاچاق کالا ادامه دارد و اقدام‌های مؤثر دستگاه‌های متولی بی‌نتیجه می‌ماند.
تعرفه‌های سنگین واردات کالا مجوزی برای قاچاق عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این که ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اعلام آمار حجم ورود کالای قاچاق به کشور عملکرد مناسبی داشته است، گفت: زمانی که سایه تعرفه‌های غیرمنطقی بر روی واردات رسمی کالاها سنگینی کند، ورود غیر رسمی و قاچاق کالا ادامه دارد و اقدام‌های مؤثر دستگاه‌های متولی بی‌نتیجه می‌ماند. https://cdn.icana.ir/d/019/1937.jpg تعرفه‌های,سنگین,واردات,کالا,مجوزی,برای,قاچاق Icana

"حسن خسته‌بند" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) گفت: با آماری که ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز مبنی بر حجم 14 میلیارد دلاری قاچاق کالا در کشور اعلام کرده وضعیت پیچیده و خطرناک این پدیده آشکارتر شده است.

  

کاهش 25 درصدی قاچاق، با اقدامات ستاد مبارزه با قاچاق کالا

نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی افزود: در این سال‌ها دستگاه‌های متولی امر قاچاق کالا اقدامات مثبت و بسیار مفیدی در راستای پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا انجام دادند که کاهش 25 درصدی حجم قاچاق کالا نسبت به سال 87 مبین این تلاش‌ها است.

 

لزوم تجهیز دستگاه‌های متولی مبارزه با قاچاق به امکانات سخت‌افزاری

وی با بیان این که فقدان برخی ملزومات و امکانات سخت افزاری در زمینه مبارزه با پدیده قاچاق برخی تلاش‌ها را کم اثر کرده است، گفت: هم اکنون شاهد اقدام‌های زیادی در زمینه پیشگیری و مبارزه با پدیده قاچاق در کشور هستیم، اما به علت‌های مختلفی از جمله وسعت مرزهای کشور و وجود ناامنی در برخی از کشورهای همسایه مانند عراق و افغانستان شاهد کم اثر بودن برخی اقدام‌ها هستیم که این موضوع‌ها نیاز بسیار جدی به امکانات و تجهیزات جدید و به روز را ضروری می‌کند.

وی افزود: برای مثال تأمین اعتبار برای انسداد کامل مرزها به ویژه در غرب و شرق کشور و همچنین ارائه امکانات مناسب به برخی نهادهای متولی مانند مرزبانی و نیروی انتظامی می‌تواند در این زمینه مؤثر و مفید باشد.

 

تعرفه‌های بالا قاچاق کالا را توجیه‌پذیر کرده است

نماینده مردم بندر انزلی در مجلس با تأکید بر این که باید بخش نرم‌افزاری مبارزه با قاچاق کالا تقویت شود، گفت: هم اکنون در بخش واردات کالا شاهد تعرفه‌های بسیار بالایی هستیم.

وی تصریح کرد: تا زمانی که تعرفه‌های بدون منطق بالا باشند و واردات رسمی برای وارد کنندگان صرفه اقتصادی نداشته باشد، تمام تلاش‌ها و اقدام‌ها در کنترل و کاهش قاچاق کالا بی‌نتیجه می‌ماند. 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار کرد: با تعرفه‌های بالا میل و رغبت وارد کنندگان رسمی از بین رفته است و جای این افراد را واردات کنندگان غیررسمی گرفته‌اند و افرادی که بدون دادن عوارض گمرکی و حق دولت به راحتی کالای قاچاق را به کشور وارد می‌کنند، ضربه‌های جبران‌ناپذیری بر پیکر اقتصاد کشور می‌زنند.

وی با بیان این که بسیاری از مشکلات موجود کشور در زمینه بیکاری و یا تولید بی‌کیفیت و پایین از قاچاق کالا تأثیر گرفته است، گفت: آسیب‌های قاچاق کالا بر اقتصاد کشور بسیار گسترده است و بخش‌های مختلفی را در برمی‌گیرد.

خسته‌بند افزود: کاهش اشتغال و افزایش بیکاری، نابودی تولید داخل، دلالی و واسطه‌گری و ناامن شدن مرزها تنها بخشی از آسیب‌های قاچاق کالا است.

 

تصویب لایحه قانون مبارزه با قاچاق کالا مفید و سازنده خواهد بود

وی با بیان این که دولت لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز را به مجلس ارائه کرده است، تصریح کرد: اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در نشست روز سه شنبه ـ هفتم تیر ماه ـ کلیات این لایحه را تصویب کردند.

خسته بند ادامه داد: تصویب لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز می‌تواند تاثیر بسیار خوبی بر پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کشور داشته باشد.

نماینده مردم بندر انزلی در مجلس تصریح کرد: اگرچه برخی از مواد لایحه مبارزه با قاچاق کالا و ارز ابهام دارد، ولی در مجموع، تهیه و ارائه این لایحه به مجلس با توجه به خلأهای جدی که در زمینه قاچاق کالا در قوانین کشور وجود دارد، اقدام مثبت و مفیدی است.

خسته‌بند با بیان این که مبارزه با قاچاق کالا در کشور به تعامل همه دستگاه‌ها نیاز دارد، گفت: این که در راه مبارزه و پیشگیری قاچاق کالا تنها یک یا چند نهاد مانند ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز فعالیت کنند و دستگاه‌های دیگر تنها تماشاکننده این اقدام‌ها باشند، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: آمارهایی که نهادهای مسئول در زمینه قاچاق کالا و ارز به کشور ارائه کرده‌اند، بدون توجه به واقعی و یا غیرواقعی بودنشان تنها زنگ خطری است برای همه نهادها و مسئولان که هر چه زودتر برای کنترل و کاهش قاچاق کالا به کشور اقدام‌های مناسبی انجام دهند.

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، به تازگی و پس از دو سال، برآورد خود از میزان ورود و خروج کالای قاچاق به کشور را اعلام کرد؛ بر اساس گزارش این نهاد، ارزش کل کالای قاچاق وارداتی و صادراتی کشور در سال گذشته ۱۴.۴۳میلیارد دلار بوده است که در قیاس با حجم قاچاق ۱۹.۲میلیارد دلاری در سال ۱۳۸۷کاهش حدود ۲۵ درصدی را نشان می‌دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet