هدر اصلی
1390/04/11 10:22:00
سرویس سیاسی
رئیس مجلس در کنفرانس خبری در باکو:

5+1 مذاکرات هسته‌ای را با شوی سیاسی اشتباه گرفته است

رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه اگر جمهوری اسلامی ایران در مقابل زورگویی‌های آمریکا مقابله نمی کرد، دنیا دچار یک دیکتاتوری بین‌المللی می‌شد، اظهار کرد: ما آمریکایی‌ها را "ام‌المشکلات" در منطقه می دانیم.
5+1 مذاکرات هسته‌ای را با شوی سیاسی اشتباه گرفته است رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه اگر جمهوری اسلامی ایران در مقابل زورگویی‌های آمریکا مقابله نمی کرد، دنیا دچار یک دیکتاتوری بین‌المللی می‌شد، اظهار کرد: ما آمریکایی‌ها را "ام‌المشکلات" در منطقه می دانیم. https://cdn.icana.ir/d/019/7952.jpg 5+1,مذاکرات,هسته‌ای,را,با,شوی,سیاسی,اشتباه,گرفته,است Icana

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت(www.icana.ir)، "علی لاریجانی" صبح امروز- شنبه 11 خردادماه-  در پایان سفر خود به باکو در یک نشست خبری حضور پیدا کرد و ضمن تشریح مذاکرات خود با مقامات کشور آذربایجان، گفت: مذاکرات ما چند بخش داشت، هم در زمینه همکاری های پارلمانی بین دو کشور بود که ما به نتیجه رسیدیم و می توانیم از تجربیات هم استفاده کنیم. کمیسیونهای مجلس می توانند به هم نزدیک بشوند و همچنین دو پارلمان از آنجا که عضو بین المجالس هستند و می توانند از پتانسیل عضویت خودشان در حل مسائل بین المللی استفاده کنند.

لاریجانی تصریح کرد: بخش دیگری از کار ما مربوط به مناسبات دوجانبه اقتصادی بود و نسبتا بحث‌های طولانی شکل گرفت و با رئیس جمهور "الهام علی‌اف" و نخست وزیر "آرتور راسی‌زاده" بحث‌های مختلفی مطرح شد و نگاه‌ها به گسترش روابط بسیار نزدیک است.

 

تخریب دیوار بیت‌المقدس مسئله کوچکی نیست

رئیس مجلس افزود: بخش دیگری از مذاکرات سفر ما مربوط به مسائل سیاسی ، بین المللی و منطقه ای بود و مجموعه ای حوادث حساسی که در منطقه وجود دارد، احتیاج دارد که کشورهای اسلامی با هم همبستگی داشته باشند؛ به عنوان مثال در همین مسئله اخیری که رژیم صهیونیستی به آن دامن زده و دیوار بیت‌المقدس را به بهانه ایجاد فضای سبز تخریب می کند، مسئله کوچکی نیست و کشورهای مسلمان باید در رابطه با این موضوع موضع‌گیری کنند.

 

به رفتار کشورهای بزرگ در منطقه مشکوک هستیم

"علی لاریجانی" در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که با اشاره به شکست نشست اخیر آذربایجان، روسیه و ارمنستان از واسطه گری ایران برای حل موضوع قره باغ پرسید، گفت: ما در این زمینه دو موضوع را قبلا با دوستانمان در میان گذاشته بودیم. اول ما همیشه از تمامیت ارضی آذربایجان و هر گونه راه حلی که منجر به این موضوع شود دفاع می کنیم. دوم با توجه به شرایط منطقه همیشه توصیه می کنیم از راه مذاکره این مسئله حل شود. نکته دیگری را هم که باید اضافه کنم این است که ما اصولا به رفتار کشورهای بزرگ در منطقه مشکوک هستیم. اینها به جای ارائه راه حل مسائل به بازی با مشکل می پردازند و دنبال منافع خود هستند؛ بنابراین قاعدتا مینسک باید در این مدت گام‌های اساسی برمی‌داشت.

وی با اشاره به اقدامات آمریکا در منطقه، خاطرنشان کرد: در موارد متعددی ما شاهد بودیم که آمریکا در منطقه دردسرساز بوده تا اینکه حلال مشکلات باشد، آنها می گویند ما می خواهیم مشکل فلسطین را حل کنیم و می بینیم که راه حل های اینها چه وضعت فضاحت آوری به بار آورده است؛ بنابراین ما راه حل های منطقه ای را موثرتر می دانیم، چون کشورهای منطقه مسائل همسایه ها را بهتر درک می کنند، البته اگر کشور آذربایجان بخواهد ایران کمک خواهد کرد.

 

ما آمریکایی‌ها را "ام‌المشکلات" در منطقه می‌دانیم

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری که درباره طرح تحریم مقامات آمریکایی در مجلس ایران سوال کرد، گفت: ما آمریکایی ها را "ام‌المشکلات" در منطقه می دانیم و در واکنش به این تحرکات مشکل آفرین آمریکا این طرح را آماده کرده‌ایم؛ این یک کار نمادین است به این خاطر که آمریکایی ها طوری رفتار می کنند که آنقدر مورد نفرت هستند و برخی کشورها با چنین کارهایی نفرت خودشان را از آمریکا نشان می دهند.

علی لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری که درباره برگزاری نشست مجمع پارلمان های کشورهای ساحلی خزر پرسید، اظهار کرد: این کار مثبتی است؛ کشورهای حاشیه دریای خزر مسائل مشترکی دارند که می توانند در این گونه نشست ها مسائل خودشان را حل کنند.

 

 از تمامیت ارضی آذربایجان دفاع می‌کنیم

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که موضع عملی ایران در دفاع از تمامیت ارضی آذربایجان چیست، گفت: باید ببینیم چگونه می توان مسئله قره باغ را حل کرد؛ دوستان آذربایجانی شکل مینسک را پذیرفته بودند یعنی در قالب یک سازمان بین المللی وسیع تر خواستار حل این موضوع شدند و به همین دلیل از ما نقشی نخواستند چون ما عضو مینسک نیستیم؛ اما به تبع وظیفه اسلامی از تمامیت ارضی آذربایجان دفاع می کنیم.

 

اگر ایران با آمریکا مقابله نمی کرد، دنیا دچار یک دیکتاتوری بین‌المللی می‌شد

رئیس قوه مقننه در پاسخ به سوال دیگری درباره اتهامات هسته ای آمریکا و غرب علیه ایران، گفت: این گونه اتهامات به خاطر یک نوع عقب افتادگی که آمریکایی‌ها در حوادث منطقه پیدا کرده اند، بیان می شود.

وی با اشاره به تحولات منطقه خاطرنشان ساخت:سرعت عقربه های نهضت های دموکراسی خواهی که در تونس، لیبی و برخی کشورهای منطقه رخ داده خیلی سریع تر از واکنش‌های آمریکا در منطقه است مخصوصا برخی حرکتهای متناقض آمریکا سرگیجگی آنها را درباره تحولات منطقه نشان می دهد؛ به عنوان مثال مقایسه کنید رفتار آمریکا را در مصر و لیبی با رفتارش در یمن. مستمرا می گویند؛ ما از دموکراسی خواهی دفاع می کنیم، اما سیگنال دادند که به یمن لشکرکشی شود. آنها سعی کردند این تحولات را کنترل کنند و چون نتوانستند از این موضوع عصبانی هستند. ما معتقدیم باید برای نظام فناوری هسته ای یک نظام حقوقی حاکم باشد و نمی توان نظامهای حقوقی متفاوت را در نظر گرفت. من فکر می کنم اگر ایران در مقابل رفتارهای زورگویانه آمریکا در عراق و افغانستان و برنامه هسته‌ای مقابله نمی کرد دنیا دچار یک دیکتاتوری بین المللی می شد.

 

 آمریکایی‌ها در سوریه به دنبال مسئله‌سازی هستند

لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید؛ شما از حوادث دیگر کشورها نام بردید؛ ولی از سوریه نامی نبردید. به عنوان یک کشور دموکراتیک برای جلوگیری از حوادث سوریه چه برنامه ای دارید؟ گفت: من از همه کشورها نام نبردم این نهضت ها در دیگر کشورها وجود دارد. ما اطلاع داریم که آمریکایی ها در سوریه دنبال مسئله‌سازی هستند. رژیم صهیونیستی و یکی دو کشور دیگر در منطقه هستند که به دنبال ایجاد مشکلاتی در منطقه هستند؛ ما نباید چشم مان را روی برخی حرکتهای شیطنت‌آمیز آمریکا ببندیم. آمریکایی‌ها از قبال مواضع سوریه درباره رژیم صهیونیستی ناراحت هستند؛ البته آقای بشار اسد دنبال اصلاحاتی هستند و ما هم توصیه می کنیم که این اصلاحات ادامه یابد. اصولا ما از حرکتهای دموکراتیک در منطقه حمایت می‌کنیم.

علی لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که مناسبات اقتصادی ایران و آذربایجان در چه حوزه‌هایی توسعه پیدا خواهد کرد، گفت: در طرحی که در کمیسیون مشترک مطرح شده است؛ حوزه گاز، نفت و پتروشیمی اصلی‌ترین نقش را بازی می کنند و برخی هم مربوط به صنایع دیگر است.

خبرنگاری با اشاره به پیشرفت های علمی و تکنولوژیک ایران از لاریجانی پرسید؛ در زمینه این گونه پیشرفت ها چه توصیه هایی به کشورهای اسلامی دارید که رئیس مجلس، گفت: نکته ای که در دهه های اخیر کشورهای بزرگ دنبال می کردند طبقه بندی تصنعی در حوزه علم به عنوان جهانی سازی و عناوین دیگر بود. در این تئوری دنبال این بودند که تکنولوژی های پیشرفته را منحصر به کشورهای خاص بکنند. توصیه من این است که کشورهای در حال توسعه و کشورهایی که در منطقه هستند فریب این تئوری را نخورند. آنها باید پس از دوره استعمار اقتصادی دنبال استعمار علمی هستند؛ بنابراین باید این قفل و زنجیرهای دروغین را درید. ما آماده ایم به کشورهای دوستمان در زمینه علم و تکنولوژی کمک کنیم.

 

آمریکا در لبنان به دنبال شکل نگرفتن دولت میقاتی است

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری روسی "نووستی" که درباره چشم انداز همکاری های سه جانبه ایران، ترکیه و آذربایجان پرسید، گفت: این مذاکرات تازه شروع شده و باید زمان داد تا این مذاکرات غنی شود.

خبرنگاری با اشاره به اتهام دادگاه بین المللی ترور رفیق حریری به حزب الله پرسید: آیا مناسبات این دادگاه با حوادث سوریه ارتباط دارد که لاریجانی پاسخ داد: از مدتها پیش خبر داشتیم فرستاده ویژه آمریکا در لبنان به دنبال این است که دولت میقاتی در این کشور شکل نگیرد؛ اما با تلاش و تیزهوشی رهبران لبنان مثل سیدحسن نصرالله، نبیه بری، میقاتی این دولت شکل گرفت و لذا آمریکایی ها فکر می کنند از رهبران لبنان سیلی خورده اند و به دنبال این هستند که داستانی را سر هم کنند. این دادگاه بی آبروتر از آن است که کسی به نتایج آن وقعی بنهند.

وی ادامه داد: بنابراین آمریکایی‌ها با این کارشان می خواهند علامت بدهند که از تشکیل دولت جدید در لبنان ناراحت هستند وگرنه چرا این مدت رژیم صهیونیستی در غزه این همه جنایت انجام داد و دادگاهی تشکیل ندادند. حتی در همین حادثه اخیر حمله به کشتی آزادی که به سمت غزه می رفت و رژیم صهیونیستی به آن حمله کرد، آنها چطور اقدامی نکردند؟ این گونه رشوه های سیاسی آمریکا به برخی ایادی دست نشان‌دشان نمی تواند مساله ای را حل کند.

 

5+1 مذاکرات هسته‌ای را با شوی سیاسی اشتباه گرفته است

لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار آسوشیتدپرس درباره روند مذاکرات ایران با گروه1+5 درباره موضوع هسته ای ایران،  گفت: من فکر می کنم برخی کشورها در این مذاکرات دچار سوءتفاهم شده‌اند، آنها مذاکرات هسته ای را با شوی سیاسی اشتباه گرفته اند و هر چند وقت یکبار شعار می دهند و می روند دنبال کار خودشان. مذاکرات باید در چارچوب مرزبندی و منطقی باشد ولی آمریکایی ها به این مذاکرات ابزاری نگاه می کنند و تا وقتی که این نگاه وجود داشته باشد این مذاکرات چشم انداز خوبی ندارد.

 

لغو سفر احمدی‌نژاد به ارمنستان دلیل تاکتیکی داشت

خبرنگار دیگری درباره استقرار نیروهای حافظ صلح در قره باغ و دلیل لغو سفر احمدی نژاد به ارمنستان سوال کرد که لاریجانی، گفت: نباید از بدترین راه‌ها استفاده کرد؛ راه‌های منطقی تر دیگری هم وجود دارد و اگر کشورها با هم توافق کنند، این بهترین راه حل است.

وی ادامه داد: اگر کشورهای منطقه موضوع قره‌باغ را حل کنند این باز هم یک راه حل خوب است و چرا ما باید به این راه حل ها بدبین باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه نهادهای بین المللی راه حل ها را بی حیثیت می کنند، خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه، آژانس بین المللی انرژی اتمی رفتارهای متناقضی در پرونده هسته ای ایران نشان دادند و به صورت ابزاری برای سیاست آمریکا درآمده است. دادگاه لبنان هم یک نمونه از این بی حیثیتی هاست. در مورد استقرار نیروهای حافظ صلح باید دید سرانجامش به کجا می رسد. اگر این سازمان ها واقعا مستقل بودند می شد به این موضوع به عنوان یک راه حل منطقی نگاه کرد.

وی افزود: من مخالف تحلیل شما از لغو سفر ایشان نیستم. یک دلیل تکنیکی داشت که قبلا هم اعلام شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet