عید سعید غدیرخم
1390/04/11 14:28:00
سرویس سیاسی
اسماعیلی خبرداد؛

تدوین طرح 2 فوریتی مسکوت ماندن قانون افزایش مدرک تحصیلی نمایندگان

عضو هیئت رئیسه فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی از تدوین طرح دو فوریتی مسکوت ماندن قانون افزایش مدرک تحصیلی نمایندگان به کار‌شناسی ارشد خبر داد.
تدوین طرح 2 فوریتی مسکوت ماندن قانون افزایش مدرک تحصیلی نمایندگان عضو هیئت رئیسه فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی از تدوین طرح دو فوریتی مسکوت ماندن قانون افزایش مدرک تحصیلی نمایندگان به کار‌شناسی ارشد خبر داد. https://cdn.icana.ir/d/019/329.jpg تدوین,طرح,2,فوریتی,مسکوت,ماندن,قانون,افزایش,مدرک,تحصیلی,نمایندگان Icana

"ولی اسماعیلی" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) درباره نظر شورای نگهبان مبنی بر مغایر بودن طرح استفساریه ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس با اصل ۷۳ قانون اساسی، گفت: طراحان این استفساریه با "محسن اسماعیلی" عضو شورای نگهبان مشورت کردند و ایشان مشکلی را به طرح وارد ندانست، ضمن آنکه "عباسعلی کدخدایی" نیز نظر اسماعیلی را تایید کرد.

نماینده گرمی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اکثر اعضای شورای نگهبان استفساریه مجلس را مغایر با قانون اساسی دانستند، ولی این آخرین راه نیست؛ چون طرحی دوفوریتی از سوی "احمد توکلی" نماینده تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات تدوین شده که به موجب آن قانون ارتقاء سطح تحصیلی نمایندگان به کار‌شناسی ارشد به مدت یک دوره مسکوت می‌ماند.

وی افزود: در صورت تصویب طرح یاد شده، نمایندگان لیسانسه دوره هشتم و مقامات دولتی همچون فرماندار، استاندار و بخشدار دیگر برای شرکت در انتخابات مجلس نهم به مشکلی بر نمی‌خورند و فرصت خواهند داشت تا مدرک تحصیلی خود را ارتقاء دهند.

نمایندگان در جلسه علنی روز سه شنبه - ۷تیرماه ـ مجلس شورای اسلامی در بررسی بند الف طرح دو فوریتی استفساریه ماده ۲۸قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب سال ۱۳۷۸و اصلاحات بعدی، آن را با ۱۶۱رأی موافق، ۳۰رأی مخالف و ۱۴رأی ممتنع از مجموع ۲۱۴نماینده حاضر در صحن تصویب کردند.

۳۵نماینده در بند الف این طرح استفساریه سئوال کرده بودند که با توجه به اصل ۶۳قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که هر دوره نمایندگی را چهار سال می داند، آیا منظور قانونگذار در تبصره ۳ماده ۲۸قانون موضوع استفساریه از دوره نمایندگی در مدت چهار ساله است یا شامل نمایندگان میان دوره‌ای هم می‌شود؟

نمایندگان در پاسخ به این بند استفساریه تصویب کردند؛ بلی، مقصود یک بار نمایندگی در هر دوره به میزان ولو کمتر از مدت چهار سال نیز است و شامل نمایندگی میان دوره ای هم می شود.

نمایندگان همچنین بند ب این طرح  استفساریه را با ۱۱۱رأی موافق، ۶۴رأی مخالف و ۱۸رأی ممتنع از مجموع ۲۱۰نماینده حاضر در صحن تصویب کردند.

وکلای مردم در خانه ملت همچنین در بند ب طرح استفساریه ماده ۲۸قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب سال ۷۸و اصلاحات بعدی آن سئوال کرده بودند که آیا مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و کارشناسی و معادل آنها شامل آن دسته از مدارکی است که از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و حوزه علمیه قم و دیگر مراجع قانونی ذی صلاح صادر شده است (آنچه در ثبت نام داوطلبین دوره هشتم اعمال شده؟)

نمایندگان به این بند استفساریه همچنین پاسخ دادند: بلی، شامل آن دسته از مدارکی که از سوی مراجع یاد شده صادره است، نیز است.

شورای نگهبان در بررسی طرح استفساریه ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، اطلاق یک دوره نمایندگی را به کمتر از چهار سال را تبعیض ناروا و مغایر بند ۹ اصل سوم  و اصل ۷۳ قانون اساسی تشخیص داد.

به موجب بند ۹ اصل سوم قانون اساسی، دولت موظف به رفع تبعیضات‏ ناروا و ایجاد امکانات‏ عادلانه‏ برای‏ همه‏، در تمام‏ زمینه‏های‏ مادی‏ و معنوی‏ شده است.

در اصل ۷۳ قانون اساسی هم آمده است: شرح‏ و تفسیر قوانین‏ عادی‏ در صلاحیت‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ است‏. مفاد این‏ اصل‏ مانع از تفسیری‏ که‏ دادرسان‏، در مقام‏ تمیز حق‏، از قوانین‏ می‌‏کنند نیست‏.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet