خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1390/04/25 17:46:17
سرویس اقتصادی
احمد جباری:

اعتبارات دهیاری‌ها به بیش از 20 تا 30 برابر گذشته رسیده است

تمام دهیاری‌ها اعتبار بیش از ۴۰ تا ۸۰ میلیون تومانی در سال دریافت کرده‌اند و این روند ادامه دارد.
اعتبارات دهیاری‌ها به بیش از 20 تا 30 برابر گذشته رسیده است تمام دهیاری‌ها اعتبار بیش از 40 تا 80 میلیون تومانی در سال دریافت کرده‌اند و این روند ادامه دارد. https://cdn.icana.ir/d/019/1572.jpg اعتبارات,دهیاری‌ها,به,بیش,از,20,تا,30,برابر,گذشته,رسیده,است Icana

"احمد جباری" نماینده مردم بندرلنگه، بستک و پارسیان در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که اعتبارات اختصاصی به روستاها و دهیاری‌ها برای ساماندادن به چهره روستاها در طول سال‌های اخیر با مصوبه مجلس شورای اسلامی در بودجه سال 888، 89 و 90 به بیش از 20 تا 30 برابر گذشته خود رسیده است، اظهار کرد: در طول سال کل اعتباری که به یک دهیاری برای حل مشکلات روستا داده می‌شد به کمتر 3 تا 4 میلیون می‌رسید که این میزان اعتبار اکنون با مصوبه مجلس شورای اسلامی و حمایت دولت به بیش از 40 تا 80 میلیون تومان رسیده است و شاهد اختصاص مرتب این اعتبارات به روستاها به‌صورت مداوم هستیم.

نماینده مردم بندرلنگه، بستک و پارسیان که در تعطیلات مجلس شورای اسلامی به منطقه حوزه انتخابیه خود سفر کرده، در گفت‌وگوی با نشریه صبح ساحل، ضمن تقدیر از تخسیس مداوم و به موقع این میزان اعتبارات به روستاها، عنوان کرد: یکی از مشکلاتی که همیشه و به‌طور دائم در دیدار با رئیس‌جمهور و وزرا درخصوص مسائل و مشکلات حوزه انتخابیه مطرح می‌شد، بحث فقر و نداشتن امکانات مناسب در روستاها بود و همیشه نمایندگان از این موضوع به‌شدت رنج می‌بردند و مجبور بودند برای جبران بخشی از این عقب‌ماندگی‌ها از وزرا تقاضای تخصیص اعتبارات موردی کنند اما با همت دولت مصوبه‌ای در دل برنامه پنجم توسعه کشور و همین طور نظام بودجه ریزی قرار گرفت و شاهد آن هستیم که معادل 20 تا 30 برابر اعتبارات گذشته اکنون برای روستاها، سرمایه تخصیص داده می‌شود.

وی ادامه داد: در بسیاری از روستاها، فضای خاکی، نبود امکانات ورزشی برای جوانان، نبود آسفالت درون روستا و همین طور نبود کوچک‌ترین امکانات تفریحی، چهره روستاها را رنجور و مسائل آنها را حادتر کرده بود و مجلس بر آن شد تا در قالب مصوبه‌ای قاطع و مستقل زمین‌های فراهم کند تا اعتباراتی مدون به روستاها اختصاص داده شود، بر این اساس در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و از طریق معاونت عمرانی وزارت کشور، هماهنگی‌هایی صورت گرفت تا روستاها چهره‌ای دیگر به‌خود بگیرند و برخی از مشکلات آنها مرتفع شود.

 

اختصاص اعتبار ویژه به روستاها برای آبادانی

جباری ادامه داد: در سال 89 سهم روستاها برای نخستین بار از اعتبارات عمرانی توسعه‌ای استان‌ها به 6 درصد رسید و همین امر موجب شد تا دست کم سالانه بیش از 40 میلیون تومان اعتبار در اختیار دهیاری‌ها قرار گیرد و البته برخی امکانات نظیر ماشین‌های جمع‌آوری زباله، آسفالت روستایی و... نیز به روستاها تزریق شود و با این امکانات برخی مشکلات روستانشینان از میان برود.

نماینده غرب هرمزگان و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: در بودجه سال 1390 کشور، نمایندگان مناطق مختلف کشور از جمله نمایندگان استان هرمزگان با تاکید فراوان سهم 6 درصدی اعتبارات حوزه روستاها را از اعتبارات تملک دارایی به 8 درصد رساندند تا بتوان رونق و توسعه را در استان‌ها بیش از پیش تقویت کرد.

وی در زمینه هزینه کرد این میزان اعتبارات گفت: در گذشته دهیاری‌ها حالت فرمایشی داشتند و چون اعتباری برای هزینه در امور مختلف روستا نداشتند لذا کاری به پیش نمی‌رفت اما اکنون روستاها می‌توانند برای هزینه کرد اعتبارات خاص از طریق دهیاری‌ها برنامه‌ریزی کنند و این برنامه‌ریزی‌ها به‌صورت به کار و تلاش تبدیل شده و موجب عمران هر چه بیشتر روستاها شود.

جباری بیان کرد: به‌عنوان مثال در روستاهایی که دارای دهیاری بوده‌اند، در طول 6 ماهه اخیر بیش از 30 میلیون تومان اعتبار واریز شده و دهیاری‌ها هم با مشورت مردم و همکاری با آنها اقدام به ایجاد بوستان‌های روستایی، اصلاح برخی معابر و زیباسازی چهره روستا اقدام کرده‌اند که این امر چهره بسیاری از روستاها را با 2 یا 3 ساله قبل از خود متفاوت کرده است.

نماینده بندرلنگه گفت: البته محرومیت‌ها وجود دارد و نمی‌توان نافی آنها بود، خشکسالی‌های پیاپی چهره روستاها را رنجور کرده و مردم با فقر بیشتری مواجه هستند و ما به‌عنوان نمایندگان مردم از این موضوعات با خبریم و روزی نیست که پیگیری ایجاد راه و روش‌های جدید برای رونق وضع اقتصادی مردم نباشیم اما اجرای طرح‌های تحول در هر منطقه و شهری با مسائل محدود‌کننده خود همراه است و همیشه نمی‌توان کارها را ضربتی پیش برد.

 

وظیفه داریم روستا نشینی را تقویت و روستاها را آباد کنیم

نایب رئیس فراکسیون اهل سنت مجلس شورای اسلامی با اظهار این موضوع که بیش از 60 درصد مردم غرب استان هرمزگان ساکن مناطق روستایی هستند، گفت: این نسبت جمعیتی در استان‌های محدودی وجود دارد و زندگی صبورانه و پرتلاش مردم غرب استان هرمزگان در روستاها باید ارزش تلقی شده و به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که این نسبت حفظ شده و حتی تقویت شود.

جباری، آبرسانی به روستاها، اصلاح شبکه‌های برق، تقویت آنتن دهی تلفن همراه، استقرار تیم‌های بهداشتی در روستاها و توجه به امکانات زیرساختی مرزنشینان را از جمله اولویت‌های سال‌های اخیر در غرب استان نام برد و افزود: عمده روستاهای استان در مسیر بهره‌مندی از این امکانات قرار گرفته‌اند و این شرایط باید با سرعت هر چه بیشتری ادامه یابد.

 

مسئولین روستاها را دغدغه خود می‌دانند

نماینده مردم بستک گفت: روستاها اکنون در کانون توجه دولت و برنامه‌ریزی‌های آن قرار گرفته و شاهد آن هستیم که قرار است برخی برنامه‌های عمرانی، آبادانی و فرهنگی با محوریت روستاها برگزار شود که باید آن را به فال نیک گرفت و از آنها در این زمینه استقبال کرد و آنها را در نتیجه پیگیری‌های مداوم معتمدین روستاها و دهیاران و شوراها دانست.

جباری ادامه داد: چهره همه روستاها باید به بهترین حالت آن تغییر کرده و مردم در روستاها احساس بهره‌مندی کنند، این بهره‌مندی نباید محدود به ظاهر روستاها باشد، بلکه باید وزارت بهداشت و درمان، توسعه شبکه‌های بهداشت روستایی را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهد و شرایطی را به وجود بیاورد که مردم در روستاها احساس محرومیت مفرط نکنند.

نماینده پارسیان خاطرنشان کرد: دهیاری‌ها موظف شده‌اند تا اعتبارات توسعه‌ای را با مشورت مردم و با اولویت رفع مشکلات مردم هزینه کنند و شوراها نیز باید به دهیاران در این زمینه کمک کنند.

 

حدود اعتبارات مناطق مرزی گسترده‌تر شود

وی عنوان کرد: در بحث اعتبارات مرزها و مناطق مرزی بسیاری از شهرها و روستاهای استان هرمزگان از جمله شهرها و روستاهای مناطق غرب استان هرمزگان نیز مشمول می‌شوند و انتظاری که از وزرای کشور و معاونت راهبری ریاست‌جمهوری داشته‌ایم را به آنها منتقل کرده‌ایم و امیدواریم سهم استان هرمزگان از اعتبارات حوزه مرزی تقویت شود.

جباری گفت: اعتبارات مرزی نباید محدود به تقویت ساز و کارهای ممنوع‌کننده باشد بلکه می‌طلبد تا مسئولان در این بخش نگاه‌ها را وسیع‌تر کرده و شرایطی را به‌وجود بیاورند که رونق در مناطق مرزی افزوده شود و مردم به واسطه مرزی بودن تنها متحمل خسارات و جریمه و محدودیت نشوند.

نماینده بندرلنگه، بستک، پارسیان و کیش خواستار بازنگری در تعریف مقوله قاچاق با هدف رعایت حرمت مرزنشینان شد و گفت: شایسته این است تا با روشن کردن مصادیق قاچاق برای فردی که به‌دنبال گذران امورات روزمره زندگی خویش است و یا برای منزل و یا زندگی خود کالایی را تهیه کرده، مشکل به‌وجود نیاوریم بلکه برخورد با قاچاق را باید به‌طور برنامه‌ریزی شده مهار کنیم و مرزنشینان را نیز در این امور مشارکت دهیم و با فرهنگ‌سازی مطلوب شرایطی به‌وجود بیاوریم که مردم هر روز احساس رضایت بیشتری کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet