هدر اصلی
1390/04/12 09:21:00
سرویس سیاسی
حیدرپور با سیاه توصیف کردن کارنامه حقوق بشری ایالات متحده:

آمریکا هیچ‌گاه از حمله به هواپیمای ایرانی عذرخواهی نکرد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سالروز حمله ناو جنگی وینسنس آمریکایی به هواپیمای ایرباس ایران در سال ۶۷، گفت: آمریکا هیچ‌گاه از این اقدام عذرخواهی نکرد.
آمریکا هیچ‌گاه از حمله به هواپیمای ایرانی عذرخواهی نکرد عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به سالروز حمله ناو جنگی وینسنس آمریکایی به هواپیمای ایرباس ایران در سال ۶۷، گفت: آمریکا هیچ‌گاه از این اقدام عذرخواهی نکرد. https://cdn.icana.ir/d/019/717.jpg آمریکا,هیچ‌گاه,از,حمله,به,هواپیمای,ایرانی,عذرخواهی,نکرد Icana

"عوض حیدرپور شهرضایی" در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) درباره سالروز حمله ناو جنگی وینسنس آمریکایی به هواپیمای ایرباس ایران در سال ۶۷، گفت: آمریکا از ابتدای آن سال به طور جدی و مستقیم با جمهوری اسلامی وارد جنگ شد تا تهران را وادار به پذیرش قطعنامه ۵۹۸ کند.

نماینده شهرضا، دهاقان و منظریه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به شهادت ۳۰۰ مسافر ایرانی در آن اقدام ضد بشری، تصریح کرد: حمله موشکی وینسنس به هواپیمای ایرباس در خلیج فارس، در واقع اعلام رسمی ورود ایالات متحده به جنگ با جمهوری اسلامی و ملت ایران بود.

وی با بیان اینکه دولت آمریکا هیچ‌گاه مسئولیت وقوع حادثه را برعهده نگرفت و به آن خاطر از جمهوری اسلامی و خانواده‌های داغ دیده عذرخواهی نکرد، افزود: امروز مقامات کاخ سفید نمی‌توانند از حقوق بشر دفاع کنند چون حداقل پرونده یک قرن گذشته آنها از جنایت‌های ضد بشری سیاه است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: بعد از آن تاریخ هیچ‌ کدام از خدمه جنگی ناو وینسنس تحت پیگیرد قرار نگرفتند و حتی "ویل راجرز" فرمانده ناو نیز در پایان خدمت خود مدال گرفت چون آمریکا آن اقدام را جز افتخارات نظامی خود تلقی می‌کرد.

وی در مورد پرداخت غرامت نیز یادآور شد: واشنگتن به ظاهر پذیرفت که چنین غرامتی را به صاحبان دم بپردازد، اما کسی حاضر نشد خون عزیزش را با دریافت مبلغی بی‌ارزش معاوضه کند و خسارت بگیرد، زیرا با این حربه آمریکا بر جنایت خود سرپوش می‌گذاشت.

پرواز مسافربری شماره ۶۵۵ شرکت هواپیمایی ایران ایر با شناسه "IR۶۵۵" از بندرعباس به مقصد دبی در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۶۷ (۳ ژوییه ۱۹۸۸ میلادی) در حرکت بود که با شلیک موشک هدایت شونده از ناو یو‌اس‌اس وینسنس متعلق به نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا بر فراز خلیج فارس سرنگون شد و تمامی ۲۹۰ مسافر آن که شامل ۴۶ مسافر غیرایرانی و ۶۶ کودک بودند، جان باختند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet