هدر اصلی
1390/04/12 11:22:05
سرویس اجتماعی
نصیری قیداری تاکید کرد:

تفکیک جنسیتی تنها اصلاح شکلی است نه محتوایی

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تفکیک جنسیتی بعد بسیار کوچکی از اسلامی کردن دانشگاه‌ها است، گفت: اینکه ما بیاییم اسلامی کردن دانشگاه‌ها را که یک امر محتوایی است با تفکیک جنسیتی که یک امر شکلی است مساوی بگیریم به هیچ وجه درست نیست.
تفکیک جنسیتی تنها اصلاح شکلی است نه محتوایی سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تفکیک جنسیتی بعد بسیار کوچکی از اسلامی کردن دانشگاه‌ها است، گفت: اینکه ما بیاییم اسلامی کردن دانشگاه‌ها را که یک امر محتوایی است با تفکیک جنسیتی که یک امر شکلی است مساوی بگیریم به هیچ وجه درست نیست. https://cdn.icana.ir/d/019/8356.jpg تفکیک,جنسیتی,تنها,اصلاح,شکلی,است,نه,محتوایی Icana

"سعدالله نصیری قیداری" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir) در رابطه با اجرای طرح تفکیک جنسیتی در برخی از دانشگاه‌های کشور، تصریح کرد: تفکیک جنسیتی بر اساس طرح شورایعالی انقلاب فرهنگی در سال 1366 اجرایی می‌شود؛ از آن زمان تا کنون 24سال می‌گذرد و چه بسا لازم باشد اصلاحاتی نیز در این قانون صورت گیرد؛ چرا که در این قانون آمده است در صورت تمهید امکانات و فضاهای لازم امکان اجرایی جداسازی دختران و از پسران وجود خواهد داشت.

 

آیا امکانات لازم برای اجرای این طرح در کشور وجود دارد؟

نماینده مردم زنجان وطارم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: با این شرایط، اکنون که دانشگاه‌ها تفکیک خواهیم کرد، باید ببینیم که آیا استاد و هیئت علمی برای خانم‌ها به اندازه کافی داریم؟ آیا امکان تجهیز آزمایشگاه‌ها برای دختر و پسر به صورت جداگانه امکان دارد؟ آیا در تحصیلات تکمیلی که کلاس‌ها با تعداد کمی برگزار می‌شود امکان تفکیک کلاس‌ها به دو کلاس دختر و پسر وجود دارد؟

وی همچنین افزود: در مورد دروس عمومی که تعداد دانشجویان زیاد است، شاید بتوان آنها را به دو کلاس دخترانه و پسرانه تفکیک کرد؛ اما گروه‌های تخصصی مثل گروه‌های پزشکی، مهندسی وعلوم پایه که تعداد دانشجویان کم است را که نمی‌توان به دو کلاس دختر و پسر جدا کرد.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات تاکید کرد: اگرشرایط فراهم بود اجرای این طرح اقدام مناسبی به شمار می‌رفت، ولی درحال حاضر امکانات برای این کار وجود ندارد و انجام این کار به طور کامل امکان پذیر نیست؛ مگر در مورد کلاس‌هایی که جمعیت آن بیش از حد نصاب شود و بخواهیم آن کلاس را به دو کلاس دختر و پسر تفکیک کنیم، در غیر این صورت اجرای این طرح امکان پذیر نیست.

 

اجرای طرح تفکیک جنسیتی با نگاه فرهنگی باید اجرا شود

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: اینکه بدون مقدمه اعلام شود از اول مهرماه تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها اجرایی خواهد شد، تبعات منفی خواهد داشت چرا که این کار یک کار فرهنگی است و باید نگاه ژرف و عمیقی به این موضوع داشت و به محتوا توجه بیشتری کرد.

قیداری گفت: با تغییر محتوا و رعایت اصول فرهنگی می‌توان به دستیابی به هدف امیدوار بود؛ اما اگر محتوا اسلامی نشود و ما اصرار کنیم شکل اسلامی شود این مسئله خیلی دوام نخواهد داشت.

 

تفکیک جنسیتی بعد بسیار کوچکی از اسلامی کردن دانشگاه‌ها است

سخنگوی کمیسیون‌آموزش و تحقیقات در مجلس اظهار کرد: تفکیک جنسیتی بعد بسیار کوچکی از اسلامی کردن دانشگاه‌ها است؛ اینکه ما بیاییم اسلامی کردن دانشگاه‌ها را که یک امر محتوایی است با تفکیک جنسیتی که یک امر شکلی است مساوی بگیریم به هیچ وجه درست نیستو ما باید محتوای دروس را با ارزش‌ها منطبق کنیم و امکانات را برای این کار فراهم کنیم.

عضو فراکسیون اقلیت در مجلس بیان داشت: در اجرای طرح تفکیک جنسیتی به شکل و ظاهر قضیه توجه شده است؛ در حالی که باید به باطن ماجرا هم توجه شود، مگر فردا قرار است مجلس شورای اسلامی خانم و آقا داشته باشیم یا در آینده که خانم‌ها در دولت حضور بیشتری خواهند داشت، تفکیک خواهند شد.

 

به محتوای طرح  باید توجه کرد نه شکل و ظاهر قضیه

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه محل آموزش یادگیری مهارت‌های اجتماعی است، عنوان کرد: در آینده این دانشجویان هستند که در جامعه به تعامل خواهند پرداخت و چه جایی بهتر از دانشگاه که اینها در کنار هم زیستن را یاد بگیرند؛ آیا ما می‌خواهیم به دانشجو تنها فیزیک و ریاضی یاد بدهیم، یا در کنار هم زندگی کردن و آموزش مهارت‌های لازم نیز برای ما مهم است؟ چه بخواهیم چه نخواهیم این افراد آینده در جامعه در کنار هم خواهند بود و با هم تعامل خواهند داشت.

نصیری قیداری تصریح کرد: با نهادینه شدن تفکر اسلامی و رعایت حجاب در جامعه همه چیز درست خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet