خبرگزاری خانه ملت

آغاز هفته وحدت
1390/04/12 13:04:56
سرویس فرهنگی
از سوی کتابخانه مجلس:

«مونس الاحباب» دوره‌ی تیموری روانه‌ی بازار نشر و ادب شد

مجموعه رباعیات خواجه شهاب‌الدین عبد‌الله مروارید با عنوان «مونس الاحباب»، به کوشش سید علی میر‌افضلی و توسط کتابخانه‌ی مجلس روانه‌ی بازار شعر و ادب شد.
«مونس الاحباب» دوره‌ی تیموری روانه‌ی بازار نشر و ادب شد مجموعه رباعیات خواجه شهاب‌الدین عبد‌الله مروارید با عنوان «مونس الاحباب»، به کوشش سید علی میر‌افضلی و توسط کتابخانه‌ی مجلس روانه‌ی بازار شعر و ادب شد. https://cdn.icana.ir/d/019/3338.jpg «مونس,الاحباب»,دوره‌ی,تیموری,روانه‌ی,بازار,نشر,و,ادب,شد Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت(www.icana.ir)، به نقل از کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس، سراینده این رباعیات اهل کرمان بوده و متخلص به بیانی است. وی در سال 865 متولد شد و در سال 922 چشم بر این جهان بست. وی این مجموعه رباعیات را در سال‌های 911 تا 913 یعنی بین سنین 46 تا 48 سالگی و به عبارت دیگر در دوران پختگی عقل و تجربه و اوج علم و دانش خود بنا به خواهش دوستانش سروده است. که اگر این اصرار دوستان نبود الآن ما از چنین گنجینه‌ای محروم بودیم و چه بسا در دوران‌های گذشته چنین اصرار و  خواهش‌هایی صورت نگرفت و برخی از دانشمندان و شعراء خردمند یا از ایشان نام و نشانه‌ی باقی نماند یا چیزی از اندوخته‌های علمی و تجربیات گرانقدر خویش به ارث نگذاشتند.

این شاعر دوران تیموری که هم سیاستمدار، هم منشی دیوان با عظمت تیموریان، هم خطاط و هم موسیقی‌دان بوده، «مونس الاحباب» را برای استفاده در مکاتبات و نامه‌نویسی که در آن دوران از پیچیدگی ادبی و دارای صنایع مختلف شعری و مزین به آیات، روایات، منقولات عربی و فارسی، امثال و حکم و سخنان فلسفی و فقهی بود به‌طوری که نگارش آن بر هر کسی آسان و راحت نبود و نامه‌نویس یا منشی دربار باید به تمام معنای کلمه دانشمند و عالِم می‌بود به رشته‌ی تحریر درآورده است تا منشیان این اشعار را در «ابلاغ و رسل» به‌کار برند. 

مصحح در مقدمه به شرح احوال و اشعار این شاعر سیاستمدار، خاندان مروارید و اعضای این خاندان، هنرها و دلبستگی‌ها وی از جمله آشنایی با علیشیر نوایی پر‌آوازه، محفل مروارید در هرات، موسیقی، انشاء، خوشنویسی، خدمت به شعر و ادب فارسی، آثار نثر و نظمی چون تاریخ شاهی، شاهنامه، خسرو و شیرین، دیوان اشعار، منشآت و مونس الاحباب، وضعیت شعر در دوره‌ی تیموری، فعالیت شعری مروارید، ارزیابی مونس الاحباب و رباعیات سرگردان می‌پردازد که خواندن آن‌ها برای درک و فهم شخصیت شعری وادبی این سراینده‌ی فارسی‌گو لازم است.

·     منابع مورد استفاده

مصحح از چندین منبع خطی و چاپی فراوانی استفاده کرده و مشخصات آن‌ها را در مقدمه‌ی کتاب آورده است. از مهمترین آن‌ها می‌توان به دست‌نویس شماره‌ی 989 کتابخانه‌ی بادلیان آکسفورد و دستنویس شماره‌ی 1504 کتابخانه‌ی سنای کتابخانه‌ی مجلس اشاره نمود.

·     تعداد رباعیات کتاب

در این مجموعه، 183 رباعی وجود دارد که مؤلف آن‌ها را از منشآت و دیوان اشعار خود برگزیده است.

·     مشخصات کتاب

کتاب در 211 صفحه، به قیمت 4 هزار تومان، در تیراژ 1000 نسخه، در سال 1390، با تکمله‌ی رباعیات، اشعار پراکنده، گزارش نسخه‌ها و نسخه بدل‌ها،  یادداشت‌های تکمیلی، تصاویر دست‌نوشته‌ها، نمایه‌ی رباعیات، کتاب‌نامه و نام‌نامه(اشخاص، کتاب‌ها و جای‌ها) منتشر شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet