هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
محمدیاری:

ترتیب نوبت موافقان و مخالفان رعایت شود

سرویس صحن
نماینده تالش رعایت نوبت نمایندگانی را که برای صحبت کردن در موافقت و مخالفت موضوعات مطرح در مجلس ثبت نام می‌کنند، خواستار شد.
سه‌شنبه 11 مرداد 1390 ساعت 12:38
ترتیب نوبت موافقان و مخالفان رعایت شود نماینده تالش رعایت نوبت نمایندگانی را که برای صحبت کردن در موافقت و مخالفت موضوعات مطرح در مجلس ثبت نام می‌کنند، خواستار شد. http://cdn.icana.ir/d/019/1861.jpg ترتیب,نوبت,موافقان,و,مخالفان,رعایت,شود Icana

به گزارش خبرنگار خانه ملت (www.icana.ir)، "بهمن محمدیاری" در جلسه علنی امروز - سه‌شنبه 11 مرداد ماه - طی تذکری شفاهی به استناد ماده 108 آیین‌نامه داخلی گفت: ترتیب نوبت موافقان و مخالفان موضوعات در دستور کار از سوی هیئت رئیسه رعایت شود.

نماینده تالش، رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بعد از ورود به بررسی فوریت طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی مصوب 1385 عده‌ای از نمایندگان برای موافقت و مخالفت ثبت‌نام کردند. اما اسامی پاک شد و مجدد ثبت‌نام صورت گرفت.

وی افزود: درخواست نمایندگان از هیئت رئیسه آن است که نوبت افراد در بیان دیدگاه مراعات شود.

"محمدحسین فرهنگی" عضو هیئت رئیسه مجلس در پاسخ به محمدیاری گفت: قبل از طرح دستور ثبت‌نام صورت نمی‌گیرد و بعد از آن نیز اسامی پاک نشد.

در ماده 108 آیین‌نامه داخلی مجلس آمده است: 

ترتیب و مدت نطق بدین شرح است:

الف - مدت نطق در جلسه علنى به‏شرح زیر خواهد بود:

1- براى استیضاح یک وزیر دو ساعت و براى استیضاح دولت یا بیش از یک وزیر چهار ساعت. استیضاح کنندگان مى‏توانند از بین خود یک یا چند نفر را براى بحث در موضوع استیضاح معرفى نمایند، ولى در هرحال مجموع نطقهاى استیضاح کنندگان نباید از مدت فوق تجاوز نماید.

2 ـ درمورد کلیات هر طرح یا لایحه، ابتدا سخنگوی کمیسیون اصلی حداکثر پنج‌دقیقه گزارش مى‏دهد، پس از آن حداکثر سه‌نفر مخالف و سه‌نفر موافق به ترتیب یک نفر مخالف و یک نفر موافق وسپس نماینده دولت و پس از آن سخنگوی کمیسیون هرکدام حداکثر پنج دقیقه صحبت مى‏کنند.

تبصره 1 ـ درمورد طرحها و لوایح مهم یا مفصل با پیشنهاد رئیس جلسه یا بیست و پنج نفر از نمایندگان و رأى اکثریت مطلق نمایندگان حاضر، مى‏توان تعداد و یا وقت مخالف و موافق و وقت نماینده دولت و سخنگوی کمیسیون را حداکثر تا دو‌برابر افزایش داد.

تبصره 2 ـ در بررسی کلیات طرحهاى دو یا سه‏فوریتى و طرحهایى که کمیسیون اصلى در موعد مقرر گزارش نداده است یکى از طراحان مى‏تواند به جاى سخنگو در ابتدا و انتهاى رسیدگى در مجلس صحبت کند.

3-  براى موارد ذیل هر یک پنج دقیقه:

- دفاع در برابر توهین و تحریف نطق.

- مخالفت و موافقت نسبت به هریک از مواد طرحها و لوایح.

- توضیح پیشنهاد اصلاحى نسبت به مواد طرحها و لوایح اعم از فردى و جمعى.

- توضیح نماینده دولت و سخنگوی کمیسیون در مورد پیشنهادها.

- توضیح پیشنهاد فوریت و یا سلب فوریت و مخالفت با آن.

- پیشنهاد مسکوت ماندن طرح و یا لایحه و مخالفت با آن.

- پیشنهاد تنفس.

- پیشنهاد اخذ رأى مخفى.

- تذکر آئین‏نامه‏اى و یا اخطار قانون اساسى.

- پیشنهاد انواع رأى در مورد استیضاح.

ب - در تمام موارد مذکور در بند (الف)، در صورتى که ضرورت اقتضاء کند ممکن است استثنائاً بدون مذاکره و با پیشنهاد رئیس یا ده نفر از نمایندگان و تصویب مجلس، مدت نطق و شور اضافه شود.

ج - در کلیات لایحه بودجه سالانه کل کشور پس از نطق رئیس جمهور، سخنگوی کمیسیون گزارش خود را ارائه می‌دهد سپس حداکثر ده‌نفر از نمایندگان به‌عنوان مخالف گزارش کمیسیون و ده‌نفر به‌عنوان موافق گزارش کمیسیون به ترتیب یک نفر مخالف و یک نفر موافق هرکدام حداکثر ده دقیقه صحبت می‌کنند. پس از آن نماینده دولت به مدت بیست‌دقیقه و در پایان، سخنگوی کمیسیون صحبت می‌کند. مجموع زمان صحبت سخنگوی کمیسیون سی‌دقیقه خواهد بود.

تبصره ـ در کلیات متمم و یک یا چند دوازدهم بودجه، اظهارات به میزان نصف مدت‏هاى مقرر در بند فوق است.

د - مدت نطق براى مسائل مهم مربوط به سیاست خارجى از قبیل عهدنامه‏ها و مقاوله‏نامه‏ها و موافقتنامه‏هاى بین‏المللى حداکثر سه ساعت و براى هر ناطق حداکثر پانزده دقیقه خواهد بود.

هـ - پیش از أخذ رأى براى انتخاب حقوقدانان شوراى نگهبان و همچنین رئیس و دادستان دیوان محاسبات، هر نامزد می‌تواند حداکثر ده‌‌دقیقه در جلسه علنى مجلس مشخصات، سوابق کاری، تحصیلات و برنامه‏هاى خود را به اطلاع نمایندگان برساند.

تبصره - در کلیه مواردى که در این آئین‏نامه، نمایندگان مى‏توانند به‏عنوان موافق یا مخالف صحبت کنند رعایت ترتیب ثبت‏نام و یا درخواست صحبت الزامى است. درمواردى که قبل از تشکیل جلسه علنی متقاضیان صحبت یا نطق در لوح یا دستگاه الکترونیکی بیش از تعداد تعیین شده در این آئین‏نامه باشد یکى از اعضاء هیأت رئیسه موظف است به قید قرعه از بین افرادى که در موعد مقرر ثبت‏نام کرده‏اند افراد مورد نیاز را تعیین نماید. افراد تعیین‌شده، حق واگذارى نوبت خود به نماینده دیگر را خواهند داشت.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000