آغاز امامت امام زمان (عج)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

نطق پیش از دستور محمدرضا تابش، نماینده اردکان

سرویس صحن
سه‌شنبه 30 مرداد 1386 ساعت 12:01

سخنان محمدرضا تابش، نمایند اردکان اولین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه‌شنبه 30 مرداد مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

بر آستان کبریایی حضرت حق سر تعظیم فرود می‌آورم و سلام خویش را به محضر پرسرور حضرت بقیه‌الله الاعظم مهدی منتظر عدالت‌گستر جهان تقدیم می‌دارم.

درگذشت عالم اخلاقی و ادیب و فقیه بزرگوار حضرت آیت‌الله بهجتی امام جمعه فقید اردکان را خدمت رهبری معظم، روحانیت معزز و مردم شریف یزد و اردکان تسلیت می‌گویم.

به مردمان سخت‌کوش و بلندنظر استان دارالعباده یزد و شهرستان با فضیلت و سربلند اردکان درود می‌فرستم و به خدمتگذاری آنها که در سایه تدبیر و تلاش و صبوری طبیعت ناآرام و خشن مسخر اندیشه و اراده خویش ساخته و زندگی و حیات را در دل کویر سوزان معنایی ممتاز و ماندگار بخشیده‌اند، افتخار می‌کنم.

از همکاران گرامی و ارجمند اجازه می‌خواهم تا مطالبی را از تریبون خانه ملت به استماع آنها و مردم شریف ایران برسانم.

با هدف تبیین الگوی توسعه ملی و تعیین جایگاه ایران در اقتصاد شتابان جهانی سند چشم‌انداز بیست‌ساله تدوین و به تأیید و تصویب مقام معظم رهبری رسید که ترجیح بند آن تبدیل ایران به قدرت اول علمی، اقتصادی و فناوری در منطقه طی بیست ساله آینده است. برای این مبنا و طی تقسیم کار متناسب برای هر استان در چهارچوب سند چشم‌انداز بیست‌ساله، سند توسعه استان تنظیم و به تصویب دولت رسید تا از پراکنده‌کاری و هدردادن منابع مالی جلوگیری شود و ما را به سمت هدف نهایی رهنمون سازد.

متأسفانه دولت نهم در عمل نشان داده که به سند چشم‌انداز بیست‌ساله و برنامه توسعه چهارم و سامان‌دادن فعالیتها در استانها بر مبنای توسعه استان باور و اعتقاد ندارد و انجام کارهای متفرقه و مصوبات سفرهای استانی اگر صددرصد هم اجرایی و موفق شود چون تحقق‌بخش تقسیم کار استانی با رویکرد توسعه ملی نیست، ما را به هدف اصلی چشم‌انداز رهنمون نخواهدساخت.

در این مجال اندک اشاره‌ای گذرا به مصوبات دولت در سفر استان یزد و وضعیت اجرایی و اداری حاکم بر استان می‌اندازم.

الف ـ اعتبارات عمرانی استان علی رغم سفر رئیس‌جمهور محترم در اسفندماه سال گذشته همانند سال 1385، (69) میلیارد تومان است. تنها بودجه اختصاصی بابت (2) درصد فروش نفت برای مناطق محروم از رقم سیل (5) میلیارد تومان افزایش یافته که سرجمع اعتبارات عمرانی استان از رقم (72) میلیارد تومان سال گذشته به (74) میلیارد تومان می‌رساند. این در حالیست که از این مبلغ (18) میلیارد تومان آن باید صرف (52) طرحی شود که در سفر هیأت دولت به یزد مصوبه گردیده است. از (52) طرح فوق‌الذکر برای تنها برای (6) طرح مبادله موافقتنامه شده است. حجم ریالی تعهدات مالی مصوبات استانی دولت به‌دلیل کلی‌گویی و توصیه به تسریع در اجرای پروژه‌های مشخص نیست و این درحالیست که بسیاری از مصوبات بدلیل آنکه باید مجوز کمیته ماده(32) را بگیرد و یا اینکه بودجه‌ای برای آن پیش‌بینی نشده قابلیت اجراء ندارد که تنها به ذکر چند مورد دراینخصوص اکتفا می‌کنم.

از مجموع (16) مصوبه وزارت نیرو در سفر استانی دولت،‌ تعداد (4) مصوبه ازجمله مهمترین مصوبه یعنی انتقال خط دوم آب به استان یزد احتیاج به طرح در کمیته ماده(32) دارد و اعتبارات (9) مصوبه دیگر نیز باید در لایحه بودجه سال 1387 منظور گردد.

دولت در بخش راه در سفر استانی به استان یزد (14) مصوبه داشته که (5) مصوبه نیاز به اخذ مجوز کمیته ماده (32) و پیش‌بینی اعتبار لازم در لایحه بودجه سال 1387 دارد و برای (9) مصوبه دیگر باید اعتبار مناسب برای سال آینده منظور گردد.

مصوبات مربوط به دانشگاه یزد در سفر استانی دولت جمعاً (8)، که (1) مصوبه نیاز به طرح در کمیته ماده (32) و مجموعاً برای (4) مصوبه باید در لایحه بودجه سال 1387 تأمین اعتبار شود.

از مجموع (3) مصوبه آموزش و پرورش (1) مصوبه قابل تحقق نیست و باید اصلاح شود و (2) مورد دیگر باید با درج در لایحه بودجه سال 1387 تأمین اعتبار گردد.

متأسفانه پروژه بسیار مهم مطالعه و احداث متروی مسیر اردکان به مهریز که (80) درصد جمعیت استان از آن بهره‌مند می‌شوند و در جهت رفاه مردم، کاهش آلودگی زیست‌محیطی و صرفه‌جویی سوخت تأثیر بسزایی دارد از جمع مصوبات استانی دولت حذف گردیده و مکاتبه با رئیس‌جمهور محترم و معاون اجرایی تاکنون ثمری در برنداشته است.

از (700) میلیون تومان اعتبار مصوب برای بیمارستان جایگزین اردکان که برای تجهیز و تکمیل نیاز به حداقل (2) میلیارد تومان اعتبار دارد، تنها (100) میلیون تومان اختصاص داده‌اند که این پروژه (7) ساله را همچنان چند سال دیگر معطل نگاه خواهد داشت.

از  تسهیلات بانکی سهم استان در سال 1386 حدود نصف آن پرداخت شد اما از اختصاص (150) میلیارد تومان تسهیلات بانکی و (5) میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه مصوب هیأت دولت در سفر استانی هنوز خبری نیست.

باتوجه به عدم تحقق بسیاری از وعده‌ها با گذشت (5) ماه از سفر استانی دولت به یزد انتظار این است که وزراء و مسؤولین دستگاههای ذی‌ربط با رفع مشکلات فنی و اجرایی مصوبات دقت نظر لازم را برای تأمین اعتبارات مورد نیاز پروژه‌ها و طرحهای مذکور در لایحه بودجه سال 1387 مبذول دارند تا شاهد بی‌اعتباری مصوبات سفر استانی و بی‌اعتمادی مردم نسبت به حاکمیت نباشیم.

ب ـ با اینکه عملکرد اعتبارات جاری استان در سال گذشته (198) میلیارد تومان بوده است، لیکن اعتبار منظور شده در سالجاری معادل مبلغ مصوب سال قبل یعنی رقم (166) میلیارد تومان است که اگر رشد (15) درصدی نسبت به عملکرد سال گذشته و مطالبات برخی دستگاهها را در نظر بگیریم، حدود (80) میلیارد تومان کسری بودجه جاری خواهیم داشت که تنها (55) میلیارد تومان آن مربوط به آموزش و پرورش و بنیاد شهید استان است. البته کسری بودجه کشور در سالجاری همانگونه که بسیاری از دلسوزان اقتصادی هنگام تقدیم لایحه بودجه سال 1386 ابراز داشته‌اند، کاملاً  مشهود بوده و رقم آن بدون احتساب میزان ارز مورد نیاز برای واردات بنزین حدود (2) میلیارد دلار از (10) هزار میلیارد تومان تجاوز کرده و دولت نیازمند تقدیم لایحه متمم و یا اصلاحیه است. اما امیدواریم که به قولی که هنگام تقدیم لایحه بودجه ابراز شد، وفادار مانده و شاهد ارائه لایحه متمم و یا اصلاحیه توسط دولت نباشیم.

متأسفانه از محل اعتبارات جاری و اختصاصی سال 1385 استان، مبلغ (220) میلیون تومان و از محل اعتبارات عمرانی مبلغ حدود (600) میلیون تومان به خزانه عودت داده شده که جای تعجب و سؤال از مسؤولان ذی‌ربط دارد.

ج ـ از ابتداء سالجاری تنها یک جلسه شورای برنامه‌ریزی به ریاست شخص استاندار تشکیل شده و مصوبات کمیته برنامه‌ریزی و اعتبار طرحهای سال 1386 در تاریخ 3/5/1386 به ادارات ابلاغ گردیده و مبادله موافقتنامه‌ها پس از گذشت (5) ماه کاری از سال به تازگی آغاز شده است.

د ـ متأسفانه این روزها با نادیده انگاشتن حقوق و مطالبات و خواست،‌ عدم توجه به توصیه‌های مشفقانه نماینده محترم ولی‌فقیه در استان، نظرات نماینده محترم مجلس خبرگان و خیل مدیران متعهد اجرایی و بی‌اعتنایی به پیشنهاد نمایندگان استان یزد در مجلس شورای اسلامی، درخصوص انتصاب بالاترین مقام اجرایی استان تصمیم‌گیری شد. آیا در یزد پایگاه دین و علم و اقتصاد و در میان خیل وسیع مدیران مجرب یزدی، امکان انتخاب فردی برای تصدی مسؤولیت استانداری نبود که توانایی و کارآمدی و دانش‌ او برای همگان به اثبات رسیده‌باشد تا تجربه تلخ گذشته تکرار نشود؟ چه کسی است که نداند نادیده گرفتن خواست و اراده مردم، تجربه و تخصص نخبگان و کارآمدان و تکیه بر خودرأیی و خودمداری نه‌تنها نشان اقتدار نیست، بلکه دلیلی آشکار بر فرصت‌سوزی و از میان‌بردن ظرفیتها و سرمایه‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و کندکردن حرکت رو به رشد استان یزد است.

آب این رود به سرچشمه نمی‌گردد باز          بهتر آن است که غفلت نکنیم از آغاز

این مطالب را عنوان کردم تا مثابه مشتی از خروار، برشی از وضعیت اداری و اقتصادی کشور و سفرهای استانی و وعده‌های مسؤولین امر به مردم را نشان دهم و ریاست محترم مجلس را که ایده تبدیل ایران به ژاپن اسلامی را در سر داشته‌اند و یزد را به‌عنوان نمادی از آن مد نظر دارند، نسبت به انجام نقش قانونگذاری و نظارتی مجلس و حمایت از نمایندگان در ایفای وظایف قانونی خود راسختر نماید تا خدای ناکرده در پایان عمر این مجلس و دولت شاهد بیان این ضرب‌المثل از طرف مردم نباشیم که:

از طلا گشتن پشیمان گشته‌ایم                  مرحمت فرموده ما را مس کنید

هـ ـ متأسفانه این روزها جریان سازماندهی شده تخریب بر علیه برخی شخصیتهای ماندگار نظام و انقلاب به هر راست و دروغی متشبسس شده تا رقیب را به هر قیمتی از میدان بدر کرده و موجب انحراف افکار عمومی در جریان انتخابات شود. خطر بزرگتر آن است که این جریان توسط بخشی از حاکمیت به رسمیت شناخته شود و موجب حذف نیروهای انقلابی و کارآمد از صحنه سیاست کشور گردد. آنها که امروز (رئیس ـ آقای تابش (30) ثانیه از وقت شما گذشته است) با سکوت خود دست این باندهای شناخته شده را باز می‌گذراند مسلماً در آینده خود گرفتار این سیاهکاریها خواهند شد.

و ـ تلاش جریانهای جنگ‌طلب آمریکا در اعلام نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بعنوان یک سازمان تروریستی را محکوم نموده و اهمیت این نهاد مهم انقلابی را در حفظ امنیت و استقلال و تمامیت ارزی کشور، یادآور می‌شوم و امیدوارم در سایه اقدامات همه جریانهای صلح‌طلب جهانی به نقش‌آفرینی افکار عمومی در آمریکا و سراسر جهان، عنان سیاست در دست جنگ‌طلبان و افراطیون قرار نگیرد.

قصر فردوس را به پاداش عمل می‌بخشند

با پشتکار کوشش و امید به فردای بهتر برای عدالت و آزادی که خداوند در دینش وعده آنرا به ما داده از پای نخواهیم نشست و دغدغه استقرار کامل مردم‌سالاری سازگار با دین را تا تحقق کامل کنار نخواهیم نهاد.

والسلام.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000