هدر اصلی
1390/07/20 09:24:47
سرویس صحن
نمایندگان مجلس تصویب کردند:

اخذ بهای دفترچه و تعرفه 5 درصدی هنگام صدور سند مالکیت

با موافقت نمایندگان، هنگام صدور سند برای ساختمان ها و اراضی فاقد سند رسمی، بهای دفترچه، تعرفه و ۵ درصد ارزش منطقه ای ملک از متقاضی اخذ و به حساب خزانه داری کل کشور واریز می شود.
اخذ بهای دفترچه و تعرفه 5 درصدی هنگام صدور سند مالکیت با موافقت نمایندگان، هنگام صدور سند برای ساختمان ها و اراضی فاقد سند رسمی، بهای دفترچه، تعرفه و 5 درصد ارزش منطقه ای ملک از متقاضی اخذ و به حساب خزانه داری کل کشور واریز می شود. https://cdn.icana.ir/d/019/9669.jpg اخذ,بهای,دفترچه,و,تعرفه,5,درصدی,هنگام,,صدور,سند,مالکیت Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در جلسه علنی امروز چهارشنبه 20 مهر مجلس شورای اسلامی و در ادامه بررسی جزئیات لایحه تعیین تکلیف وضعیتی ثبتی اراضی و ساختمان‌های فاقد سند رسمی، ماده 17 این لایحه را با 128 رای موافق، 13 رای مخالف و 18 رای ممتنع از مجموع 200 نماینده حاضر در صحن تصویب کردند.

به موجب این ماده از متقاضیان موضوع این قانون به هنگام صدور سند مالکیت، علاوه بر بهای دفترچه مالکیت، تعرفه سند و معادل پنج درصد (5%) بر مبناء ارزش منطقه‌ای ملک و در نقاطی که ارزش منطقه‌ای معین نشده بر مبناء برگ ارزیابی که بر اساس قیمت منطقه‌ای املاک مشابه تعیین می‌شود، اخذ و به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود.

به موجب تبصره 1 این ماده چنانچه ملک مورد تقاضا مسبوق به صدور سند مالکیت اولیه نباشد، علاوه بر مبلغ فوق باید مابه‌التفاوت هزینه ثبتی (بقایای ثبتی) متعلقه نیز طبق مقررات، أخذ و به حساب مربوط واریز گردد.

همچنین در تبصره 2 آمده است به منظور ایجاد زیرساخت لازم و پرداخت حق الزحمه اعضاء هیأت و سایر هزینه‌های جانبی، برای هر پرونده پنج درصد (5%) بر مبناء ارزش منطقه‌ای از متقاضی أخذ و به حساب مخصوص سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که با مجوز خزانه‌داری کل یا نمایندگی خزانه‌ کل استانها افتتاح می‌شود واریز می‌گردد.

میزان حق‌الزحمه اعضاء هیأت و کارشناسان و نحوه هزینه‌کرد آن به موجب آیین‌نامه‌ای است که ظرف سه‌ماه توسط سازمان ثبت اسناد و املاک با همکاری وزارت دادگستری تهیه می‌شود و به تصویب رئیس قوه قضائیه‌ می‌رسد.

اقبال محمدی نماینده مردم مریوان و سروآباد اخذ 5 درصد ارزش ملک فاقد سند رسمی از متقاضی را خلاف بند 9 اصل 43 قانون اساسی خواند که علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی این اخطار را وارد ندانست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet