هدر اصلی
1390/07/22 17:52:43
سرویس اقتصادی
دلخوش با انتقاد از عدم اعلام آمار مرکز شاخص‌های اقتصادی:

مرکز آمار منتظر بانک مرکزی نماند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر این که مرکز آمار کشور باید به وظیفه خود طبق قانون برنامه پنجم آمارها و شاخص‌های اقتصادی را اعلام کند، گفت: عدم اعلام آمار از سوی مرکز آمار به علت هماهنگی شاخص‌های آماری با بانک مرکزی توجیهی غیر قابل قبول است.
مرکز آمار منتظر بانک مرکزی نماند عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر این که مرکز آمار کشور باید به وظیفه خود طبق قانون برنامه پنجم آمارها و شاخص‌های اقتصادی را اعلام کند، گفت: عدم اعلام آمار از سوی مرکز آمار به علت هماهنگی شاخص‌های آماری با بانک مرکزی توجیهی غیر قابل قبول است. https://cdn.icana.ir/d/019/5552.jpg مرکز,آمار,منتظر,بانک,مرکزی,نماند Icana

سیدکاظم دلخوش‌اباتری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت با بیان این که مرکز آمار ایران باید به رسالت خودش عمل کند، تصریح کرد: قانون برنامه پنجم توسعه موضوع اعلام آمار کشور را مشخص کرده و مطابق آن اعلام آمار شاخص‌های اقتصادی به ویژه نرخ تورم بر عهده مرکز آمار است.

اعلام آمار شاخص‌های اقتصادی به ویژه نرخ تورم بر عهده مرکز آمار است

نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: دولت با ارائه لایحه‌ای قصد داشت دستگاه‌ها به طور تفکیکی آمارهای مختلف را اعلام کنند اما ارائه این لایحه رأی نیاورد و هم‌اکنون باید مطابق قانون برنامه پنجم عمل کرد.

وی درباره عدم اعلام آمارهای اقتصادی از سوی سازمان آمار ایران، تأکید کرد: مرکز آمار نباید منتظر بانک مرکزی بماند و باید به طور مستقل آمار ارائه کند.

 

بانک مرکزی یا هر دستگاه دیگر می‌تواند به طور جداگانه برای خود آمار اعلام کند اما استناد مسئولان و دستگاه‌ها به آمارهای مرکز آمار است

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس هشتم با بیان این که بانک مرکزی یا هر دستگاه دیگر می‌تواند به طور جداگانه برای خود آمار اعلام کند اما استناد مسئولان و دستگاه‌ها به آمارهای مرکز آمار است، افزود: عدم اعلام آمار شاخص‌های مختلف از سوی مرکز آمار به علت هماهنگی شاخص‌های آماری با بانک مرکزی توجیهی غیر قابل قبول است.

 

تا زمانی که آمارها یکسان نشود؛ از اعلام آمار خبری نیست

رئیس مرکز آمار ایران، به‌تازگی در نشستی خبری، علت عدم اعلام نرخ تورم برای ماه‌های تابستان را تفاوت آمار بانک مرکزی و مرکز آمار کشور اعلام کرده و گفته است که تا زمانی که با بانک مرکزی به تفاهم و توافق نرسیم، از اعلام آمار خبری نیست.

"عادل آذر" یکی از علت‌های این اختلاف را متفاوت بودن سال پایه اعلام کرد و گفت : سال پایه بانک مرکزی ۱۳۸۳ و سال پایه مرکز آمار ۱۳۸۱ است و برای برطرف کردن اختلاف آمارها، یکی از اقدام‌های لازم یکسان کردن سال پایه است.

رئیس مرکز آمار ایران، متفاوت بودن تعداد و نوع اقلامی که در سبد محاسبه نرخ تورم قرار دارد را یکی دیگر از علت‌های این اختلاف رقم‌ها برشمرد و افزود : افزون ‌بر اینها باید این موضوع را هم در نظر گرفت که بانک مرکزی تنها نرخ‌ها را از شهرها می‌گیرد، اما در محاسبه نرخ تورم، مرکز آمار افزون بر نرخ‌های شهری، نرخ‌های روستایی نیز مبنای محاسبه است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet