روز مجلس
1390/07/23 09:23:35
سرویس دیگر رسانه‌ها_
قوامی:

اجلاس صندوق پول و بانک جهانی برای رفع معضلات کشورهای صنعتی بود

عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار که به همراه وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی در اجلاس جهانی صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی شرکت کرده بود گفت:این اجلاس به جای حل معضلات اقتصادی کشورهای کوچک و درحال توسعه،به یافتن راه حل‌هایی برای از سربه درکردن معضلات کشورهای صنعتی اختصاص داشت.
اجلاس صندوق پول و بانک جهانی برای رفع معضلات کشورهای صنعتی بود عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار که به همراه وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی در اجلاس جهانی صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی شرکت کرده بود گفت:این اجلاس به جای حل معضلات اقتصادی کشورهای کوچک و درحال توسعه،به یافتن راه حل‌هایی برای از سربه درکردن معضلات کشورهای صنعتی اختصاص داشت. https://cdn.icana.ir/d/019/489.jpg اجلاس,صندوق,پول,و,بانک,جهانی,برای,رفع,معضلات,کشورهای,صنعتی,بود Icana

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛هادی قوامی گفت:مشکلات حاصل از رکود اقتصادی غرب و تداوم آن و راه‌های مقابله با این وضعیت در اجلاس بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول مورد بررسی و تجزیه و تحلیل کارشناسان اقتصادی و سیاستمداران جهان قرار گرفت.

نماینده‌ی مردم اسفراین با اشاره به کاهش یک درصدی پیش‌بینی رشد اقتصاد جهانی از سوی صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی، به ایسنا گفت:بالا گرفتن بحران اقتصادی غرب و تداوم آن، موجب اصلاح پیش‌بینی رشد اقتصادی کشورهای توسعه‌یافته شد، به گونه‌ای که پیش‌بینی رشد 5/2 درصدی به 5/1 درصد تقلیل یافت. تقاضای داخلی در کشورهای اروپایی و آمریکا کاهش چشمگیری یافته است. از این رو سیاستمداران این کشورها خواستار در دستور قرار گرفتن سیاست افزایش تقاضای خارجی شدند.

وی افزود:این تصمیم به این مفهوم است که در کشورهایی که تراز بازرگانی مناسب نیست،باید از طریق افزایش تقاضای خارجی بهبود یابد تا این اتفاق موجب افزایش تقاضا در کشورهای صنعتی و خروج این کشورها از رکود شود، این نسخه‌ای است که صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی برای دنیا می‌پیچد.

عضو یات رییسه‌ی کمیسیون برنامه و بودجه در نقد این سیاست گفت:این تصمیم مجامع بین‌المللی اقتصادی به مفهوم ناتوانی سیاستمداران در رفع مشکلات داخلی این کشورهاست.بخش مسکن آمریکا کماکان برقرار و معوقات تسهیلات بانک مسکن در این کشور رشد چشمگیری یافته است و این عامل به معضلی بزرگ برای کشورهای اروپایی و آمریکا تبدیل شده است.

قوامی خاطرنشان کرد:اجلاس بین‌المللی صندوق پول و بانک جهانی به جای حل معضلات اقتصادی کشورهای کوچک و درحال توسعه،به یافتن راه حل‌هایی برای از سربه درکردن معضلات کشورهای صنعتی اختصاص داشت.

نماینده‌ی مردم اسفراین با اشاره به گزارش وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس گفت:براساس این گزارش صندوق بین‌المللی پول به عنوان نهاد مالی و پولی قدرتمند بین‌المللی نتوانسته است راه حل مناسبی برای حل مشکل رکود اقتصاد جهانی و کشورهای عقب‌مانده و در حال توسعه ارایه دهد.درعوض درصدد ارایه‌ی نسخه‌های شفابخش برای کشورهای پیشرفته برآمده‌اند. سخنرانی وزیر اقتصاد ایران مورد توجه کشورهای در حال توسعه و جهان سوم قرار گرفت و این کشورها مواضع جمهوری اسلامی ایران را تایید کردند. هم‌چنین این کشورها تاکید کردند معضل رکود اقتصادی جهانی ریشه در انتقال چالش‌های اقتصادهای بزرگ به کشورهای جهان سوم دارد. بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول از پیش‌بینی شرایط آینده اقتصاد جهان و ارایه‌ی راه حل‌های مناسب برای خروج از بن‌بست‌ها عاجز هستند.

قوامی افزود: گروه 24 که سوی از 24 کشور در حال توسعه تشکیل شده است گزارش ایران را مثبت ارزیابی کردند از این رو جو اجلاس نیز تحت‌الشعاع این گزارش قرار گرفت.

وی حمایت کارشناسان ومدیران صندوق بین‌المللی پول از هدفمندسازی یارانه‌ها در ایران را مثبت ارزیابی و این‌گونه نتیجه‌گیری کرده بود که دنیای غرب که تصمیم به تحریم جمهوری اسلامی ایران گرفته باعث شده است تا ایران برای حل مشکلات اقتصادی از شرایط «فشار» و «بحران» به نحو مطلوب بهره‌برداری کند و مشکلات اقتصادی داخلی خود را حل کند. بر اساس این گزارش یارانه‌ها در ایران اثرات مثبتی بر رشد و توسعه‌ی اقتصادی و صرفه‌جویی در بخش انرژی داشته است. این گزارش در ادامه بر تسری یافتن اثرات یارانه‌ها به بخش تولید تاکید کرده است و این اتفاق را موجب کامل شدن آثار مثبت این طرح بزرگ اقتصادی دانسته است.

قوامی طرح هدفمندسازی یارانه‌ها را با حداقل تورم مواجه دانست وافزود:گزارش صندوق بین‌المللی پول درباره‌ی ایران برای سران کشورهای صنعتی تلخ بود.گزارش صندوق چنین بازتاب یافت که گویی تحریم‌های اقتصادی اعمال شده از سوی برخی کشورهای اروپایی و آمریکا برای به زانو درآوردن ایران تاثیر داشته است.دراجلاس سال جاری برخلاف سال‌های قبل که گزارش‌های منفی اقتصادی علیه ایران منتشر می‌شد، گزارش مثبت صندوق بین‌المللی پول سران کشورهای صنعتی را با پارادوکس پذیرش یا رد گزارش صندوق روبه‌رو کرده بود.

نماینده‌ی مردم اسفراین کاهش اتلاف انرژی و بهبود شفافیت و بهره‌وری درکشور را ازآثار مورد توجه کارشناسان صندوق بین‌المللی پول برشمرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet