هفته دفاع مقدس
1390/07/23 13:57:14
سرویس اجتماعی
نشست بررسی ریشه‌های خشونت در جامعه/ بخش پایانی

انتشار اخبار حوادث در رسانه‌ها ضابطه‌مند می‌شود

سخنگوی کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با بیان اینکه در انتشار اخبار صفحه حوادث روزنامه‌ها باید تجدید نظر شود از تصویب قانونی در این زمینه در کمیسیون خبر دادوگفت: صفحه حوادث روزنامه‌‌ها نباید هر جرمی را با جزئیات کامل منتشر کنند زیرا انتشار این حوادث در روزنامه‌ها به امنیت روانی جامعه نیز آسیب می‌رساند و اثر تخریبی آن بیشتر است.
انتشار اخبار حوادث در رسانه‌ها ضابطه‌مند می‌شود سخنگوی کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس با بیان اینکه در انتشار اخبار صفحه حوادث روزنامه‌ها باید تجدید نظر شود از تصویب قانونی در این زمینه در کمیسیون خبر دادوگفت: صفحه حوادث روزنامه‌‌ها نباید هر جرمی را با جزئیات کامل منتشر کنند زیرا انتشار این حوادث در روزنامه‌ها به امنیت روانی جامعه نیز آسیب می‌رساند و اثر تخریبی آن بیشتر است. https://cdn.icana.ir/d/019/11512.jpg انتشار,اخبار,حوادث,در,رسانه‌ها,ضابطه‌مند,می‌شود Icana

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، امین حسین رحیمی سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در ادامه نشست بررسی ریشه‌های خشونت در جامعه که در خبرگزاری خانه ملت برگزار شد، درباره نقش رسانه‌ها در پیشگری از خشونت یا ترویج خشونت، تصریح کرد: وقوع یک جرم دلایل مختلفی دارد وباید تمامی این دلایل را بررسی کرد تا با نگاه کارشناسی به حل این دلایل پرداخت.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: حال باید این سوال را پرسید که رسانه‌ها چه نقشی دارند و تکلیف آنها در برابر وقع جرم وخشونت چیست؟ مشکل بزرگ رسانه‌های ما در حال حاضر این است که این رسانه‌ها مقطعی فکر می‌کنند و تنها به دنبا کسب رضایت مردم در یک مقطع هستند؛ این درحالی است که رسانه‌ها رسالت خود را درباره کاهش خشونت در جامعه به خوبی انجام نمی‌دهند و تنها به دنبال اهداف سیاسی هستند.

وی افزود: گاهی اوقات رسانه‌ها عامل ترویج خشونت می‌شوند؛ به طور مثال در کشورهای غربی شاید میزان وقوع جرم از کشور ما بیشتر باشد اما آنها در رسانه‌های خود آن حوادث را پوشش نمی‌دهند که بازتابی بر امنیت روانی مردم نداشته باشد و اقدام به پوشش اخبار حوادث دیگر کشورها می‌کنند.

 

رسانه‌ها به القای نا‌امنی در جامعه کمک می‌کنند

نماینده مردم در مجلس بیان کرد: صفحه حوادث رسانه‌های ما نباید به ترویج خشونت کمک کند و چه لزومی دارد مسائلی مطرح شود که به امنیت عمومی در میان مردم ضربه بزند.

وی با تاکید بر اینکه گاهی اوقات هدف یک رسانه از انتشار وقوع یک رسانه ممکن است اطلاع‌رسانی باشد، تصریح کرد: اطلاع رسانی یکی‌ از وظایف رسانه‌هاست اما در برخی موارد این طلاع رسانی بخصوص درباره اخبار حوادث باعث می‌شود مردم احساس امنیت نداشته باشند؛ من فکر می‌کنم در حال حاضر شیوه فعلی رسانه‌ها در انشتار اخبار حوادث باعث ترویج خشونت و القای ناامنی می‌شود.

رحیمی با بیان اینکه در انتشار اخبار صفحه حوادث روزنامه‌ها باید تجدید نظر شود از تصویب قانونی در این زمینه در کمیسیون قضایی و حقوقی خبر داد و ادامه داد: صفحه حوادث روزنامه‌‌ها نباید هر جرمی را با جزئیات کامل توضیح دهد، در ضمن انتشار این حوادث در روزنامه‌ها به امنیت روانی جامعه نیز آسیب می‌رساند و اثر تخریبی آن بیشتر است به دلیل اینکه معمولا فاصله ارتکاب جرم تا مجازات طولانی است و زمانی که یک رسانه خبر از وقوع یک جرم را منتشر می‌کند مردم از نتیجه آن حادثه مطلع نمی‌شوند و همین مساله باعث جریحه‌دار شدن احساسات مردم می‌شود.

به گفته رحیمی در طرح ممنوعیت حمل سلاح سرد و طبق یک آیین‌نامه که توسط وزارت دادگستری و وزارت ارشاد تعیین می‌شود؛ انتشار وقوع حوادث باید به نحوی می‌شود که مردم از  تعیین مجازات آن نیز باخبر شوند.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت: بنابراین در قانون پیش‌بینی شده اگر مردم از وقوع جرم خشنی مطلع شد‌‌اند باید از نتیجه آن نیز مطلع شوند.

 

مجازات در ملا باعث به وجود آمدن احساس ترحم می‌شود

 رحیمی در ادامه این نشست درباره تاثیرگذاری مجازات در ملا عام اشاره کرد و بیان داشت: با اجرای مجازت در ملا عام مخالف هستم  ومعتقدم بازدارندگی لازم را ندارد و حتی در برخی مواقع به دلیل فاصله زمانی ارتکاب جرم تا اجرای مجازات باعث به وجود آمدن احساس ترحم می‌شود؛ به نظر من مجازات در ملا عام تاثیرگذاری مثبتی بر روی مردم ندارد.

 

طرح ممنوعیت حمل سلاح سرد در پیشگیری از جرم موثر خواهد بود

رحیمی درباره جزئیات طرح ممنوعیت حمل سلاح سرد در پیشگیری از جرم، گفت: قانون گذاری می‌تواند در پیشگیری از جرم موثر باشد؛ قاتل زنده یاد داداشی نه نه جانی بلافطره بود نه سابقه کیفری داشت اما اگر می‌دانست حمل سلاح سرد مجازات دارد روز حادثه از آن استفاده نمی‌کرد و اصلا در ماشین خود چنین چیزی را حمل نمی‌کرد.

 

رسانه‌ها نقش مهمی در نظارت عمومی دارند

اسدالله ترابی قهفرخی نیز در باره نقش رسانه‌ها در پیگشیری از وقوع جرم، بیان کرد:نقش رسانه‌ها در نظارت عمومی بسیار مهم است و این رسانه‌ها هستند که با نظارت خود می‌توانند به عنوان چشم بینای مردم باشند و بر اقدامات نهاد‌ها نظارت داشته باشند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در ادامه یادآور شد: اگر فاجه خمنی‌شهر و کاشمر در رسانه‌ها بازتاب نداشت طرحی مانند ممنوعیت حمل سلاح سرد در کمیسیون قضایی به تصویب نمی‌رسید و این فشار رسانه‌ها بود که چنین نتیجه‌ای در برداشت.

نشست بررسی ریشه‌های خشونت در جامعه و راه‌های مبارزه با حضور امین حسین رحیمی سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی، نصرالله ترابی قهفرخی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس و دکتر مسعود غفاری روانشناس و مشاور خانواده در خبرگزاری خانه ملت برگزار شد.

موضوعاتی چون تعریف خشونت، نقاط ضعف در برخوردهای قضایی و شیوه اعمال مجازات‌ها، ارزیابی عملکرد نیروی انتظامی و قوه قضاییه، مشکلات پیرامون دستگاه‌های اجرایی برای فرهنگ‌سازی در برابر مبارزه با خشونت و نحوه آموزش در سنین پایین و تعلیم تربیت کودکان و برخورد رسانه‌ها و انتشار اخبار حوادث در رسانه‌های جمعی از دیگر مباحثی بود که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet