سال ۹۸ سال رونق تولید
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نوباوه: نصب چند بنر و تابلو در سطح شهر مشکل را حل نمی‌کند

نبود برنامه‌ریزی مشکل اصلی حوزه فرهنگ است

سرویس فرهنگی
عضو کمیسیون فرهنگی با ضروری دانستن حمایت از حوزه فرهنگ و هنر٬ معضل اصلی این بخش را نداشتن برنامه دانست و نه مسائل مالی.
یکشنبه 24 مهر 1390 ساعت 10:23
نبود برنامه‌ریزی مشکل اصلی حوزه فرهنگ است عضو کمیسیون فرهنگی با ضروری دانستن حمایت از حوزه فرهنگ و هنر٬ معضل اصلی این بخش را نداشتن برنامه دانست و نه مسائل مالی. http://cdn.icana.ir/d/019/3811.jpg نبود,برنامه‌ریزی,مشکل,اصلی,حوزه,فرهنگ,است Icana

بیژن نوباوه در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس فرهنگی خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه بسته حمایتی درحوزه فرهنگ حتی قبل از هدفمندسازی یارانه‌ها تعریف شده است٬ گفت: مشکل اصلی حوزه فرهنگ مساله مالی نیست؛ بلکه نکته مهم در این بخش برنامه ریزی است که هم در تخصیص و هم در نوع هزینه کرد با مشکل روبرو بوده است.

نماینده مردم تهران٬ ری٬ شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صرف داشتن چند بنر و تابلو بیشتر در خیابان‌ها مشکل فرهنگ حل نمی‌شود٬ افزود: باید با شناخت عمیق و دقیق از مسائل و مشکلات فرهنگی حرکت کرد و برای مقابله با فرهنگ بیگانه لازم است فرهنگ خود را در ابعاد مختلف از جمله هنر٬ فولکلور٬ فرهنگ‌های بومی و میراث فرهنگی تقویت کنیم.

وی با طرح این سوال که ما در حوزه هنر چقدر تلاش کردیم؟ اظهار کرد: در نمایش٬ تئاتر٬ موسیقی و سینما چه کرده‌ایم؟ آیا بودجه تلویزیون را برای ارتقا افزایش داده‌ایم؟ همه اینها بیانگر ضعف بسیار عمده در برنامه‌ریزی فرهنگی است و با وجود آنکه سال گذشته 1500 میلیارد تومان برای این حوزه هزینه شد٬ اما شاهد اقدام خاصی در این بخش نبودیم.

همه مسوولیت بخش فرهنگ بر دوش دولت نیست

عضو کمیسیون فرهنگی درباره بودجه 1500 میلیارد تومانی سال گذشته گفت: این بودجه در تخصیص مشکل داشت و اعتبارات آن داده نشد؛ اما بحث مهمتر در این زمینه داشتن برنامه است که همه مسئولیت آن نیز بر دوش دولت نیست بلکه کل نظام در این امر دخیل است زیرا جریان فرهنگی در کشور ما ضعیف عمل می‌کند.

وی با توضیح اینکه نوع تخصیص بودجه فرهنگی با سال گذشته تفاوت پیدا کرده است٬ اظهار کرد: بودجه فرهنگی سال گذشته صددرصد در اختیار دولت بود و امسال در اختیار استانها قرار گرفته است؛ البته من به نظرم مشکل مالی نیست و ما در برنامه ریزی فرهنگی ضعف داریم.

داشتن نگاه منطقی به فرهنگ و هنر موجب جلب سرمایه‌گذاری می‌شود

نوباوه درباره وضعیت نامناسب حوزه‌های مختلف از جمله سینماداران گفت: سینما نه در کشور ما بلکه در تمام کشورهایی که دارای اقتصاد باز و رشد یافته نیستند٬‌ مشکلات خاصی دارد و هنر سینما و تلویزیون در کشورهای در حال توسعه باید از حمایتی برخوردار شود تا موفق شود؛ در حالی‌که این مساله در امریکا وجود ندارد زیرا فرهنگ سینما رفتن بین مردم جاافتاده است؛ اما سینماداری در کشور ما هنوز سودمند نیست و مسائلی که در ارتباط با مشکلات سینما مطرح می‌شود٬ واقعی است.

عضو کارگروه هنر و رسانه اضافه کرد: دولت با روانه کردن بخشی از یارانه‌ها به سمت سینما می‌تواند هزینه‌های این بخش را در آب و برق کاهش دهد؛ هرچند باید به این حوزه‌ها مانند کارخانه‌ و منابع تولیدی نگاه کرد و با داشتن یک نگاه منطقی به فرهنگ و هنر و حمایت از آن٬ موجب مقرون به صرفه بودن آن و جلب سرمایه‌گذاری در این زمینه شد.

وی با اشاره به گزارش خواستن کمیسیون فرهنگی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این حوزه‌ها گفت: ما بارها در این‌باره از وزیر و معاونان مربوطه گزارش خواستیم زیرا معتقدیم اگر حمایت‌ها در این بخش جدی نباشد٬ توفیقی نخواهیم داشت./


پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000