روز مجلس
1390/07/24 11:39:53
سرویس صحن

نمایندگان سوال کننده از پاسخ وزیر اقتصاد در مورد توزیع سود سهام عدالت قانع شدند

نمایندگان سوال کننده از پاسخ‌های وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد سوال ملی ۱۴ تن از نمایندگان مجلس از پاسخ وزیر اقتصاد و دارایی قانع شدند.
نمایندگان سوال کننده از پاسخ وزیر اقتصاد در مورد توزیع سود سهام عدالت قانع شدند نمایندگان سوال کننده از پاسخ‌های وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد سوال ملی 14 تن از نمایندگان مجلس از پاسخ وزیر اقتصاد و دارایی قانع شدند. https://cdn.icana.ir/d/019/7870.jpg نمایندگان,سوال,کننده,از,پاسخ,وزیر,اقتصاد,در,مورد,توزیع,سود,سهام,عدالت,قانع,شدند Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، 14 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که سوالی از وزیر اقتصاد در مورد توزیع سود سهام عدالت پرسیده بودند پس از شنیدن اظهارات وزیر، از پاسخ وی قانع شدند. کواکبیان نماینده سمنان به نمایندگی از سایر سوال‌کنندگان دیدگاه‌های خود را مطرح کرد.

بر اساس این گزارش،وی جرف در نشست علنی امروز یکشنبه 24 مهرماه مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس را درباره سوال ملی علی اکبر اولیا نماینده یزد و صدوق و 13 نماینده دیگر از شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد و دارایی قرائت کرد.

در خلاصه این سوال آمده است : دلیل واگذاری و پرداخت عجولانه و غیرقانونی سود سهام عدالت در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری چه بوده است؟

همچنین نتیجه بررسی سوال تصریح دارد:

سؤال مذکور در جلسه مورخ 29/4/1389 و با حضور جناب آقای کواکبیان به نمایندگی از سوی سؤال کنندگان محترم و وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی مورد بحث و بررسی قرار گفت. در توضیح سؤال چنین بیان شد که در مورد پرداخت سهام عدالت و مخصوصاً سود سهام آن سؤالها و ابهامات زیر وجود دارد.

1- آیا در واگذاری سهام عدالت قانون اجرای سیاستهای اصل چهل و چهارم (44) و مواد (34) تا (38) قانون اصلاح موادی از برنامه چهارم اجراء شده است؟

آیا پرداخت سود سهام عدالت با قوانین فوق مطابقت داشت و از محل سود چه بنگاههایی سود سهام پرداخت شد؟

اگر پرداخت سود سهام بر خلاف قانون و با عجله تا شب انتخابات انجام شده باشد آیا آراء کاندیداهایی که سود سهام به‌نام ایشان به صندوقها ریخته شده سالم است و یا باید آنها را از جنس خرید رأی تلقی نمود؟

ایشان اضافه نمود: من کاری ندارم به این‌که چه کسی رأی آورده، این خرید و فروش آراء تلقی می‌شود و تخلف آشکار است.

در پاسخ به سؤال جناب آقای دکتر حسینی اظهار داشت موضوع سهام عدالت، اولین آیین‌نامه سهام عدالت در دولت هشتم در روزهای آخر تصویب شد. بعداً اصلاح و تبدیل به آیین‌نامه سهام عدالت شد. نکته بعدی که آقای کواکبیان سؤال داشت این امر نه غیرقانونی بوده و نه عجولانه. قانون در تاریخ 31/4/1387 به دولت ابلاغ شد و ما در 15/5/1387 این قانون را ابلاغ کردیم که در مواد (35) و (38) آن سهام عدالت مطرح می‌شود. قبل از این‌که سهام عدالت مطرح شود در سال 1384 آقای رئیس‌جمهور نامه‌ای به مقام معظم رهبری می‌نویسند در آنجا اجازه می‌گیرند که بخشی از سهام مربوط به اصل چهل و چهارم (44) را در قالب سهام عدالت توزیع کنند و ایشان هم موافقت می‌کنند. لذا قبل از این قانون هم سهام عدالت توزیع شده است به استناد مصوبات هیأت وزیران که این مصوبات هیچ موقع از طرف مجلس نقض نشده است.

پرسیده‌اند که آیا پرداخت سود سهام عدالت با قوانین مطابقت داشته است و از محل سود چه بنگاههایی پرداخت شده؟ پاسخ این است که کاملاً برابر قانون بوده. بفرمایید کدام بند قانون رعایت نشده است. این‌که گفته‌اند یکصد و پنجاه‌میلیارد تومان بانک رفاه کارگران وام داده برای سهام عدالت، این دروغ است و اطلاعات غلط است. در راستای بنگاههایی که فرمودید اسامی پنجاه بنگاه اینجا موجود است که از آنها واگذار شده تک تک مشخص است که سودشان چقدر است.

در سال 1386 سود عملکرد سال 1385به 4.529.463 نفر پرداخت شده که از این تعداد 118.000 نفر هنوز دریافت نکرده‌اند. یعنی (97%) سودشان را دریافت کرده‌اند.

در سال 1387کل سود سیصد و سی و پنج میلیارد تومان بوده که مصوب مجامع است که سی و یک میلیارد تومان آن به کارگزاری سهام عدالت پرداخت شده و صد میلیارد هم به‌عنوان اقساط سهام به خزانه پرداخت شده است. عملکرد سال 1386که مجامع در سال 1387برگزار شده 17.564.000 نفر سهامدار داشته. توزیع سود از بهمن 1387 شروع شده، هنوز هم 1.100 هزارنفر سود خود را دریافت نکرده‌اند.

وقتی در سالهای 1386 و1387 سود توزیع شد، هیچ شبهه‌ای ایجاد نشد. در سال 1388که پرداخت شد این شبهه به‌وجود آمد. من حق می‌دهم در رفتارهای انتخاباتی هر عملی می‌تواند شبهه ایجاد کند. ولی ما برابر قانون عمل کردیم. الآن هم می‌گویم اگر یک ریال از خزانه و یا سامانه(سیستم) بانکی پرداخت شده باشد از همه حلالیت می‌طلبم.

در ادامه جلسه آقای کواکبیان چنین بیان داشت: شما خودتان فرمودید که من حق می‌دهم که این شبهه بوجود آمد. پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید «اتقوا من مواضع‌التهم». شما می‌توانستید بگویید از بهمن‌ماه تا پایان انتخابات پرداخت نشود. شما این اختیار را داشتید.

متعاقب آن اعلام کرد که از توضیحات وزیر قانع نشده‌است. اعضاء کمیسیون حیطه سؤال را ملی اعلام کردند.

مراتب جهت اقدام مقتضی ایفاد می‌گردد.

رئیس کمیسیون اقتصادی

ارسلان فتحی پور

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet