روز مجلس
1390/07/24 11:25:14
سرویس اقتصادی

واکنش وزارت جهاد کشاورزی به سخنان نماینده مردم ساری

روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی در پی انتشار خبری به نقل از "علی‌اصغر یوسف‌نژاد" نماینده مردم ساری در مجلس، جوابیه‌ای به خبرگزاری خانه ملت ارسال کرد.
واکنش وزارت جهاد کشاورزی به سخنان نماینده مردم ساری روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی در پی انتشار خبری به نقل از "علی‌اصغر یوسف‌نژاد" نماینده مردم ساری در مجلس، جوابیه‌ای به خبرگزاری خانه ملت ارسال کرد. https://cdn.icana.ir/d/019/3013.jpg واکنش,وزارت,جهاد,کشاورزی,به,سخنان,نماینده,مردم,ساری Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به خبری که در تاریخ 20 مهرماه جاری با عنوان «آسیب مگس مدیترانه‌ای به باغ‌ها مغفول مانده است» به نقل از "علی‌اصغر یوسف‌نژاد" نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی منتشر شده، جوابیه‌ای به خبرگزاری خانه ملت ارسال کرده که متن آن را در ادامه می‌خوانید:

مگس میوه مدیترانه‌ای آفت بومی آفریقا بوده و هم‌اکنون در بیش از 90 کشور دنیا شیوع داردو دارای میزبان‌های فراوانی است که در بعضی از مناطق به 250 تا 300 گونه گیاهی می رسد که مهمترین آنها خرمالو، هلو، شلیل، انجیر، انار و مرکبات هستند.

برابر سوابق موجود آفت یاد شده در دهه های 30 تا 60 در کشور وجود داشته و دوباره در سال 1385 در مازندران و در سال 1386 در استان فارس و چند استان دیگر کشور گزارش شده است. برای مدیریت و کنترل مگس مدیترانه ای نیز برابر دستورالعمل های صادره از سوی مراکز تحقیقاتی، سازمان حفظ نباتات با تشکیل اکیپ های ردیابی، شناسایی و شبکه های مراقبت با برگزاری کلاس های آموزشی برای آگاهی باغداران و نیز صدور ابلاغیه، پیامک، جراید مکتوب و دیجیتال و رسانه ملی اقداماتی به شرح زیر انجام شده است:

 

الف) آموزش و اطلاع رسانی:

برابر برنامه پیش بینی شده و برای آگاهی باغداران تاکنون 625 فقره کلاس آموزشی گروهی در سطح روستاها و مراکز برگزار که 31 هزار و 378 نفر در این دوره ها شرکت کرده اند. در ضمن با همکاری صدا و سیمای مرکز مازندران برنامه آموزشی با حضور کارشناسان حفظ نباتات، محققین مرکز تحقیقات کشاورزی و مدیرعامل اتحادیه باغداران تهیه و پخش گردید. همچنین ضبط برنامه رادیویی روستا در مازندران و دیگر برنامه ها از طریق رادیو پیام نیز چندین نوبت در ارتباط با اقدامات پیشگیرانه اطلاع رسانی شد.

 

ب) تهیه و توزیع ملزومات:

تاکنون مقدار 16 هزار و 810 لیتر پروتئین هیدرولیزات، 3 هزار و 726 لیتر مایع سراتراپ، هزار و 445 عدد تله مکفل، 3 هزار و 750 عدد بیولور (فرمون)، یک هزار و 570 عدد صفحه چسبنده، 1 هزار و 651 لیتر حشره کش مالاتیون و 2 هزار و 980 عدد کارت زرد جهت ردیابی و پیش آگاهی و مبارزه با آفت مگس میوه مدیترانه ای توزیع گردیده و در صورت نیاز هر منطقه آمادگی تامین وجود دارد و در همین راستا نیز بخش های خصوصی مجاز نسبت به تهیه و توزیع تجهیزات و ملزومات فعال گردیدند.

 

ج) عملیات اجرائی:

برای ردیابی و پیش آگاهی حدود 2 هزار تله در ایستگاه های پیش آگاهی نصب که در طول هفته مورد بازدید و ارزیابی کارشناسان قرار گرفته و تعداد بیش از 10 هزار تله توسط باغداران در سطح باغات جهت کاهش انبوهی جمعیت نصب شده است و در ابتدای سال تاکنون 3هزار و 920 هکتار از باغات استان مورد بازدید کارشناسان قرار گرفت و برای مبارزه روی 374 هزار و 630 اصله درخت برای از بین بردن مگس طعمه پاشی (ترکیب پروتئین هیدرولیزات و حشره کش مالاتیون) صورت گرفته است که در این خصوص تاکید می گردد برای حصول نتیجه مطلوب باغداران با کارشناسان حفظ نباتات مشورت نمایند.

در پایان نیز دوباره از باغداران درخواست می‌شود برای حفظ محصول نکات ذیل را مورد توجه جدی قرار دهند. میوه های رسیده هرچه زودتر برداشت شود نصب تله در باغ حذف گردند. کلیه میوه هایی که به هر دلیل پای درخت ریخته شده جمع آوری و برابر دستورالعمل معدوم گردند و طعمه پاشی با نظر کارشناسان انجام شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet