روز مجلس
1390/07/24 14:15:09
سرویس صحن
حاشیه‌های جلسه علنی امروز مجلس؛

مذاکرات دبیر اجرایی 8+7 با هیات رئیسه جبهه پایداری در حاشیه نشست علنی

امروز نشست علنی مجلس دارای حاشیه‌هایی بود که مهم‌ترین آن در هنگام طرح سوال از وزیر اقتصاد و دارایی رخ داد.
مذاکرات دبیر اجرایی 8+7 با هیات رئیسه جبهه پایداری در حاشیه نشست علنی امروز نشست علنی مجلس دارای حاشیه‌هایی بود که مهم‌ترین آن در هنگام طرح سوال از وزیر اقتصاد و دارایی رخ داد. https://cdn.icana.ir/d/019/4223.jpg مذاکرات,دبیر,اجرایی,8+7,با,هیات,رئیسه,جبهه,پایداری,در,حاشیه,نشست,علنی Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حاشیه‌های نشست علنی امروز یکشنبه 24  مهرماه مجلس شورای اسلامی  به شرح زیر است:

آقای نادران از طرف شما نمی‌توانم رای بدهم

محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در هنگام رأی‌گیری برای ماده 2 طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس از نمایندگان دعوت کرد تا در رأی‌گیری شرکت کنند و در این باره الیاس نادران نماینده تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات را خطاب قرار داد و گفت: آقای نادران نمی‌توانم از طرف شما رای بدهم.

بعد از صحبت‌های باهنر، جهانبخش محبی نیا و امیدوار رضایی میرقائد دیگر اعضای هیات رئیسه نیز از نادران خواستند تا در رای‌گیری شرکت کند این صحبت آنها موجب شد تا باهنر خطاب به نماینده تهران بگوید همه اعضای هیات رئیسه علاقه‌مند به رای دادن شما هستند.

 صحبت‌های دبیر اجرایی 8+7 با هیات رئیسه جبهه پایداری در حاشیه نشست علنی

علیرضا زاکانی دبیر اجرایی کمیته 8+7 در حاشیه نشست علنی  با روح الله حسینیان و علی اصغر زارعی از اعضای هیات رئیسه جبهه پایداری مشغول صحبت شد که پس از چندی مهدی کوچک زاده، مرتضی آقاتهرانی و سیدعلی بزرگواری نیز به آن جمع اضافه شدند اما بعد از مدتی آقاتهرانی و بزرگواری هر یک به سمتی رفتند اما کوچک‌زاده در آن جمع سه نفره باقی ماند و نظرات خود را بیان کرد. این مباحثه 4 نفره نزدیک به 25 دقیقه طول کشید که با تذکر محمدرضا باهنر برای رأی‌گیری در مورد ماده 3 طرح اصلاح آیین نامه داخلی هر کدام به صندلی خود مراجعه کردند.

 اصل بر رأی دادن است

بعد از آنکه 2 ماده از طرح اصلاح آیین نامه داخلی مجلس رأی نیاورد باهنر رئیس نشست علنی امروز خطاب به نمایندگان گفت: اصل بر رأی دادن نمایندگان به طرح‌ها و لوایح است حتی اگر نظر آنها مخالف یا ممتنع باشد وگرنه هیأت رئیسه مجبور می‌شود اسامی افرادی که در رأی گیری‌ها شرکت نمی‌کنند را اعلام کند.

درباره عدم مشارکت نمایندگان در رأی‌گیری نیز اسدالله عباسی و غلامرضا مصباحی مقدم تذکر دادند که مورد قبول رئیس جلسه واقع شد اما وقتی ماده 4 طرح یاد شده حد نصاب آرا را کسب نکرد این بار باهنر گفت فکر می‌کنم تذکر برخی از نمایندگان درباره این که برخی از دستگاه‌ها کار نمی‌کنند قابل بررسی است از این رو اتاق کنترل روز دوشنبه که نشست علنی برگزار نمی‌شود سیستم‌های رأی‌گیری نمایندگان را چک کند.

 وزیر تازه وارد شده دور او را خلوت کنید

در بدو ورود شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد و دارایی به صحن علنی مجلس تعدادی از نمایندگان دور وی جمع شدند که این اقدام تذکر جهانبخش محبی نیا عضو هیات رئیسه را در پی داشت که گفت: وزیر تازه وارد صحن علنی شده اطراف ایشان را خلوت کنید.

انصراف کواکبیان از طرح تذکر با توضیحات حسین نجابت

هنگام طرح سوال 14 نماینده از وزیر اقتصاد و دارایی مهدی کوچک زاده و موسی غضنفرآبادی در تذکر آئین نامه ای خواهان خارج شدن این سوال از دستور کار مجلس شدند چون معتقد بودند سوال درباره توزیع سهام عدالت در شب انتخابات ریاست جمهوری، صحت آرای مردم را زیر سوال می‌برد در واکنش به آنها مصطفی کواکبیان نماینده سمنان می‌خواست تذکر دهد که حسین نجابت نماینده تهران و محمدمهدی شهریاری نماینده بجنورد با توضیحاتی وی را از طرح تذکر منصرف کردند.

 خوش و بش رسایی با علی مطهری

زمانی که وزیر اقتصاد و دارایی درباره سوال 14 نماینده راجع به نحوه توزیع سود سهام عدالت در حال توضیح دادن بود حمید رسایی به علی مطهری نماینده تهران نزدیک شد و با وی خوش و بش کرد.

قرعه کشی برای تعیین نماینده سوال کننده از وزیر

وقتی شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد و دارایی بخش اول توضیحات خود را درباره سوال 14 نماینده مطرح کرد مشخص نبود که کدام یک از آن 14 نماینده طرح سوال می‌کند که هیات رئیسه برای مشخص شدن نام سوال کننده قرعه کشی انجام داد که هر بار نماینده نوبت خودرا به دیگری واگذار می‌کرد تا آنجا که قرعه به نام مصطفی کواکبیان افتاد و وی از همه وقت قانونی برای طرح محورهای سوال استفاده کرد و دیگر زمانی برای قسمت دوم صحبت‌های ود باقی نگذاشت.

من بالای سر وزیر نرفتم

در پایان جلسه علنی امروز حسن کامران به جهانبخش محبی نیا عضو هیات رئیسه مراجعه کرد و اعلام کرد که هنگام ورود وزیر به صحن بالای سر وی نرفته است اما نام او از تریبون اعلام شد. محبی نیا بعد از صحبت‌های کامران  توضیحات وی را تایید کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet