اربعین حسینی
1390/07/24 17:26:00
سرویس اقتصادی
بهمن محمدی: راندمان تولید برنج افزایش یافت

حجم کنونی تولید گندم، تأمین‌کننده نیاز داخلی نیست

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان این‌که سال زراعی ۹۰ - ۸۹ با کمبود بارندگی روبه‌رو بودیم گفت: تولید گندم به اندازه‌ای نبود که نیاز داخلی را تأمین کند، اما با توجه به ذخیره موجود در سیلوها نیازی به واردات وجود ندارد.
حجم کنونی تولید گندم، تأمین‌کننده نیاز داخلی نیست عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان این‌که سال زراعی 90 - 89 با کمبود بارندگی روبه‌رو بودیم گفت: تولید گندم به اندازه‌ای نبود که نیاز داخلی را تأمین کند، اما با توجه به ذخیره موجود در سیلوها نیازی به واردات وجود ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/6125.jpg حجم,کنونی,تولید,گندم،,تأمین‌کننده,نیاز,داخلی,نیست Icana

بهمن محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت گفت: در سال زراعی  گذشته تولید گندم نسبت به سال گذشته کاهش داشت که خشکسالی و بروز بیماری سن گندم در این موضوع تاثیر داشت.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی افزود: پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها به علت آن افت ضایعات آرد و نان  میزان مصرف گندم در قیاس با گذشته کاهش یافته است.

 

ضایعات برنج اندکی کاهش یافته است

محمدی، تولید امسال برنج را خوب توصیف کرد و گفت: امسال در مناطق برنج‌کاری بارندگی خوب بود و اصلاح شیوه‌های کاشت، داشت و برداشت موجب شد که راندمان این محصول افزایش یابد.

وی با بیان اینکه شالی‌کوبی‌ها تاحدودی نوسازی شده است، گفت: تا پیش از این 30 درصد ضایعات برنج در مرحله شالی‌کوبی بود، اما پس از نوسازی برخی از شالی‌کوبی‌ها، میزان ضایعات تا حدودی کاهش یافته است اما باید وضعیت بهتر از این باشد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که در تولید نیشکر، چغندرقند و علوفه شرایط ایده‌آلی نداریم، تصریح کرد: این محصولات نیاز به آب زیادی دارند اما با این وجود در سراسر کشور تولید می‌شوند.

 

تولید چغندر قند کاهش یافته است

محمدی با انتقاد از واردات بیش از حد شکر و تکنولوژی پایین کارخانه‌های تولید این محصول یادآور شد: عدم پرداخت پول چغندرکاران به همراه مسائل یادشده، رخوتی را در تولید چغندر قند ایجاد کرده است و بسیاری از کشاورزان کشت‌های جایگزین را انتخاب کرده‌اند.

وی ادامه داد: اعمال این سیاست در مورد چغندرقند که منجر به کاهش تولید شده است به هیچ وجه صحیح نیست.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با تاکید بر اینکه باید توسعه کشت چغندرقند در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار بگیرد، گفت: متاسفانه کارخانه‌های تولید قند وشکر اقتصادی نیست و باید با مجهز کردن این کارخانه‌ها به تکنولوژی روز تولید این محصول نیز رو به افزایش بگذارد.

 

در تولید علوفه کمبود منابع آبی داریم

محمدی با بیان اینکه در تولید علوفه با منابع آبی محدودی مواجه هستیم، گفت: باید این موضوع اولویت‌بندی شود که تولید جو اولویت بیشتری دارد یا تولید گندم. زیرا اگر آب مورد نیاز گندم را تأمین کنیم برای علوفه آب کمی باقی می‌ماند، مگر اینکه آب‌سالی اتفاق بیفتد تا آب به شکل یکسان توزیع شود.

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس هشتم با تأکید بر این‌که با شرایط آب و هوایی کنونی نمی‌توان تمام محصول‌های استراتژیک مورد نیاز را تولید کرد، گفت: باید برنامه‌ریزی‌ها به گونه‌ای باشد که با استفاده بهینه از منابع تولید محصول‌های استراتژیک مورد نیاز تولید شود و کسری باقیمانده برخی محصول‌ها از طریق واردات تأمین شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet