هدر اصلی
1390/07/24 16:42:53
سرویس سیاسی
نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عمان اعلام شد؛

پیروزی نخستین زن در تاریخ انتخابات پارلمانی عمان

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عمان از استقبال گسترده مردم و راه‌یابی تنها یک زن به پارلمان این کشور خبر می‌دهد.
پیروزی نخستین زن در تاریخ انتخابات پارلمانی عمان نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عمان از استقبال گسترده مردم و راه‌یابی تنها یک زن به پارلمان این کشور خبر می‌دهد. https://cdn.icana.ir/d/019/1181.jpg پیروزی,نخستین,زن,در,تاریخ,انتخابات,پارلمانی,عمان Icana

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری خانه ملت به نقل از شبکه خبری العربیه، نخستین زن در تاریخ انتخابات پارلمانی عمان توانست در انتخابات روز گذشته (شنبه)  به عنوان یکی از 84 نماینده مجلس شورا (نمایندگان) انتخاب شود.
در انتخابات روز گذشته عمان 77 زن در میان یک هزار و 133 نامزد رقابت‌کننده حضور داشتند.

"نعمه جمیل البوسعیدی" از استان مسقط به عنوان تنها زن برنده در این انتخابات به مجلس شورا راه یافت.
"محمد بن سلطان البوسعیدی" رئیس کمیته برگزار کننده انتخابات پارلمانی عمان در گفت‌وگو با خبرنگاران در این باره گفت: 518 هزار نفر برای شرکت در این انتخابات ثبت‌نام کرده که از این میان 397 هزار نفر چیزی حدود 76 درصد از ثبت نام کنندگان شرکت کردند و رای خود را به نامزدهای مورد نظر دادند.
وی با ارائه آمار شرکت‌کنندگان در این انتخابات آن را موفقیت‌آمیز خواند.
سلطنت عمان  در سال 1994 نخستین کشور حاشیه خلیج‌فارس به‌شمار می‌رود که حق رای و نمایندگی را به زنان ارائه کرد.
مجلس شورای عمان که در سال 1991 تاسیس شد اختیار پرسش از وزرا و ارائه پیشنهاد وتوصیه به دولت دررابطه با مسائل اجتماعی و اقتصادی را دارد با این حال این نهاد هیچ‌گونه حق قانون‌گذاری و یا نقشی در امور دفاعی، امنیت داخلی  و یا سیاست خارجه این کشور ندارد.
 ۱۰۵حوزه رای‌گیری در ۶۱ استان این کشور در انتخابات روز گذشته فعالیت کردند.
"قابوس بن سعید" سلطان پادشاهی عمان که از چهل سال گذشته تاکنون بر این کشور حکومت می‌کند با اعتراضات گسترده‌ای برای کناره‌گیری از قدرت مشابه آنچه در دیگر کشورهای عربی رخ داد مواجه نبود با این حال در پاسخ به اعتراضاتی درباره نرخ بالای بیکاری و کاهش استانداردهای زندگی در این کشور متعهد شد اختیار قانون‌گذاری را به مجلس شورای این کشور واگذار کند.
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet