هفته دفاع مقدس
1390/07/25 12:30:29
سرویس بین الملل
درخواست آلیا از وزارت خارجه ؛

آماده سازی سفر کمیته پیگیری وضعیت امام موسی صدر به لیبی تا پایان آذر

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه دیگر جایز نیست اخبار مربوط به وضعیت امام موسی صدر در حد حرف و تحلیل باقی بماند، گفت: وزارت خارجه تا پایان آذر ماه زمینه سفر کمیته مجلس به لیبی را مهیا کند.
آماده سازی سفر کمیته پیگیری وضعیت امام موسی صدر به لیبی تا پایان آذر عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه دیگر جایز نیست اخبار مربوط به وضعیت امام موسی صدر در حد حرف و تحلیل باقی بماند، گفت: وزارت خارجه تا پایان آذر ماه زمینه سفر کمیته مجلس به لیبی را مهیا کند. https://cdn.icana.ir/d/019/658.jpg آماده,سازی,سفر,کمیته,پیگیری,وضعیت,امام,موسی,صدر,به,لیبی,تا,پایان,آذر Icana

"فاطمه آلیا" در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، درباره آخرین اقدامات کمیته پیگیری وضعیت امام موسی صدر، گفت:‌‌ همان زمان با اوج گیری قیام مردمی علیه معمر قذافی، اظهارنظرهایی از داخل لیبی مبنی بر احتمال زنده بودن امام موسی صدر مطرح شد، بر همین اساس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای پیگیری این موضوع تصمیم به تشکیل یک کمیته گرفت.

نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی افزود: کمیته پیگیری وضعیت امام موسی صدر ابتدا در داخل کشور با افراد و مراجع مطلع در این باره جلسه گذاشت اما به نتیجه روشنی نرسید چون تمام اظهار نظرهایی که درباره شهادت ایشان، قساوت قلب قذافی یا دخالت صهیونیست‌ها مطرح می‌شود همه در حد تحلیل است.

وی افزود: خانواده امام موسی صدرهنوز هیچ خبر قابل استنادی درباره شهادت ایشان پیدا نکرده اند و امیدوارند که امام همچنان زنده باشد.

عضو کمیته پیگیری وضعیت امام موسی صدر تصریح کرد: دیگر جایز نیست که اخبار مربوط به این مسئله در حد حرف و تحلیل باقی بماند، بنابراین کمیته قصد دارد با سفر به لیبی وضعیت ایشان را به طور جدی تا روشن شدن همه زوایای قضیه دنبال کند.

وی افزود: اگر بر فرض احتمال شهادت امام موسی صدر، باید این مسئله از طریق تست DNA به طور قطعی به اثبات برسد چون در این صورت می‌توان برای مجازات عوامل این جنایت در محاکم بین المللی پرونده دادخواهی تشکیل داد.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس یادآور شد: انتظار می‌رود که وزارت خارجه با کمیته پیگیری وضعیت امام موسی صدر همکاری کند و در نخستین فرصت امکان سفر به لیبی را برای اعضای آن فراهم آورد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: وزارت خارجه اقدامات و هماهنگی‌های مقدماتی را برای سفر کمیته پیگیری وضعیت امام موسی صدر به لیبی انجام داده اما مطالبه جدی مجلس از دستگاه دیپلماسی آن است که ‌‌نهایت تا آخر آذر- قبل از بررسی لایحه بودجه ۹۱- این کار نهایی شود.

«امام موسی صدر»، مرجع دینی و سیاسی شیعیان است که پس از هجرت از ایران به لبنان، توانست مجلس اعلای شیعیان لبنان را بنیان گذاری کند و رهبری فکری و سیاسی شیعیان این کشور را برعهده بگیرد. وی در سال ۱۳۵۷به دعوت «معمرقزافی» به لیبی سفر کرد و در آن کشور ربوده و ناپدید شد.

پس از تحولات اخیر کشور لیبی، ۲۳نماینده مجلس شورای اسلامی به وزیر امور خارجه تذکر دادند و از این طریق، پیگیری سرنوشت امام موسی صدر را از طریق کمیته حقیقت یاب سازمان ملل و کنفرانس کشورهای اسلامی خواستار شدند.

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز به منظور تسریع پیگیری‌ها، کمیته‌ای را با عنوان «کمیته پیگیری وضعیت امام موسی صدر» با سرپرستی «جواد کریمی‌قدوسی» نماینده مشهد و کلات ایجاد کرد. /
پایان پیام 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet