روز مجلس
1390/07/29 08:57:00
سرویس اجتماعی

جوان معتاد و انگشت‌ اتهامی که سوی اوست

اعتیاد مشکل اجتماعی بزرگی‌است که با همه تدابیر انجام شده، هنوز ریشه‌کن نشده است. آراء و نظرات گوناگونی برای برون‌رفت از این شرایط وجود دارد. در ادامه نظرات کاربردی چند نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی درباره آخرین مصوبات مرتبط با این موضوع خواهد آمد.
جوان معتاد و انگشت‌ اتهامی که سوی اوست اعتیاد مشکل اجتماعی بزرگی‌است که با همه تدابیر انجام شده، هنوز ریشه‌کن نشده است. آراء و نظرات گوناگونی برای برون‌رفت از این شرایط وجود دارد. در ادامه نظرات کاربردی چند نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی درباره آخرین مصوبات مرتبط با این موضوع خواهد آمد. https://cdn.icana.ir/d/019/11442.jpg جوان,معتاد,و,انگشت‌,اتهامی,که,سوی,اوست Icana

به گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، طی روزهای اخیر آمار و ارقامی که از تعداد معتادان در کشور منتشر شده موجب شده تا نهادهایی که مسئول مقابله با اعتیاد و درمان آن هستند درپی چاره جویی برآیند.

در حالی که سردار علی مویدی، رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، در گزارش عملکرد 6 ماهه نخست سال جاری، از انهدام یک هزار و 90 باند و شبکه ترانزیت مواد  خبر داده و کشف و انهدام شبکه‌های تولید و ترانزیت مواد مخدر صنعتی در سال جدید را نسبت به مدت مشابه در سال گذشته  140 بیشتر درصد عنوان کرده است. همچنین خبرها حاکی از آن است 87 کارگاه درسال گذشته کشف و متلاشی  و45 کارگاه در سال‌ جاری تخریب شده است. با این همه برخی انتقادهایی را نسبت به ستاد مبارزه با مواد مخدر عنوان می‌کنند. برخی نیز دلایل را در مسایل زیر ساختی و فرهنگی می‌دانند.

سرمایه‌گذاری وسیعی برای ورود مواد مخدر انجام می‌شود

غلامرضا کرمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر، نیروی انتظامی و نیروهای مسلح با توجه به گستردگی مرزهای شرقی خوب بوده است، گفت: قاچاقچیان مواد مخدر سرمایه‌گذاری زیادی در این کار کردند و برای ورود مواد مخدر به ایران از راه‌های صعب العبور استفاده می‌کنند.

وی با بیان اینکه نیروی انتظامی نمی‌تواند در هر یک کیلومتر مرزهای کشور نیرو مستقر کند، گفت: شکل مواد مخدر تغییر کرده است و این موضوع وارد کردن آن را آسان‌تر می‌کند، به طوری‌ که هفته گذشته در یکی از جاده‌های اصلی کرمان، نیروی انتظامی در بازرسی خود از یک کامیون که ظاهرا بار آن کریستال بود 9 تن مواد مخدر کشف کرد.

نصرالله ترابی قهفرحی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خانه ملت با اشاره به اینکه در مبارزه با مواد مخدر باید کاری کرد تا متقاضی این مواد کم شود، تصریح کرد: نیروی انتظامی تا آنجا که در مرزها توانسته تلاش خود را برای جلوگیری از ورود مواد مخدر انجام داده است؛ اما نمی‌تواند هر نقطه از اماکن عمومی مثل پارک‌ها، پلیس بگذارد.

وی معتقد است برخورد با قاچاقچیان و توزیع کنندگان موادمخدر نمی‌تواند موجب کم شدن تعداد معتادادن شود، بلکه باید به فکر شیوه‌ای جدید برای کاهش تقاضای مواد و درمان اعتیاد بود.

مطابق آیین ‌نامه «پیشگیری از اعتیاد، درمان معتادان به مواد مخدر و حمایت از افراد در معرض خطر»، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، وزارت فرهنگ و ارشاد و سایر نهادهای دولتی و غیر دولتی می‌توانند در این رابطه موثر باشند.

بیکاری همچنان متهم اصلی است

ترابی در پاسخ به این سئوال که «چگونه می‌توان با اعتیاد مقابله کرد» تصریح کرد: نخست باید علت گرایش مردم و به خصوص جوانان به اعتیاد را بدانیم و سپس به کارشناسی بپردازیم.

وی فراهم نبودن اشتغال و زمینه ازدواج را از مهمترین دلیل گرایش جوانان به سمت مواد مخدر دانست و افزود: وقتی فرد بیکار باشد و برنامه‌ای برای گذران زندگی خود نداشته باشد به سمت اعتیاد کشیده می شود.

مصرف سیگار در کشور افزایش یافته است

انوشیروان محسنی بندپی نیز معتقد است باید زمینه‌های اعتیاد را از جوانی در افراد از بین برد. وی کمبود تفریحات سالم برای پر کردن اوقات فراغت، فراهم نبودن زمینه ادامه تحصیل، اشتغال و ازدواج را از مهمترین دلیل اعتیاد می‌داند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان با بیان اینکه برای کاهش اعتیاد باید روش‌های فرهنگی را در پیش گرفت سیگار را دروازه ورود به مواد مخدر دانست و گفت: مصرف سیگار در کشور افزایش یافته است و یکی از دلایل آن این است که مضرات سیگار را به اندازه کافی برای جوانان و خانواده‌های آنان تشریح نکرده‌ایم.

طبق ماده هفت آیین‌نامه پیشگیری از اعتیاد، درمان معتادان به مواد مخدر و حمایت از افراد در معرض خطر، سازمان صدا و سیما مکلف است با هماهنگی ستاد مبارزه با موادمخدر درصدی از برنامه‌های خود را در قالب فیلم، سریال، پیام‌های آموزشی و هشداردهنده و آموزش‌های تخصصی از شبکه سراسری و شبکه‌های استانی در زمینه پیشگیری و درمان اعتیاد اختصاص دهد، این درحالی است که بسیاری از منتقدان برنامه‌های پخش شده از صدا و سیما که به موضوع اعتیاد می‌پردازد را موجب بدآموزی می دانند.

صدا و سیما در مبارزه با اعتیاد موفق نبوده است

بیژن نوباوه عضو کارگروه تنظیم قانون جامع صدا و سیما در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت در این باره تاکید می کند صدا و سیما موظف است برای پیشگیری از اعتیاد و در مبارزه با بزهکاری‌ها و ناهنجاری‌های‌ اجتماعی دیگری مثل خشونت ، فرهنگ سازی و برنامه سازی کند .

نوباوه ادامه می دهد:متاسفانه در فیلم‌ها و سریال‌های صدا و سیما نقش پلیس به عنوان یک نیروی بازدارنده بسیار ضعیف است و وقتی در فیلم‌ها و سریال‌ها جرم و جنایتی صورت می‌گیرد آخرین کسی که وارد عملیات می‌شود پلیس است.

وی گفت:به جای اینکه به خانواده‌ها یاد بدهند وقتی اتفاقی رخ می دهد به اولین کسی که باید خبر داد پلیس است به آنها نشان می‌دهند پلیس آخرین کسی است که از وقوع جرم خبر دارد می شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: یا مثلا قوه قضاییه که باید مظهر عدالت باشد در فیلم‌ها و سریال های ما نقش بسیار ضعیفی دارد .

وی اضهار داشت :بسیاری از مردم ما در مراجعه به قوه قضاییه اطلاعات خیلی کمی دارند و نمی دانند چگونه باید حق خود را مطالبه کنند صدا و سیما می‌تواند با تقویت نقش قوه قضاییه در سریال‌های خود این آگاهی را به مردم بدهد.

نوباوه تصریح کرد :رسانه ملی در زمینه مبارزه با اعتیاد و ناهنجاری‌های اجتماعی نقش بسیار سنگینی دارد و به نظر من نه تنها صدا و سیما بلکه هیچ کدام از دستگاه‌های دیگر کشور در مبارزه با اعتیاد موفق نبوده اند

وی تاکید کرد:اعمال سلبی در مبارزه با اعتیاد ضرورت ندارد و دیگر اینکه طرف را بگیریم و ببریم زندان و ترکش بدهیم جواب نمی‌دهد باید به دنبال اعمال ایجابی و تربیتی بود

از سوی دیگر مطابق ماده 2 آیین‌نامه پیشگیری از اعتیاد، درمان معتادان به مواد مخدر و حمایت از افراد در معرض خطر، وزارت بهداشت نیز  مکلف به فراهم آوردن تسهیلات و امکانات لازم (از جمله داروهای مورد نیاز) برای فعال کردن شبکه بهداشتی و درمانی کشور به منظور ترک اعتیاد معتادان؛ فراهم کردن امکان درمان معتادان در کلیه درمانگاه‌های عمومی و امکان بستری شدن افراد نیازمند به درمان به شیوه بستری، گسترش مراکز خاص درمان و بازتوانی معتادان و تمهید تسهیلات لازم برای راه‌‌اندازی کلینیک‌های خصوصی ترک اعتیاد، تأمین داروها و کیت‌های تشخیصی مورد نیاز است.

شربت تریاک شیوه مناسبی برای درمان اعتیاد است

انوشیروان محسنی بندپی عضوکمیسیون بهداشت ودرمان مجلس در پاسخ به اینکه برای درمان اعتیاد چه شیوهایی را پیشنهاد می‌کنید، گفت: بدن فرد معتاد به مواد مخدر عادت کرده است و نمی‌توان به یک باره این مواد را از او گرفت ، به جز جسم بیمار باید روان فرد معتاد نیز درمان شود؛ زیرا اگر معتاد تفکر پوچ‌گرایی داشته باشد، درمان کامل صورت نمی‌گیرد و امکان بازگشت مجدد به مصرف مواد مخدر وجود‌ دارد.

وی معتادان را به سه گروه تقسیم کرد و گفت: گروهی از معتادان دچار اعتیاد تفریحی یا تفننی هستند و برخی دیگر از افراد خواستار اعتیادند که این افراد 100 درصد به صورت دائم گرفتار اعتیاد خواهند شد و گروه سوم معتادان، بیماران خواستار درمان و رهایی هستند.

این عضو کمیسیون بهداشت با بیان اینکه برای درمان این دسته از معتادان باید با همان شیوه درمان دارویی تریاک تحت نظر پزشک اقدام شود،گفت: شربت تریاک در حال حاضر یکی از موثرترین داروهایی است که برای تر ک اعتیاد پیشنهاد می‌شود؛ اما متاسفانه توزیع این شربت با مشکلاتی مواجه شده است.

موضوع شربت تریاک از سال 85 در کشور مطرح شده است، شربت تریاک یا همان تنتور اپیوم بیشتر به‌عنوان د‌‌‌‌‌‌‌‌اروی جایگزین و نگهد‌‌‌‌‌‌‌‌ارند‌‌‌‌‌‌‌‌ه برای معتاد‌‌‌‌‌‌‌‌ان به مواد‌‌‌‌‌‌‌‌ اعتیاد‌‌‌‌‌‌‌‌آور مانند‌‌‌‌‌‌‌‌ تریاک، شیره، مرفین، هروئین و کراک مورد‌‌‌‌‌‌‌‌ استفاد‌‌‌‌‌‌‌‌ه قرار می‌گیرد‌‌‌‌‌‌‌‌. شرکت دارو پخش تولید کننده این دارواعلام کرد‌‌‌‌‌‌‌‌ه است که شربت تریاک به وفور د‌‌‌‌‌‌‌‌ر انبار‌های این شرکت ذخیره‌ شد‌‌‌‌‌‌‌‌ه و این وزارت بهداشت است که د‌‌‌‌‌‌‌‌ر توزیع د‌‌‌‌‌‌‌‌ارو تعلل می‌کند‌‌‌‌‌‌‌‌.

تلاش وزارت بهداشت برای مقابله با اعتیاد جواب نمی‌دهد

عبدالعزیز جمشید زهی دبیر دوم کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خانه ملت تلاش وزارت بهداشت برای مبارزه با اعتیاد خوب ارزیابی کرد و گفت: وزارت بهداشت در شهرستان‌ها کارهای خوبی را انجام داده و با راه اندازی مراکز مشاوره تحت عنوان مرکز کاهش آسیب‌های اجتماعی و مرکز درمان سعی در مبارزه با اعتیاد داشته هر چند توفقی چندانی به دست نیاورده است.

نماینده مردم سرواندر مجلس در مقابل با انتقاد از عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: این ستاد تنها از بیت المال بودجه می‌گیرد و مشخص نیست که آن را چگونه هزینه می کند.

وی با بیان اینکه «عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر شفاف نیست و این ستاد تنها هیاهو به پا می‌کند»،تاکید کرد: نمایندگان باید نظارت بیشتری بر عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر داشته باشند.

به نظر می رسد مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد تنها از راه مبارزه سخت افزاری با گروه‌ها و باندهای تولید و ترانزیت مواد مخدر امکان پذیر نیست و ستاد مبارزه با مواد مخدر و نهادهای مختلف اجتماعی و فرهنگی و بهداشتی و انتظامی که موظف به همکاری با این ستاد هستند باید به فکر راه حلی جدی‌تر باشند؛ زیرا همانطور که محسنی بندپی می‌گوید: نباید فراموش کرد که یکی از بحث‌هایی که استکبار در کشورهای جهان سوم دنبال می‌کند همین بحث اعتیاد است آنها تلاش می‌کنند تا از طریق معتاد کردن جوانان و بی‌خیال کردن آنها نسبت به مسائل پیرامون خود مانع رشد و توسعه کشور شوند./

 

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet