اربعین حسینی
1390/07/26 09:03:33
سرویس بین الملل
یکصد و بیست پنجمین کنفرانس بین‌المجالس در سوئیس/19

شیخ‌الاسلام: پارلمان باید تنها نهاد قانون‌گذار در هر کشور باشد

مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل درباره کارآمدی پارلمان در ساختار سیاسی کشورها، گفت: قوانین مصوب پارلمانی باید نسبت به تصمیمات مهمی که توسط سایر نهادها گرفته می‌شود اولویت و برتری داشته باشد و پارلمان تنها نهاد قانونگذار در کشورها باشد.
شیخ‌الاسلام: پارلمان باید تنها نهاد قانون‌گذار در هر کشور باشد مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل درباره کارآمدی پارلمان در ساختار سیاسی کشورها، گفت: قوانین مصوب پارلمانی باید نسبت به تصمیمات مهمی که توسط سایر نهادها گرفته می‌شود اولویت و برتری داشته باشد و پارلمان تنها نهاد قانونگذار در کشورها باشد. https://cdn.icana.ir/d/019/2301.jpg شیخ‌الاسلام:,پارلمان,باید,تنها,نهاد,قانون‌گذار,در,هر,کشور,باشد Icana

به گزارش خبرنگار اعزامی خانه ملت، حسین شیخ‌الاسلام طی سخنانی در یکصد و بیست و پنجمین اجلاس مجمع عمومی اتحادیه بین المجالس جهانی یادآور شد: همواره دغدغه هر سازمان پویا، افزایش و کارآمدی  و اثر بخشی آن است و در این راستا طرح‌های مختلفی را نیز دنبال می‌‌کند، مجالس و پارلمان‌های دنیا نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

شیخ‌الاسلام ادامه داد: پارلمان جمهوری اسلامی ایران، جهت افزایش کارآمدی و تبدیل مجالس به مجامعی فعال و تاثیر‌گذار در روند انجام امور در کشورها معتقد است، بهبود شیوه مدیریت پارلمان، بهبود زیر ساخت های پارلمان، ایجاد نهادهای جدید متناسب با شرایط، نظارت پارلمان برخود از جمله مواردی است که می‌تواند ظرفیت‌ها و تونایی‌هایی داخلی پارلمان‌ها را افزایش دهد.

وی افزود: در راستای افرایش کارآمدی و فعال شدن بیش از پیش پارلمان، افزایش قدرت و اختیارات رسمی و قانونی پارلمان است. چنانچه پارلمانی بخواهد فعال و کارآمد باشد باید از قدرت و اختیارات کافی برخوردار باشد؛ پارلمان کارآمد، پارلمانی است که امکان تصمیم‌گیری و قانوگذاری در مورد تمام چه مسائل داخلی و چه خارجی را داشته باشد.

مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل ادامه داد: قوانین مصوب پارلمانی باید نسبت به تصمیمات مهمی که توسط سایر نهادها گرفته می‌شود اولویت و برتری داشته باشد و پارلمان تنها نهاد قانونگذار در هر کشور باشد. البته باید توجه کرد که این مساله با توجه به حقوق  و قانون اساسی  کشورهای مختلف می‌تواند متفاوت باشد.

وی یادآور شد: در جمهورس اسلامی ایران با توجه به قانون اساسی مجلس در راس امور بوده و وظیفه قانوگذاری و نظارت  در تمامی امور را برعهده دارد و نمایندگان حق اظهار نظر در تمامی شئون  حاکمیت و کشور را دارند.

شیخ‌الاسلام خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی از طریق سوال، استیضاح  و تحقیق و تفحص مسائل مرتبط با قوه مجریه را مورد نظارت قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: نکته دیگری که باید به عنوان شاخص تبدیل شدن یک پارلمان به نهادی فعال در نظر گرفته شود، ارتباط مستمر پارلمان و مردم و بهبود شیوه‌های تعامل با جامعه است.

مشاور رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین‌الملل در ادامه سخنانش، ایجاد دفاتر شعبه‌های محلی پارلمانی برای دسترسی آسان‌تر مردم به تمامی بخش‌های کشور، ایجاد ادارات روابط عمومی برای ارتباط مردم با پارلمان به شیوه‌های مختلف و ایجاد یک دفتر رسانه‌ای سایت‌های خبری و اینترنتی برای اطلاع رسانی عمومی در مورد فعالیت‌ها و قوانین مصوب شده در پارلمان‌ها را به عنوان راه کارهای پیشنهادی برای افزایش تعامل پارلمان و جامعه مطرح کرد.

وی درپایان سخنرانی خود تصریح کرد: برای تحقق پارلمانی کارآمد و فعال، ضرورت دارد کلیه قوای حکومتی با یکدیگر تعامل مناسبی داشته باشند و در راستای تحقق منافع ملی کشور اقدام کنند و خود را جزایر مجزا ندانند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet