هدر اصلی
1390/07/26 16:45:19
سرویس سیاسی
وزیر نیرو در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خانه ملت:

وزرات نیرو 10 هزار میلیارد تومان بدهی دارد

مجید نامجو وزیر نیرو در حاشیه سئوال نمایندگان مجلس از وی در خصوص فعالیت های وزارت نیرو با اشاره به بدهی ۱۰ هزار میلیارد تومانی این وزارتخانه گفت: این وزارتخانه اکنون هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی ندارد.
وزرات نیرو 10 هزار میلیارد تومان بدهی دارد مجید نامجو وزیر نیرو در حاشیه سئوال نمایندگان مجلس از وی در خصوص فعالیت های وزارت نیرو با اشاره به بدهی 10 هزار میلیارد تومانی این وزارتخانه گفت: این وزارتخانه اکنون هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی ندارد. https://cdn.icana.ir/d/019/935.jpg وزرات,نیرو,10,هزار,میلیارد,تومان,بدهی,دارد Icana

مجید نامجو در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت،  با بیان این وزارتخانه متبوعش در حال حاضر حدود 10 هزار میلیارد بدهی دارد گفت: از این مقدار 7 هزار میلیارد تومان آن بانکی است که با پیگیری‌هایی که طی 7 ماه گذشته از کانال دولت انجام دادیم توانستیم این مبلغ را به بدهی دولت منتقل کنیم.

وی با تاکید بر این‌که این اقدام شرکت­های ما را از زیر دیون خارج کرده است ادامه داد: با این اقدام شرکت‌های تابعه وزرات نیرو برای پیگیری کارهای خود می‌توانند وام جدید دریافت کرده تا کارهای مربوط به بخش آب و برق کشور راه بیفتد.

نامجو  3 هزار میلیارد تومان باقی مانده را بدهی متفرقه دانست که باید به پیمانکاران،  ‌سازندگان تجهیزات،  تولید‌کنندگان برق و سازندگان نیروگاه‌ها پرداخت شود.

وزیر نیرو افزود: برای این 3 هزار میلیارد تومان هم توانسته‌ایم با گرفتن اختیار ماده 35 که در قانون پیش بینی شده،  از دولت و قرار دادن آن در اختیار وزیر نیرو،  اموال و دارایی‌های مازاد را تهاتر کنیم که این کار هم به انجام رسیده است.

نامجو با اشاره به این‌که در حال حاضر بدهی‌ها کاملا مشخص و به تایید سازمان حسابرسی رسیده است افزود: علاوه بر مشخص شدن بدهی‌ها،  اموال و دارایی‌ها هم مشخص و به سازمان خصوصی‌سازی معرفی شده تا پروسه کار سریع‌تر انجام و بدهی‌های این بخش هم پرداخت شود.

 قیمت حامل‌های انرژی افزایش نمی یابد

وی همچنین درباره برنامه وزارت نیرو برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی ادامه داد: هنوز برنامه‌ای برای افزایش قیمت­ها طراحی نکردیم ضمن این که ستاد هدفمندی یارانه‌ها نیز درخواستی از وزارت نیرو برای افزایش قیمت‌ها نداشته است.

نامجو با بیان این که ستاد هدفمندی یارانه‌ها در حال ارزیابی تاثیر افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال گذشته است ادامه داد: این اقدام در حال انجام است باید جمع بندی نهایی انجام شده تا مشخص شود گام بعدی را به چه شکلی بر خواهیم داشت با این وجود مجلس اجازه 20 درصد افزایش قیمت را داده است.

وی در توضیح اقدامات وزارت نیرو برای بهسازی شبکه آب و برق در کشور بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها افزود: اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها موجب کاهش 10 درصدی مصرف انرژی در کشور شد که این کاهش و ثابت شدن میزان مصرف،  این قابلیت را شرکت‌های ما ایجاد می‌کند که بتوانند درآمد‌های حاصله از این بخش را به سمت بالا بردن کیفیت برق رسانی هزینه کنند که در این جهت گام‌هایی برداشته شده است.

وی ادامه داد: در این راستا طی 4 سال اخیر به‌طور مرتب هر سال 1 تا 2/1 درصد کاهش میزان تلفات برق داشته و نیروگاه‌ها نیز افزایش راندمان داشته‌اند  

 حجم مطالبات از وزارت نیرو زیاد است

 مجید نامجو در ادامه حجم مطالبات نمایندگان از وزارت نیرو را بسیار زیاد و غیر قابل تصور خواند و گفت: مجلس خود سقف بودجه را تعیین کرده و کاملا در جریان حجم اعتبارات وزارت نیرو قرار دارد.

نامجو با بیان این که نمایندگان در جریان مقدورات وزارت نیرو هستند افزود: نمایندگان مجلس در بودجه کشور سقفی را در بودجه تعیین کرده و آن را در بین تعداد زیادی از پروژه‌ها توزیع می‌کنند.

وی با بیان این‌که هیچ پولی خارج از برنامه اعتبارات بودجه در اختیار وزیر نیرو نیست ادامه داد: نمایندگان خود این موضوعات را می‌دانند اما باز هم شاهد مطالبات و خواسته‌های زیاد از سوی نمایندگان به‌دلیل فشار‌های مردمی هستیم که امیدواریم مکانیزمی برای این موضوع تعریف شود.

وزیر نیرو درباره اقدام تعدادی از نمایندگان مجلس برای استیضاح گفت: نمایندگان کار خوبی می‌کنند اما ما در مجموعه وزارت نیرو تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم دیگر چه کاری باید بکینم.

توافق با ترکیه برای ساخت نیروگاه

نامجو در ادامه با اشاره به این که ما در حال حاضر به‌عنوان یکی از صادرکنندگان برق مطرح هستیم عنوان کرد: در حال حاضر ما بیش از یک هزار مگاوات ظرفیت قدرت­مان را به کشورهای همسایه از جمله عراق،  پاکستان،  ‌افغانستان و ترکیه صادر می­کنیم.

وزیر نیرو همچنین از انجام توافقاتی با ترکیه برای کمک به ساخت نیروگاهی در ایران خبر داد و گفت: با این اقدام درصددیم تا برق خود را به کشورهای ثالث صادر کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet