روز مجلس
1390/07/26 16:10:40
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نوباوه:

ورود به بحث تغییر ساختار در این مقطع ضرورت ندارد

عضو فراکسیون اصولگرایان گفت:اینکه ما بخواهیم سیستم کنونی روابط قوا را سریعا تغییر دهیم،اشتباه است و همانطور که رهبری اشاره کرده‌اند این موضوع قابل بحث است.
ورود به بحث تغییر ساختار در این مقطع ضرورت ندارد عضو فراکسیون اصولگرایان گفت:اینکه ما بخواهیم سیستم کنونی روابط قوا را سریعا تغییر دهیم،اشتباه است و همانطور که رهبری اشاره کرده‌اند این موضوع قابل بحث است. https://cdn.icana.ir/d/019/2134.jpg ورود,به,بحث,تغییر,ساختار,در,این,مقطع,ضرورت,ندارد Icana

به گزارش گروه دریافت خبرخبرگزاری خانه ملت؛بیژن نوباوه نماینده مردم تهران درمجلس درخصوص اظهارات اخیر رهبرمعظم انقلاب درباره امکان تغییر سیستم حکومتی کشور،به خبر‌آنلاین گفت:درسیستم کنونی سه قوه در کشور فعال هستند که انتخاب رئیس‌جمهور و نمایندگان،انتخابات مستقل دارد، ولی در بسیاری از کشور‌ها، نظام پارلمانی انتخاب رئیس دولت را برعهده دارد و رئیس‌جمهور از طریق مجلس انتخاب می‌شود.

وی با بیان اینکه این ساختار البته محسنات و مضر‌راتی دارد، اظهار داشت: سیستم کنونی ما هم همین‌گونه است. مثلاً در حال حاضر پاسخگوی دولت به پارلمان ضعیف‌تر است، ولی در سیستم‌های حزبی که پارلمان رئیس‌ دولت را انتخاب می‌کند، پاسخگویی قوی‌تر است؛چراکه رئیس دولت از طریق مجلس انتخاب می‌شود.
نوباوه با بیان اینکه درسیستم کنونی قوا اشکالی خاصی نمی‌بیند، تصریح کرد:همانطور که رهبری انقلاب فرموده‌اند نظام مردم‌سالار همیشه می‌تواند در درون خودش انعطاف به وجود بیاورد همانطور که ما در دوره‌ای رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر داشتیم ولی اصلاح قانون اساسی به این رسیدیم که نخست‌وزیری حذف شود رهبری هم به همین موضوع اشاره کردند که اگر در آینده نیاز به تغییر در ساختار باشد، موضوع قابل بحث است.
نماینده مردم تهران درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ساختار‌های حکومتی موضوعی فنی و به شدت تخصصی است،گفت:معتقدم به راحتی نمی‌توان در این باره صحبت کرد و باید ابتدا از این موضوع در مجامع دانشگاهی و حوزوی مورد بحث قرار بگیرد.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به اینکه فکر می‌کنید آینده دوری که رهبری انقلاب به آن اشاره کرده‌اند چند سال آینده است،‌‌اظهار داشت:نمی‌دانم ممکن است ما یک سال بعد نیاز به تغییر ساختار پیدا کنیم چراکه در هر شرایطی کارایی سیستم باید لحاظ شود.
عضو جبهه پایداری در پاسخ به پرسشی دیگری درباره‌ اینکه فکر می‌کنید مقام معظم رهبری چرا در این مقطع به طرح این موضوع پرداخته اند، خاطرنشان کرد: شاید دلیل این موضوع، برخی بحث‌هایی باشد که دولت در چند ماه گذشته داشته است و با مخالفت‌هایی از سوی نمایندگان مواجه شده است.
وی گفت:البته معتقدم این مخالفت ها بعضا غیر‌منطقی بوده و جایگاه مجلس را مخدوش ‌کرده است،ولی برخی نمایندگان معتقد بودند اگر رئیس ‌دولت از سوی مجلس انتخاب می‌شد، این اختلافات کمتر رخ می‌داد.
نوباوه در پاسخ به اینکه چقدر احتمال می‌دهید اختلاف نظر‌های مجلس و دولت در زمینه‌چینی برای ابراز این موضوع از سوی رهبری مؤثر بوده است،‌ گفت:این یک نقطه نظر است که شما بیان می‌کنید. ولی اینکه ما بخواهیم سیستم کنونی روابط قوا را سریعاً تغییر دهیم، اشتباه است و همانطور که رهبری اشاره کرده‌اند این موضوع قابل بحث است، ولی در شرایط حاضر مشکلی در ساختار کنونی نیست.
وی همچنین تاکید کرد: اکنون بسیار زود است که درباره این موضوع اظهار‌نظر کنیم و به نظرم ورود به این بحث در مقطع کنونی ضرورتی ندارد ولی اگر زمانی نیاز شد می‌توان درباره آن بحث و بررسی کرد.
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet