روز مجلس
1390/08/01 10:11:43
سرویس اقتصادی
بائوج لاهوتی با انتقاد از واردات و قاچاق گسترده ابریشم به کشور

کرمهای ابریشم چینی در تارو پود فرشهای ایرانی

نماینده مردم لنگرود در مجلس با بیان این‌که واردات و قاچاق گسترده ابریشم به کشور هفت هزار تن تولید سالانه ابریشم رابه کمتر از هزار تن رسانده است، گفت: با نابودی صنعت ابریشم کشور از این به بعد فرش‌های ایرانی با ابریشم‌های چینی بافته خواهند شد.
کرمهای ابریشم چینی در تارو پود فرشهای ایرانی نماینده مردم لنگرود در مجلس با بیان این‌که واردات و قاچاق گسترده ابریشم به کشور هفت هزار تن تولید سالانه ابریشم رابه کمتر از هزار تن رسانده است، گفت: با نابودی صنعت ابریشم کشور از این به بعد فرش‌های ایرانی با ابریشم‌های چینی بافته خواهند شد. https://cdn.icana.ir/d/019/2581.jpg کرمهای,ابریشم,چینی,در,تارو,پود,فرشهای,ایرانی Icana

مهرداد بائوج لاهوتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت ، با انتقاد شدید از بی‌توجهی دولت به نابودی تولید ابریشم در کشور گفت: ابریشم ایران تنها در استان گیلان و خراسان رضوی تولید می‌شود که این تولید در چند سال گذشته به علت بی‌توجهی‌های دولت کاهش چشمگیری داشته است.

 کاهش تولید از هفت هزار تن به کمتر از هزار تن در سال

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی افزود: تولید ابریشم در ایران در حدود هفت هزار تن در سال بود که این میزان در سال گذشته به پایین‌تر از یک هزار تن رسیده است.

وی با بیان این‌که زمانی صادرات ابریشم ایران به جهان بخشی از اقتصاد کشور را اداره می‌کرد، گفت: در دوره‌های تاریخی متعدد چرخ اقتصاد کشور به  تولید و صادرات ابریشم  متکی بود و کشورهای جهان، ابریشم ایران را به عنوان یکی از مرغوبترین ابریشم جهان می‌شناختند.

 صادر کننده‌ای که با تلاش و لطف دولت وارد کننده شد

بائوج لاهوتی ادامه داد: متأسفانه بی‌توجهی دولت به ابریشم در طول سال‌های گذشته ایران را تبدیل به وارد کننده ابریشم کرده است که این موضوع واقعیتی تلخ و تأسف‌بار است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس تصریح کرد: چگونه می‌شود از صنعت فرش کشور در مقابل رقیبان آن حمایت کرد؛ وقتی قرار باشد مواد اولیه این صنعت همچون ابریشم را از خارج وارد کنیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تآسف‌بار خواندن بی‌توجهی دولت به بخش کشاورزی تصریح کرد: در کجای دنیا دولت‌ها مزیت‌های اقتصادی کشورشان را به این راحتی نابود می‌کنند.

 

ایجاد اشتغال در کشور با نابودی بخش کشاورزی میسر نخواهد شد

بائوج لاهوتی تأکید کرد: دولت از سویی شعارهای تو خالی خود را درباره ایجاد اشتغال در کشور در بوق و کرنا می‌کند واز سوی با بی‌توجهی به بخش کشاورزی زمینه بیکاری جوانان در این بخش را مهیا کرده است.

 صنعت ابریشم تنها نیاز به کنترل واردات و قاچاق این محصول را دارد

وی با بیان این‌که حمایت از صنعت ابریشم کشور نیاز به  انجام  فعالیت‌های خاص و بزرگی ندارد، گفت: حمایت از تولید کنندگان ابریشم نیاز به اعتبارات و هزینه‌های سنگینی ندارد که دولت در طول چند سال گذشته از آن شانه خالی کرده است؛ حمایت از این صنعت تنها مشروط به افزایش تعرفه واردات و مقابله جدی با قاچاق این محصول به کشور است.

بائوج لاهوتی تأکید کرد: این واقعیت که واردات ابریشم به کشور با کمترین تعرفه ممکن انجام می‌گیرد، تآسف‌بار است و دولت باید در این زمینه پاسخ دهد که چرا وقتی بهترین محصول ابریشم در کشور در حال تولید است، سیل ابریشم‌های بی‌کیفیتی چینی در حال ورود به کشور است.

 مبارزه با قاچاقی که هیچ فایده‌ای تا به امروز نداشته است

عضو کمیسیون عمران با بیهوده خواندن تلاش‌های دولت در زمینه مبارزه با قاچاق کالا نیز گفت: هم‌اکنون سیل کالاهای چینی به کشور قاچاق می‌شود که این نشان دهنده ضعف دولت در مقابله مناسب و مطلوب با این پدیده شوم است.

وی ادامه داد: واردات گسترده پیله ابریشم از یک سو و قاچاق گسترده این محصول از سوی دیگر صنعت ابریشم کشور را همچون بسیاری از صنایع دیگر نابود کرده است.

نماینده مردم لنگرود تأکید کرد: صنعت ابریشم کشور نیز همراه بسیاری از محصولات کشاورزی دیگر هم‌اکنون تنها به علت واردات گسترده و بی‌تدبیری دولت و مسئولان در حال نابودی است و هیچ مسئولی به این واقعیت تلخ توجه نمی‌کند./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet