اربعین حسینی
1390/07/30 15:00:28
سرویس اقتصادی
کاهش 6500 تنی تولید ابریشم

بائوج لاهوتی:دلیجان نابودی تولید ابریشم در حرکت است

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه میزان تولید ابریشم از ۷ هزار تن به ۵۰۰ تن کاهش یافته است، گفت: دلیل اصلی این موضوع واردات بی رویه ابریشم به بهانه های مختلف است.
بائوج لاهوتی:دلیجان نابودی تولید ابریشم در حرکت است عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه میزان تولید ابریشم از 7 هزار تن به 500 تن کاهش یافته است، گفت: دلیل اصلی این موضوع واردات بی رویه ابریشم به بهانه های مختلف است. https://cdn.icana.ir/d/019/8465.jpg بائوج,لاهوتی:دلیجان,نابودی,تولید,ابریشم,در,حرکت,است Icana

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه میزان تولید ابریشم از 7 هزار تن به 500 تن کاهش یافته است، گفت: دلیل اصلی این موضوع واردات بی ­رویه ابریشم به بهانه­ های مختلف است.

مهرداد بائوج لاهوتی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت گفت: در حال حاضر به بهانه نخ جراحی مقادیر زیادی ابریشم با تعرفه صفر وارد کشور می­شود و این در حالی است که کشور ما می­تواند صادرکننده نخ ابریشم باشد.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از کیفیت پایین تخم نوغان تصریح کرد: شرکت سهامی پرورش کرم ابریشم تخم نوغان بی کیفیت را تولید و در اختیار کشاورزان قرار می­دهد و در شرایطی که در سایر کشورها از هر جعبه تخم نوغان 50 کیلو پیله تر برداشت می­شود در کشور ما به دلیل پایین بودن کیفیت از هر جعبه 20 کیلو پیله تر برداشت می­شود.

لاهوتی با بیان اینکه تاکنون رایزنی­های بسیاری با وزیر جهاد کشاورزی برای حل مشکل صنعت ابریشم انجام شده است افزود: بارها و در نشست های مختلف به وزیر جهاد کشاورزی این نکته را خاطرنشان کرده ایم صنعتی که می تواند ارزآوری داشته، اشتغال زایی کند و مانع خروج منابع ارزی شود نباید رو به نابودی بگذارد.

وی ادامه داد: وزیر جهاد کشاورزی قول مساعد داد تا از واردات بی­رویه ابریشم جلوگیری کرده و مرکز تحقیقات کرم ابریشم نیز روی کیفیت تخم­های نوغان کار کند اما تاکنون هیچ اقدامی انجام نشده و این موضوع به طور کلی فراموش شده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس با یادآوری این موضوع که باغ های توت شمال که خاستگاه پرورش کرم ابریشم است یکی پس از دیگری تغییر کاربری می­دهد، گفت: از آنجا که پرورش کرم ابریشم توجیه اقتصادی ندارد متاسفانه این صنعت رو به نابودی گذاشته و اگر همین رویه ادامه یابد ظرف یک تا دو سال آینده دیگر ابریشم تولید نمی­شود./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet