هدر اصلی
1390/07/29 20:55:58
سرویس سیاسی
سفر رییس مجلس به آسیای میانه/22

لاریجانی:باید یاد بگیریم بدون نفت زندگی کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه دیدار با ایرانیان مقیم تاجیکستان با بیان اینکه باید براساس برنامه توسعه، وابستگی بودجه به نفت قطع شود، گفت: البته این امر تاکنون محقق نشده است، اما باید به زودی این موضوع برطرف شود.
لاریجانی:باید یاد بگیریم بدون نفت زندگی کنیم رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه دیدار با ایرانیان مقیم تاجیکستان با بیان اینکه باید براساس برنامه توسعه، وابستگی بودجه به نفت قطع شود، گفت: البته این امر تاکنون محقق نشده است، اما باید به زودی این موضوع برطرف شود. https://cdn.icana.ir/d/019/146.jpg لاریجانی:باید,یاد,بگیریم,بدون,نفت,زندگی,کنیم Icana

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت به تاجیکستان،  جمعه شب 29 مهرماه هیات پارلمانی ایران به ریاست علی لاریجانی با ایرانیان مقیم تاجیکستان در سفارت ایران در دوشنبه دیدار و گفت‌وگو کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدار با بیان اینکه زمانی رهبر معظم انقلاب فرمودند که روابط میان ایران و تاجیکستان روابط خویشاوندی است و هیچگاه قطع نمی‌شود، تصریح کرد: همواره حرکت‌هایی در راستای توسعه روابط میان تاجیکستان و ایران انجام گرفته است و ایران به دنبال توسعه در تاجیکستان است. البته مشکلاتی در این زمینه وجود دارد که باید برطرف شود.

لاریجانی افزود: معضل‌هایی در سیستم اداری دو کشور ایران و تاجیکستان وجود دارد که این معضلات کار تجار ایرانی در تاجیکستان با مشکل روبرو کرده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بروکراسی در کشور ایران مقوله‌ای است که سیستم آن روان نیست، گفت: مشکلاتی در زمینه علوم انسانی در زمینه تحصیل دانشجویان ایرانی در تاجیکستان در رشته علوم انسانی وجود دارد و باید این مشکلات برطرف شود.

لاریجانی با تاکید بر اینکه تاجیکستانی‌ها از وجود ایرانیان در این کشور خوشحال هستند و از این موضوع حمایت می‌کنند، ادامه داد: مسئولان تاجیکستانی ترجیح می‌دهند که برای طرح‌های خود از پیمانکاران ایرانی استفاده کنند.

وی با بیان اینکه ما باید یاد بگیریم که بدون نفت زندگی کنیم، تصریح کرد: براساس قانون برنامه باید وابستگی بودجه به نفت به صفر برسد که البته در این زمینه مشکلاتی وجود دارد اما باید به طور حتم این موضوع برطرف شود.

رئیس قوه مقننه افزود: در زمینه اهدای جوایز صادراتی در ایران نواقصی وجود دارد که باید برطرف شود. ما باید مشوق‌های بیشتری را برای صادرکنندگان کالاهای مختلف به سایر کشورها در نظر بگیریم.

لاریجانی با بیان اینکه موضوع احداث مدرسه بین‌المللی ایران در تاجیکستان بسیار مهم است، افزود: حساسیت‌هایی در زمینه درس نخواندن تاجیکستانی‌ها در مدارس ایرانی وجود دارد که تنها راه حل آن ایجاد مدرسه بین‌المللی در این کشور است.

وی با بیان اینکه سخن نماینده دانشجویان ایرانی که در تاجیکستان درس می‌خوانند درباره اینکه از سخت‌گیری‌ها ناراحت نیستند و از تبعیض ناراحتند را قبول دارد، افزود: به طور حتم این موضوع را پیگیری خواهیم کرد و باید جلوی آن گرفته شود.

لاریجانی با بیان اینکه در این سفر موضوع روادید تجار و گردشگران ایرانی خواهان حضور در تاجیکستان را با مسئولان این کشور بررسی کردیم، گفت: راه حل برطرف شدن این مشکل ایجاد شبکه کامپیوتری است که البته این موضوع به سود تاجیکستان نیز است.

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره نرخ بالای حمل‌ونقل و راه‌آهن در تاجیکستان افزود: طرح بزرگ و استراتژیکی در زمینه ایجاد راه‌آهن چین، قرقیزستان، تاجیکستان و افغانستان وجود دارد که البته این طرح بسیار سنگین و طولانی است اما این مشکل را می‌تواند برطرف کند.

وی با بیان اینکه مشکلات ایرانیان مقیم تاجیکستان بسیار است، تصریح کرد: به طور حتم برای برطرف کردن این مشکلات اقداماتی را انجام می‌دهیم و نخستین این اقدام‌ها، تقسیم وظایف میان هیات پارلمانی ایران است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet