اربعین حسینی
1390/07/30 12:30:21
سرویس سیاسی
صولت مرتضوی: نمایندگان اسناد فعالیت انتخاباتی دستگاههای اجرایی را به وزارت کشور بدهند

جابه جایی فرمانداران از سوی وزارت کشور با اهداف انتخاباتی نیست

رئیس ستاد انتخابات کشور با اعلام اینکه وزارت کشور و دولت در جابه جایی فرمانداران اهداف انتخاباتی دنبال نمی کنند ، گفت: اگر نمایندگان مورد مصداقی تبلیغات زودهنگام انتخاباتی از ناحیه دستگاههای اجرایی دارند ، حتما اسناد ادعای خود را به به وزارت کشور دهند.
جابه جایی فرمانداران از سوی وزارت کشور با اهداف انتخاباتی نیست رئیس ستاد انتخابات کشور با اعلام اینکه وزارت کشور و دولت در جابه جایی فرمانداران اهداف انتخاباتی دنبال نمی کنند ، گفت: اگر نمایندگان مورد مصداقی تبلیغات زودهنگام انتخاباتی از ناحیه دستگاههای اجرایی دارند ، حتما اسناد ادعای خود را به به وزارت کشور دهند. https://cdn.icana.ir/d/019/9119.jpg جابه,جایی,فرمانداران,از,سوی,وزارت,کشور,با,اهداف,انتخاباتی,نیست Icana

سید صولت مرتضوی درگفت وگو با  خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، دررابطه با جابجایی فرمانداران و استانداران در برخی حوزه‌های انتخابیه که مورد انتقاد نمایندگان مجلس قرار گرفته است، به استان فارس اشاره کرد و گفت: وزارت کشور بعد ازمعرفی استاندار فارس که حدود ۳ ماه از آن می گذرد تا کنون هیچ استانداری را عوض نکرده است.

معاون سیاسی وزیرکشوربا اعلام اینکه بخشدار وفرماندارها هم فقط درحوزه‌هایی که سرپرست هستند، منصوب می شوند، افزود: این انتصاب هم به این دلیل است که برای اجرای انتخابات، حتما باید فرماندار و یا سرپرست فرمانداری با حکم وزیر کشور داشته باشیم.

جابه جایی‌ها از سوی وزارت کشور با اهداف انتخاباتی نیست

وی با تاکید براینکه عزل ونصب غیرمتعارفی ازسوی وزارت کشور درانتصاب فرماندارها واستاندارها صورت نگرفته است، افزود: به هیچ عنوان وزارت کشور و دولت در جابه جایی فرمانداران اهداف انتخاباتی دنبال نمی کنند .

عزل و نصبی صورت نمی گیرد مگر آنکه استثناء باشد

سید صولت مرتضوی با تاکید براینکه وزارت کشوردرچارچوب قوانین ومقررات تغییر و تحولات مربوطه را انجام داده است، یادآورشد: وزیر کشورهم از ۲ ماه پیش این موضوع را به صورت بخشنامه اعلام کرده است که عزل و نصبی در استانداری ها صورت نگیرد مگر آنکه مورد استثناء باشد.

معاون سیاسی وزارت کشوربا بیان اینکه دستوروزیر به همه استان‌ها و سراسر کشور ابلاغ شده است، تصریح کرد: البته امکان دارد در یک استانی مشاغل سرپرستی ما زیاد باشد که در حال حاضر و به ترتیب نسبت به انتصاب آنها اقدام می شود.

مرتضوی دررابطه با تمهیدات وزارت کشوربرای اینکه از نقش آفرینی فرماندار و استاندارها در حوزه‌های انتخابیه کم شود، با بیان اینکه این قشر دخالتی درانتخابات نخواهند داشت، افزود: اولا استاندارها نقش موثری در اجرای انتخابات ندارند، انتخابات ما حوزه ایست و رئیس حوزه انتخابیه هم فرماندار است.

وی دراین باره افزود: دوم اینکه اصولا انتخابات را مردم اجرا می کنند و فرمانداران ما تنها پشتیبانی کننده و سامان دهی کننده درامر اجرا هستند .

فرمانداران و استانداران کمترین نقش را می توانند در بحث انتخابات داشته باشند

رئیس ستاد انتخاباتی کشورادامه داد: پای صندوق‌های رای هم ازمعلم، بازاری و کاسب، همه در شعبه اخذ رای حضور دارند و هیات اجرایی مراکز فرعی و اصلی هم از معتمدین محلی هستند، بنابراین فرمانداران و استانداران کمترین نقش را می توانند در بحث انتخابات داشته باشند .

وی با تاکید برعدم نقش آفرینی این قشر در انتخابات تصریح کرد: از سوی دیگر فرمانداران واستانداران ما شخصیت‌های متدینی هستند که تحت هیچ شرایطی راضی نیستند که مصالح نظام را با منافع کسی و یا خودشان معاوضه کنند و برای دنیای کسی آخرت خود را بخرند.

آغاز زودهنگام تبلیغات انتخاباتی از ناحیه استانداری نیست

سید صولت مرتضوی با ابراز بی اطلاعی ازانتقادات و نگرانی نمایندگان نسبت به جابجایی فرمانداران در آستانه انتخابات، افزود: تذکرات نمایندگان وانتقاداتی که از آغاز زودهنگام تبلیغات انتخاباتی می شود از ناحیه خود نماینده نشات می گیرد و من قبول ندارم که این موضوع از ناحیه فرمانداری و استانداری باشد.

انگیزه ای برای تبلیغات انتخاباتی در فرماندار و استاندارها وجود ندارد

رئیس ستاد انتخابات کشور با اعلام اینکه تبلیغ انتخاباتی از ناحیه استانداری و فرمانداری بی نتیجه خواهد بود، تصریح کرد: فرماندارها و استاندارهای وزارت کشورنمی تواند نامزد انتخاباتی شوند و اگر چنین قصدی داشتند باید شش ماه قبل از ثبت نام استعفا می داد، بنابراین از آنجایی که خودشان و بستگان سببی و نسبی آنها طبق قانون نمی توانند کاندیدا شودند، پس انگیزه ای برای تبلیغ انتخاباتی در آنها وجود ندارد.

صولت ادامه داد: امکان دارد کسی توقعات نامناسبی از فرماندار واستاندارها داشته باشد و وقتی به آن عمل نشده باشد نماینده بخواهد درغالب تذکر و انتقاد آن را به زبان بیاورد.

وی با اعلام اینکه تذکرحق نماینده است، اظهارکرد:اگر نمایندگان موردی مصداقی دارند که تبلیغات زودهنگام انتخاباتی از ناحیه دستگاههای اجرایی شروع شده است ، حتما مستند و مستدل اسناد ادعای خودرا به به وزارت کشور دهند و هم به مراجع قضایی شکایت کنند تا رسیدگی شود.

موضع وزارت کشور برای همکاری مجلس و سازمان بازرسی در انتخابات

رئیس ستاد انتخاباتی کشور در رابطه با اینکه آیا احتیاجی به همکاری مجلس و سازمان بازرسی برای انتخابات پیش رو وجود دارد، اظهار کرد: وزارت کشور قانون را اجرا می کند و هر چه در قانون دیده شده باشد وزارت کشور همان را انجام می دهد .

نه رفتارهای فراقانونی را می پسندیم و نه از قانون تنازل می کنیم

وی با اعلام اینکه وزارت کشور نه رفتارهای فراقانونی را می پسندد و نه از قانون تنازل می کند، اضافه کرد: قانون گذارگفته است نظارت برانتخابات برعهده شورای نگهبان است و هیچ دستگاه دیگری حق دخالت در انتخابات را ندارد و ناظر شورای نگهبان است و در همین راستا وزارت کشور را مجری برگزاری انتخابات دانسته است.

صولت مرتضوی در مورد نحوه رسیدگی به تخلفات قبل ازانتخابات گفت: تخلفات قبل ازانتخابات حتما پیگری می شود،هم ما وهم همکاران ما درشورای نگهبان وهیات‌های نظارت این موارد را بررسی می کنند و اگرتخلفاتی وجود داشته باشد در بررسی صلاحیت نامزدها حتما موثر است. /

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet