روز مجلس
1386/05/31 09:31:00
سرویس کمیسیون ها

مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران به کمیسیون فرهنگی مجلس گزارش داد

مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا) روز سه‌شنبه به همراه معاونانش با حضور در جلسه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی،‌ گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های این خبرگزاری را به اعضاء کمیسیون ارائه کرد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، مدیرعامل ایرنا در این جلسه که بنا به درخواست خود وی و پذیرش آن از سوی کمیسیون فرهنگی برگزار شده بود،‌ گفت: این خبرگزاری بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری در بعد داخلی باید نبض نظام و در بعد خارجی و بین‌المللی خط مقدم علیه دشمنان نظام باشد.

به گفته مدیرعامل ایرنا در ماه به طور متوسط 180 میلیون بار از خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران  بازدید می‌شود که از نظر تعداد بازدید در بین خبرگزاری‌های جهان در رتبه چهارم قرار دارد.

مدیرعامل ایرنا در این جلسه همچنین گفت: بر اساس ارزیابی که داشته‌ایم بین سال‌های 74 تا 84 خبرگزاری از جایگاهش عدول کرده و در اختیار برخی جریان‌های سیاسی قرار گرفته بود که این وضعیت از سال 84 به بعد تغییر کرد؛ از لحاظ کمی ایرنا در سال 85، 4 درصد رشد کمی خبر و 8 درصد رشد کمی عکس را نسبت به سال 84 داشته است و سعی شده در پرونده‌های مهم از جمله انرژی هسته‌ای و انتخابات حضور جدی داشته باشند و هم‌چنین بولتن‌های پژوهشی و خبری را به مسوولان نظام ارائه دهند.

وی ادامه داد: شبکه ملی اطلاع‌رسانی جوانان ایران اسلامی تحت عنوان "بورنا" با همکاری سازمان ملی جوانان طراحی شده که در هفته دولت افتتاح می‌شود.

برخی نمایندگان انتقاداتی داشتند مبنی بر این‌که ایرنا، یک خبرگزاری دولتی است اما تنها مربوط به قوه مجریه نیست بلکه خبرگزاری نظام است؛ این نمایندگان ضمن تأکید بر غلط بودن سیاست‌های سال‌های گذشته اظهار کردند که این خبرگزاری متعلق به همه ارگان‌های نظام است.

نمایندگان مجلس درباره بخش جدیدی تحت عنوان "اخبار 16" ایرنا نیز اظهار کردند که این خبرها معمولا قدیمی است. نمایندگان در انتقاد به مدیرعامل و مسوولان ایرنا گفتند که روزنامه‌ها از خبرهای «ایرنا» در مقایسه با دیگر خبرگزاری‌ها کم‌تر استفاده می‌کنند؛ سعید ابوطالب و چند نماینده دیگر در خصوص جلوتر بودن دیگر خبرگزاری‌ها از ایرنا از مدیرعامل این خبرگزاری توضیح خواستند و برخی نمایندگان نیز با ادعای کاهش تیراژ روزنامه ایران، این موضوع را به ایرنا ارتباط دادند.

مدیرعامل ایرنا در پاسخ به این انتقادات گفت: این خبرگزاری، خبرگزاری نظام است اما به دلیل این‌که به طور طبیعی قوه مجریه خبرهای بیش‌تری را تولید می‌کند، ممکن است این توهم ایجاد شود که ما خبرگزاری قوه مجریه هستیم؛ اما تلاش می‌کنیم ارتباط بیش‌تری با سایر قوا نیز داشته باشیم.

بر اساس این گزارش، خروج از انفعال این خبرگزاری نیز از موارد دیگری بود که در جلسه مطرح شد.

مدیرعامل ایرنا درباره استفاده کم روزنامه‌ها از اخبار این خبرگزاری گفت: حدود 70 درصد روزنامه‌ها موضع سیاسی دارند و بر اساس این موضع منابع خبری را انتخاب می‌کنند و از ایرنا استفاده نمی‌کنند؛ ضمن این‌که برخی اخبار را نیز بدون ذکر منبع استفاده می‌کنند. استفاده روزنامه‌ها از خبرهای خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگیری می‌شود.

مدیرعامل ایرنا در رابطه با سؤال نمایندگان در مورد کاهش تیراژ روزنامه ایران نیز گفت: افت تیراژ نداشته‌ایم.

همچنین در این جلسه شور اول لایحه اصلاح ماده 3 قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به این کمیسیون ارجاع شده بود، گفت: بر اساس ماده واحده‌ای که در این لایحه آمده، سه وزیر بازرگانی، کار و امور اجتماعی و صنایع و معادن به اعضای شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری اضافه می‌شوند.

وی افزود: کلیات شور اول این لایحه با حضور کارشناسان بررسی و تصویب شد؛ با توجه به این‌که بر اساس تصمیم هیأت دولت این بخش‌ها ادغام شدند، نمایندگان در حالی‌که انتقاداتی به این ادغام داشتند و معتقد بودند تغییرات باید با هماهنگی مجلس صورت می‌گرفت، به کلیات آن رأی دادند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet