شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

کمیسیون امنیت ملی گزارش تحقیق و تفحص از روند داوری ایران و آمریکا را تصویب کرد

سرویس کمیسیون ها
کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جلسه روز سه شنبه خود گزارش تحقیق و تفحص از روند داوری بین ایران و ایالات متحده‌ آمریکا را تصویب کرد.
چهارشنبه 31 مرداد 1386 ساعت 09:47

به گزارش خبرنگار خانه ملت، کاظم جلالی با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران  افزود: این گزارش پس از قرائت به تصویب کمیسیون رسید و طبعا در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار خواهد گرفت.

وی خاطر نشان کرد: هیأت تحقیق و تفحص در جلسات بسیار زیادی که داشته و هم‌چنین یک کار کارشناسی قوی و تشکیل جلساتی با دست‌اندرکاران این امر و جمع‌آوری بیش از 10 هزار سند عادی و طبقه‌بندی شده، گزارش خود را جمع‌بندی کرده است.

نماینده شاهرود گفت: براساس بررسی که درباره بیانیه‌‌های الجزایر صورت گرفته، مفاد این بیانیه‌ها با مصوبات و شروط چهارگانه‌ مجلس مصوب 11 آبان‌ماه سال 59 مطابقت ندارد. از طرف دیگر بیانیه‌های الجزایر یک عهدنامه و سند تعهدآور بین‌المللی است که باید مطابق اصول 77 و 125 قانون اساسی به تصویب مجلس می‌رسید.

وی افزود: از طرف دیگر مطابق اصل 139 قانون اساسی، صلح دعاوی و یا ارجاع آن به داوری در مواردی که طرف دعوا خارجی باشد باید به تصویب مجلس برسد؛ بنابراین ارجاع حل و فصل اختلافات ایران و آمریکا به داوری مجوزی کلی بوده و باید با مشخص شدن هر دعوا موضوع به تصویب مجلس می‌رسید. کما این که در مشروح مذاکرات مجلس هم در دور اول آمده است.

مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی یادآورشد: از سوی دیگر تمکین به خواست آمریکا نسبت به افتتاح حساب تضمینی و تعهد به حفظ موجودی آن در سقف 500 میلیون دلار خلاف اصل بی‌طرفی در داوری و خلاف مصوبه‌ مجلس شورای اسلامی بوده است. از طرف دیگر امضاء موافقت‌نامه فنی ایران را از امتیاز مندرج در بند 3 ماده‌ 4، (اعتراض به رأی داوری و تشریفات اجرایی حکم داوری) محروم ساخته است.

وی هم‌چنین از دیگر مفاد این گزارش را دقت نکردن در تنظیم مفاد بیانیه‌ها در بحث تابعیت که موجب شده پرونده‌ها و ادعاهای افراد دو تابعیتی در دیوان لاهه مطرح شود عنوان کرد و گفت: در بیش از 125 پرونده، اولین بار است در طول تاریخ که اتباع یک کشور علیه آن کشور در کشوری ثالث اقامه دعوا می‌کنند و حاکم می‌گیرند.

جلالی تصریح کرد: هم‌چنین در ارائه‌ ارقام مربوط به احکام صادره به نفع ایران در داوری اغراق شده است و احکام صادره علیه ایران کمی بالاتر از 500 میلیون دلار در حالی که احکام صادره به سود آمریکا بیش از دو و نیم میلیارد دلار است. هم‌چنین از مجموع سه هزار و 952 پرونده ثبت ‌شده در دیوان لاهه، دو هزار و 722 پرونده مصالحه شده است.

وی گفت: اولا بسیاری از این ادعاها از سوی اشخاص آمریکایی بوده و ثانیا هیچ مجوز قانونی برای چنین مصالحه‌هایی از سوی مقام صلاحیت‌دار در ایران صادر نشده است و بنابراین خلاف صریح اصل 139 قانون اساسی است.

نماینده شاهرود گفت: این گزارش به صورت مفصل در مجلس قرائت خواهد شد.

جلالی همچنین بررسی لایحه‌ پیوستن ایران به کنوانسیون نام‌گذاری مواد منفجره‌ پلاستیکی را دیگر دستور کار جلسه روز سه‌شنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ذکر کرد و گفت: این لایحه که به تصویب مجلس رسیده بود و شورای نگهبان به آن ایراد وارد کرده بود و بند 3 ماده‌ 7 آن را مغایر اصل 77 قانون اساسی شناخته بود، امروز با حضور نماینده‌ شورای نگهبان در کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت و با اصلاحاتی به تصویب رسید.

 

 

 

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000