Icana.ir
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter Telegram
در گفتگو با خانه ملت، تشریح شد:

سرنوشت ایرانیان مقیم انگلیس از زبان معاون کنسولی وزیر خارجه

سرویس سیاسی
معاون کنسولی، امور ایرانیان و پارلمانی وزیر امورخارجه نحوه ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم انگلیس را تشریح کرد.
سه‌شنبه 29 آذر 1390 ساعت 10:01
سرنوشت ایرانیان مقیم انگلیس از زبان معاون کنسولی وزیر خارجه معاون کنسولی، امور ایرانیان و پارلمانی وزیر امورخارجه نحوه ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم انگلیس را تشریح کرد. http://cdn.icana.ir/d/019/2528.jpg سرنوشت,ایرانیان,مقیم,انگلیس,از,زبان,معاون,کنسولی,وزیر,خارجه Icana

حسن قشقاوی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت درباره درخواست لندن از سوئد برای ایفای نقش دفتر حافظ منافع انگلیس در ایران، گفت: ‌ تاکنون دولت انگلیس اعلام رسمی راجع به قطع کامل رابطه سیاسی با ایران نکرده، بر همین اساس بازگشایی دفتر حافظ منافع از نظر جایگاه حقوقی جای بحث و بررسی دارد.
 

دولت انگلیس برای ایجاد دفتر حافظ منافع درخواست رسمی نکرده است 

وی با بیان‌که بازگشایی دفتر حفاظ منافع در شرایطی قطع ارتباط کامل بین دو کشور انجام می‌شود، افزود: طرف سوئدی برای ایفای این نقش از سوی انگلیسی‌ها ابراز تمایل ‌کرد اما خود دولت انگلیس برای این کار درخواست رسمی نکرده است.
قشقاوی درباره تصمیم ایران برای بازگشایی دفتر حافظ منافع در انگلیس، تصریح کرد: نخست باید ابعاد حقوقی این موضوع روشن شود تا بعد وزارت خارجه در این باره تصمیم مقتضی را اخذ کند.
وی درباره نحوه رسیدگی به امور ایرانیان مقیم انگلیس در شرایط تعطیلی سفارت جمهوری اسلامی و توقف ارائه خدمات کنسولی به آن‌ها، ادامه داد: ‌ وزارت خارجه برعکس انگلیسی‌ها یک خدمات رسانی روشن و مشخصی را در این باره در نظر گرفت، از جمله آنکه اگر کسانی متقاضی صدور یا تمدید اعتبار گذرنامه باشند، می‌توانند به ایران بیایند تا در اینجا برای آن‌ها گذرنامه جدید صادر می‌شود.
معاون کنسولی وزیر امورخارجه با بیان این‌که ایرانیان مقیم انگلیس مشکلی برای آمدن به کشور ندارند، تأکید کرد: افرادی که می‌خواهند برای نوزاد خود شناسنامه بگیرند، با ارائه گواهی ولادت صادره از بیمارستان انگلستان به ستاد پشتیبانی وزارت خارجه در ایران، می‌توانند سریعاً این کار را انجام دهند.
وی بیشتر کارهای کنسولی را شامل صدور شناسنامه و ثبت ازدواج و طلاق خواند و افزود: بعد از آنکه ادیب سرپرست کنسول ایران در انگلیس به کشور بازگشت ارتقاء جایگاه پیدا کرد و دستیار ویژه معاون کنسولی و رئیس ستاد پشتیبانی وزارت خارجه شد.
قشقاوی با اعلام اینکه هم اکنون اتاقی با فکس و شماره تلفن برای ارائه خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم انگلیس در نظر گرفته شد، تأکید کرد: هر کاری که سفارت ایران در انگلیس انجام می‌داد، الان ستاد پشتیبانی وزارت خارجه‌‌ همان خدمات را به مراجعان ارائه می‌دهد.
وی با بیان این‌که پرواز مستقیم بین تهران و لندن برقرار است، افزود: ایرانیان مقیم انگلیس قبلا برای ورود به کشور باید آنجا گذرنامه می‌گرفتند اما اکنون نیاز به این کار ندارند.
معاون کنسولی، امور ایرانیان و پارلمانی وزیر امورخارجه یادآور شد: هموطنان برای ورود به‌ کشور نیاز به ویزا ندارند اما اتباع انگلیسی جهت اخذ ویزای ایران می‌توانند به سفارتخانه جمهوری اسلامی در دوبلین پایتخت ایرلند یا سایر کشورهای مجاور انگلستان مراجعه کنند.
وی ادامه داد: ‌ جز کارهایی همچون وکالت و صدور روادید برای اتباع بیگانه که الزاماً نیاز به حضور فرد در سفارتخانه است بیش از ۹۰ درصد خدمات کنسولی در ایران انجام می‌شود.
علی اکبر صالحی روز یکشنبه ۲۷ آذر اعلام کرد: ‌ انگلیسی‌ها از دولت سوئد خواسته بودند که حافظ منافعشان باشد ولی ما گفتیم حافظ منافع بودن، تعریف و ترتیباتی در چارچوب کنوانسیون‌ها دارد که باید روشن شود و فعلا مساله در حال بررسی است و تصمیمی گرفته نشده است. /
پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار