هدر اصلی
1386/05/31 14:16:00
سرویس کمیسیون ها

مجلس بررسی لایحه بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت را آغاز کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی بررسی لایحه بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت را آغاز کردند ولی به دلیل اتمام وقت جلسه علنی امروز ادامه بررسی آن را به جلسه بعد موکول کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خانه ملت، حسین پاپی مخبر کمیسیون اجتماعی در بررسی کلیات این لایحه در دفاع از آن گفت: در صورتی که این لایحه به تصویب برسد، دولت اجازه دارد ظرف مدت 3 سال از تصویب این قانون، کارکنان واجد شرایط وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی را که حداقل 25 سال سابقه خدمت قابل قبول دارند با 5 سال سنوات ارفاقی بدون شرط سنی و با تشخیص دستگاه مربوطه بازنشسته کنند.

وی افزود: بار مالی ناشی از اجرای این قانون در قوانین بودجه سنواتی کل کشور پیش بینی شده و تامین خواهد شد.

مخبر کمیسیون اجتماعی خاطرنشان کرد: این لایحه در جهت ایجاد یک سازوکار قانونی برای بازنشسته کردن کارمندان فاقد مهارت تخصصی و فنی است.

محمد دهقان نماینده طرقبه و چناران نیز در مخالفت با کلیات این لایحه افزود: اکثر کسانی که استخدام می‌شوند زیر 25 سال هستند اما در این لایحه دولت مکلف شده کارکنان را با 25 سال سابقه بازنشسته کند.

وی افزود: معمولا جوانان 20 تا 25 سال در کشور استخدام می‌شوند که هیچ تجربه ای هم ندارند و ما با این لایحه در واقع می‌خواهیم فردی که بین سن 45 تا 50 سال است و دارای تجربه زیاد و بهره وری بالا است را بازنشسته کرده و بجای آن جوانان کم تجربه را جایگزین نماییم.

دهقان ادامه داد: افرادی که براساس این لایحه بازنشسته می‌شوند مجددا وارد بازار کار شده از طرف دیگر موقعیت کار جوانان را اشغال می‌کنند لذا هدف این لایحه غیر حرفه‌ای است.

حیدرپور نماینده شهرضا در موافقت با کلیات این لایحه گفت: کمیسیون در بررسی این لایحه کار بسیار قوی و خوبی انجام داده است که تکمیل کننده لایحه دولت است.

وی با بیان اینکه این لایحه موجب استخدام 5 هزار جوان می‌شود ادامه داد: کسانی که 30 سال تا 25 سال گذشته به استخدام دولت درآمده‌اند از دانش‌های امروز بی بهره هستند و توانایی یادگیری کامپیوتر و نرم‌افزارها را که مشاغل امروز با آن سر و کار دارند را ندارند لذا اگر جوانان به کار گرفته شوند توانایی بالایی برای یادگیری خواهند داشت و سرعت کار نیز بالا خواهد رفت.

حیدرپور خاطرنشان کرد: اگر فضا را برای ورود جوانان باز کنیم پرداخت 30 روز حقوق نمی‌تواند بار مالی سنگینی برای دولت ایجاد کند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet