هدر اصلی
1390/11/26 12:45:24
سرویس فرهنگی

اعلامیه‌های قاجار در نگارخانه کتابخانه مجلس

نمایشگاهی از اعلامیه‌های قاجار در نگارخانه کتابخانه مجلس برپاست.
اعلامیه‌های قاجار در نگارخانه کتابخانه مجلس نمایشگاهی از اعلامیه‌های قاجار در نگارخانه کتابخانه مجلس برپاست. https://cdn.icana.ir/d/019/3340.jpg اعلامیه‌های,قاجار,در,نگارخانه,کتابخانه,مجلس Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت نهمین نمایشگاه برپا شده در نگارخانه‌ کتابخانه مجلس به اعلان‌ها یا همان اعلامیه‌های دوره قاجار تعلق دارد.

 این اسناد از مجموعه اسناد ناصرالدین حسن‌زاده از مجموعه‌داران خصوصی در این حوزه بدست آمده است.او از بازماندگان محمدصادق خان چرندابی از رهبران مجاهدین مشروطه و از یاران ستارخان در تبریز است که حدود بیست سال به جمع‌آوری و آرشیو اسناد و عکس‌ها و اعلامیه‌ها و کارت پستال‌های دوره قاجار همت گاشته است.

حسن زاده در یادداشتی بر برپایی این نمایشگاه نوشته است: «اعلان یا اعلامیه‌ها همان آگهی‌های امروزی‌اند که زمانی در عهد ناصری به اشتهار نامه موسوم بودند. با ورود صنعت چاپ و انتشار نشریه‌های ادواری در ایران اغلب این اعلان‌ها به جای دیوار کوبی و جارزدن توسط جارچیان وارد محلی جدیدتری به نام روزنامه می‌شوند. بعدها در اواخر دوره قاجار این پدیده با نام فوق‌العاده تغییر ماهیت پیدا می‌کند اعلان‌ها و فوق‌العاده‌ها مطبوعات از آن جهت که پیام‌آور یک اطلاع مهم و اساسی آن روز جامعه است از زاویه‌های گوناگون قابل توجه و بررسی است.»

این نمایشگاه از 25 بهمن تا  6 اسفند 1390 از ساعت 8 صبح لغایت 19 در نگارخانه‌ کتابخانه مجلس دایر و بازدید از آن برای عموم آزاد است./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet