هدر اصلی
1390/11/26 13:35:13
سرویس سیاسی
علی لاریجانی:

تبلیغ هنرمندانه دین در رسیدن به حقیقت هستی موثر است

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انجام درست و دقیق تبلیغ و هنر دینی می‌تواند در رسیدن انسان به حقیقت هستی تاثیرگذار باشد، گفت: در این راه باید از تمامی روش‌های هنری و تبلیغی دینی برای حرکت به سمت سعادت استفاده شود.
تبلیغ هنرمندانه دین در رسیدن به حقیقت هستی موثر است رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انجام درست و دقیق تبلیغ و هنر دینی می‌تواند در رسیدن انسان به حقیقت هستی تاثیرگذار باشد، گفت: در این راه باید از تمامی روش‌های هنری و تبلیغی دینی برای حرکت به سمت سعادت استفاده شود. https://cdn.icana.ir/d/019/4956.jpg تبلیغ,هنرمندانه,دین,در,رسیدن,به,حقیقت,هستی,موثر,است Icana

به گزارش خبرگزاری خانه ملت از قم، علی لاریجانی در همایش هنر و تبلیغ در شهر قم با بیان اینکه در باب هنر و تبلیغ باید چند موضوع مشخص شود، افزود: در صورتی که موضوعات پیرامونی هنر واکاوی نشود، اشتباهات بزرگی رخ می‌دهد که متاسفانه هم‌اکنون هم شاهد این اشتباهات در صداوسیما هستیم.

رئیس مجلس با اشاره اینکه در بحث هنر هم‌اکنون دو رویکرد وجود دارد، گفت: اولین مورد رویکرد ابزاری نگاه کردن هنر به عنوان تحریک احساسات است که این نگاه در دنیا برای خشنود کردن افراد استفاده می‌شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در دنیای مادی امروز افراد از تمامی روش‌ها و بخش‌ها استفاده ابزاری می‌کنند، یادآور شد: ابزاری مانند سیاست، قدرت، علم، دانش و هنر، ابزاری است که انسان را محور و بقیه را به استخدام آن درمی‌آورد که این رویکرد در جهان متداول است.

لاریجانی با اشاره به رویکرد دوم موضوع هنر افزود: تقرب انسان به حقیقت و هستی دومین رویکرد انسان‌ها به هنر است که در این رویکرد انسان محور نیست و هستی و خود وجودی انسان مهم است.

وی با بیان اینکه علم و هنر هر کدام وسیله‌ای برای تقرب عقلانی به هستی هستند، گفت: علم و فلسفه یک راه و هنر راه دیگری برای پیدا کردن حقیقت هستند.

نماینده مردم قم در مجلس ادامه داد: به وسیله هنر می‌توان لایه‌ها را کنار زد و حقیقت هستی را معلوم کرد.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس با تاکید بر اینکه حقیقت هنر نباید جنبه اسباب‌بازی داشته باشد، افزود: هنر اصیل و دینی باید یک مقوله واقعی در زندگی روزمره انسان‌ها باشد.

وی ادامه داد: انسان ها در موضوع هنر نباید دنبال سرگرمی باشند؛ از این‌رو هنر باید ما را یک گام به معرفت بالاتر ببرد.

لاریجانی با تاکید بر اینکه تبلیغ دینی یکی از وظایف مهم در کشور است، یادآور شد: تبلیغ یک امر عام و وظیفه پیامبران بوده است. از این‌رو باید از تمامی وجوه برای رساندن پیام عالم غیب استفاده کرد.

نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه در دنیای امروز اگر از هر روشی استفاده شود، نمی‌توان معنای اصلی حقیقت را به انسان‌ها رساند، گفت: این در حالی است که تبلیغ دینی به علت اینکه نشأت گرفته از رأی است، می‌تواند مفهوم حقیقت و هستی را به انسان‌ها برساند.

وی با اعلام اینکه هم‌اکنون تبلیغ منحصر به یک روش نیست، افزود: تبلیغ دینی یعنی اینکه کسی که می‌خواهد در اسلام، انسان‌ها را براساس قرآن به سعادت برساند، می‌تواند بدین وسیله معنای هستی را بفهماند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ظرفیت‌های بخش فیلم و سریال در پیدا کردن حقیقت هستی گفت: براساس تفکر غربی حوزه سینما ظرفیت حمل معارف را ندارد، اما اگر در غرب این موضوع مطرح و استفاده نمی‌شود، به این معنا نیست که ما هم اقدامی در این راه انجام ندهیم.

لاریجانی با اشاره به ظرفیت‌های حوزه سینما در پیدا کردن حقیقت و رسیدن به سعادت انسان افزود: موضوع "مرگ‌آگاهی"یکی از روش‌ها برای حرکت انسان به سمت سعادت است.

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس هشتم با انتقاد از بعضی سریال‌های ساخته شده در صداوسیما، گفت: ساخت بعضی از فیلم‌ها با موضوع زندگی در وهم و حضور اجنه بسیار نامناسب و نامطلوب است و به کلی انسان‌ها را از شناخت دور می‌کند.

وی با بیان اینکه انسان باید آداب رسیدن به سعادت را بیاموزد، تصریح کرد: بیداری، تفکر، روش‌های هنری و تمام کارها برای این است که محور تربیت انسان مشخص شود؛ از این‌رو اگر معارف اسلامی در ادبیات هنری شکل بگیرد، به طور حتم جامعه فرهیخته می‌شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حوزه علمیه و پژوهشگران دینی هم می‌توانند در تربیت و تنظیم طرح‌های هنری نقش موثری ایفا کنند.

لاریجانی با اشاره به نقش منبر و سخنرانی روحانیون در رسیدن به حقیقت افزود: با توجه به اینکه منبر و سخنرانی روحانیون، جایگاه مهمی در میان جامعه دارد، این گروه می‌توانند بسیار تاثیرگذار باشند.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه در جمهوری اسلامی به موضوع تبلیغ توجهی نمی‌شود، یادآور شد: اگر قرار است در بحث هنر و تبلیغ کاری کنیم، باید در معارف و موضوعاتی که قطعی هستند و شبهه ندارند، تکیه کرد که قرآن کریم، کلام رسول‌الله (ص)، احادیث و معارف امامان از این دسته‌اند.

وی با بیان اینکه جنگ و طنزگونه حرف زدن روحانیون در سخنرانی‌ها به هیچ وجه مناسب نیست، گفت: منبر سخنرانی نباید تبدیل به جایگاه نمایش شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش تبلیغ در مسائل کلان اسلام به ویژه سیاست، تصریح کرد: تبلیغ دینی مناسب موجب می‌شود که مسئولیت خودمان را نسبت به مسلمانان دیگر بفهمیم./

پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet