هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
غفوری فرد تشریح کرد:

دلایل افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها در مقطع دکتری

سرویس اجتماعی
رئیس هیئت نظارت و ارزیابی شورایعالی انقلاب فرهنگی فلسفه اصلی افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها را احقاق حق داوطلبان آزمون دانست و گفت: طرح افزایش ظرفیت دانشجویان دکتری طرح بسیار موفقی خواهد بود زیرا ما بر اساس سند چشم انداز باید در سال 1404 بزرگترین قدرت علمی منطقه باشیم و تنها با تولید علم بیشتر به آن دست می‌یابیم.
جمعه 28 بهمن 1390 ساعت 13:47
دلایل افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها در مقطع دکتری رئیس هیئت نظارت و ارزیابی شورایعالی انقلاب فرهنگی فلسفه اصلی افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها را احقاق حق داوطلبان آزمون دانست و گفت: طرح افزایش ظرفیت دانشجویان دکتری طرح بسیار موفقی خواهد بود زیرا ما بر اساس سند چشم انداز باید در سال 1404 بزرگترین قدرت علمی منطقه باشیم و تنها با تولید علم بیشتر به آن دست می‌یابیم. http://cdn.icana.ir/d/019/7934.jpg دلایل,افزایش,ظرفیت,دانشگاه‌ها,در,مقطع,دکتری Icana

حسن غفوری فرد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت با اشاره به روندی که در شورایعالی انقلاب فرهنگی درباره بررسی پذیرش دانشجویان دکتری در اولین کنکور نیمه متمرکز دکتری طی شد، تصریح کرد: پیش از این روش کاری دانشگاه‌ها این بود که اعلام ظرفیت می‌کردند و آن میزانی که وزارت علوم با آن موافق بود را اعمال می‌کردند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی فلسفه اصلی افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها برای مقطع دکتری را احقاق حق داوطلبان آزمون دانست و ادامه داد: برای اینکه حق داوطلبان ضایع نشود، پیشنهاد دادیم که ظرفیت ها افزایش یابد.

وی تاکید کرد: برای اینکه حقی از این افراد ضایع نشود، پیشنهاد دادیم که ظرفیت‌ها را افزایش دهیم تا آنهایی که به دلیل ضعف زبان خارجی بیرون مانده‌اند، وارد شوند در واقع فلسفه افزایش ظرفیت این نکته بود. تمام اعضای شورا نیز با این موضوع موافق بودند زیرا  معتقد بودیم که دانشجویان نخبه که موثر هم خواهند بود وارد می‌شوند.

این نماینده مردم در مجلس هشتم در مرود اعتراض داوطلبان کنکور سال90 ، بیان کرد: چند نکته در امتحان دکتری مورد اعتراض بود، اول اینکه اعلام شد از دروسی سئوال شده که از دروس پایه بوده است؛ در حالی که در دوره دکتری باید از دروس ارشد و سال پایانی کارشناسی سئوال طرح می‌شد.

عضوکمیسیون انرژی مجلس اضافه کرد: در واقع این موضوع عنوان شد که افرادی که معرفی شده‌اند به دانشگاه‌ها بهترین‌ها از میان این داوطلبان نیستند.

غفوری فرد گفت: نکته دیگر اینکه نقش نمره زبان خارجی در پذیرش بسیار پررنگ دیده شده بود و اگر فردی ریاضیات‌اش پایین بود و نمره زبان خوبی آورده بود قبول شده بود و یا برعکس افرادی بودند که رتبه‌های خوبی در رشته‌های فیزیک و شیمی داشتند اما چون نمره زبان‌شان پایین بوده، قبول نشده‌ بودند.

وی تاکید کرد: بسیاری از دانشجویان نخبه‌ای که نمره زبان خارجی‌شان ضعیف بوده، قبول نشده‌ بودند این در شرایطی بود که می‌شد فرصت کوتاهی به آنها داد تا نمره مورد نظر را کسب کنند.

وی اظهار داشت: طرح افزایش ظرفیت دانشجویان دکتری اگر به خوبی اجرا شود طرح بسیار موفقی خواهد بود چرا که ما بر اساس سند چشم انداز باید دز سال 1404 بزرگترین قدرت علمی منطقه باشیم و این مضوع تنها با تولید علم بیشتر به  دست می‌آید.

رئیس هیئت نظارت و ارزیابی شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: اکنون یکی از شاخص‌های تولید علم تعداد مقالات ISIاست و از آنجایی که مقالات ISI  نیز بیشتر از سوی دانشجویان ارشد و دکتری تهیه می‌شود همین مسئله افزایش ظرفیت، جهش خوبی در تولید مقالات علمی به وجود خواهد آورد./

 

پایان پیام

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000