هدر اصلی
1390/11/28 14:51:27
سرویس سیاسی
ملک افضلی:

سوال از رئیس جمهوری اعمال حاکمیت مردم از طریق مجلس است

مدیرکل امور کارشناسی و نظارت مجلس شورای اسلامی، سوال از رئیس جمهوری را اعمال حاکمیت مردم از طریق مجلس دانست و گفت:اصلی ترین جایگاه بروز مشارکت سیاسی مردم از طریق مجلس است که بنا بر مبانی قانون اساسی، مجلس اعمال کننده حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خود است.
سوال از رئیس جمهوری اعمال حاکمیت مردم از طریق مجلس است مدیرکل امور کارشناسی و نظارت مجلس شورای اسلامی، سوال از رئیس جمهوری را اعمال حاکمیت مردم از طریق مجلس دانست و گفت:اصلی ترین جایگاه بروز مشارکت سیاسی مردم از طریق مجلس است که بنا بر مبانی قانون اساسی، مجلس اعمال کننده حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خود است. https://cdn.icana.ir/d/019/15945.jpg سوال,از,رئیس,جمهوری,اعمال,حاکمیت,مردم,از,طریق,مجلس,است Icana

 مجتبی ملک افضلی در گفت‌و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه سوال از رئیس جمهوری به عنوان یکی از ابزارهای مجلس در قانون اساسی پیش بینی شده است، گفت: استفاده از راهکارهای قانون اساسی در نهایت اثبات ثبات نظام است.

شالوده قانون اساسی،حاکمیت اراده مردم است

مدیرکل امور کارشناسی و نظارت مجلس شورای اسلامی، افزود: حاکمیت اراده مردم، شالوده قانون اساسی را تشکیل می دهد که در مقدمه قانون اساسی به نحو شایسته‌ای به آن اشاره شده و اعمال این اراده به اشکال مختلف از طریق مجلس شورای اسلامی که تبلور اراده مردم است، محقق می شود.

وی، اضافه کرد: بنابراین اگر بخواهیم مجلس را در هر زمینه‌ای محدود کنیم، در واقع مردم را محدود کرده و بر اراده مردم خدشه وارد کرده‌ایم.

ملک افضلی با بیان اینکه توسل مجلس به هر کدام از ابزارهای نظارتی در جهت نظارت بر اعمال قوه مجریه، شخص رئیس جمهوری و هیئت وزیران نهایتا منجر به حفظ تازگی و نشاط در روحیه سیاسی مردم و مشارکت هر چه بیشتر آنها درانتخابات می شود، گفت: این مهم ، برعکس نظرعده‌ای است که معتقدند کشور در شرایط خاص تحریم و تهدید به سر می برد، نباید از این ابزار استفاده کنیم.

اعمال قدرت مجلس، اعمال قدرت مردم است

مدیرکل امور کارشناسی و نظارت مجلس، ادامه داد: کسانی که معتقد هستند استفاده از ابزار نظارتی مجلس دودستگی و اختلاف را نشان می دهد، اگر با بنیادهای نظام، مبانی نظام ولایت فقیه، حاکمیت جمهوری اسلامی و قانون اساسی به نیکی آشنا باشند به این مهم می رسند که در هر جایی مجلس اعمال قدرت کند در واقع اعمال قدرت مردم شده است و نشان دهنده همبستگی و نشاط ملی  و سیاسی  است. وی با تاکید بر اینکه نباید درباره سوال از رئیس جمهوری نگران باشیم،اظهار کرد: اتفاقا دشمن خواهد فهمید که  مجلس هشتم، مجلس فعالی است و وقتی مجلس فعال باشد به معنای حضور مردم در صحنه است.

مشارکت سیاسی اصلی مردم،از طریق مجلس است

ملک افضلی با بیان اینکه نگرانی باید وقتی باشد که مردم مشارکت سیاسی کافی نداشته باشند، گفت:همیشه انتخابات و حضور در راهپیمایی مشارکت سیاسی نیست، بلکه مشارکت سیاسی اصلی مردم در نظام جمهوری اسلامی از طریق مجلس شورای اسلامی است که بنا بر مبانی قانون اساسی اعمال کننده حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خود است.

 مدیر کل امور کارشناسی و نظارت مجلس هشتم، ادامه داد: شرکت در راهپیمایی و انتخابات مظاهر کوچکی از اعمال حق حاکمیت بر سرنوشت خویشتن  است، اصلی ترین مظهر اعمال حاکمیت بر خویشتن و تعیین سرنوشت خویشتن از طریق مجلس شورای اسلامی است، بنابراین هر چقدر مجلس قوی تری داشته باشیم ، مردم مقتدرتر و حاضرتری در صحنه داریم و این موضوع است که دشمن را نگران می کند. وی درباره اینکه به اعتقاد برخی سوال از رئیس جمهوری به چالش کشیدن کشور است، گفت: با دقت در رفتار سیاسی مستکبران عالم  شاهد هستیم که اعمال و تهدیدات استکبار وقتی به بیشترین حد خود می رسد که حضور مردم در یک کشور کمرنگ و مجالس مردمی و انتخابات‌ها تضعیف می شود، هم چنان که درباره کشورعراق شاهد این اتفاق بودیم.

حمله به عراق در خلاء مجلس مردمی

ملک افضلی ادامه داد: آمریکا وقتی به عراق حمله کرد که انتخابات فرمایشی و مجلس مردمی وجود نداشت و مردم نشاط سیاسی کافی نداشتند ، همین موقع بود که آمریکا و ایادی آن به عراق حمله ور شدند و توانستند ظرف مدت کوتاهی دولتی که پشتوانه مردمی خود را از دست داده بود ساقط و بر سرنوشت کشور عراق مسلط و منابع آن را به یغما ببرند. 

مخالفت با اعمال نظارت مجلس به دلیل بی خبری از مبانی نظام است

مدیر کل امور کارشناسی و نظارت مجلس هشتم، با تاکید بر اینکه درباره ایران چنین وضعی وجود نخواهد داشت، گفت: در اصول قانون اساسی این پیش بینی وجود دارد، سوال نمایندگان همه از سر لطف و خیر خواهی است و کسانی که در واقع مخالفتی با این اعمال اختیار نظارتی مجلس دارند مشخص است با مبانی جمهوری اسلامی و اندیشه های حضرت امام و شرع مقدس اسلام آشنا نیستند./پایان پیام

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet